• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Ką mes žinome apie kvepalus? Mitai ir realybė

Autorius: www.parfume.lt
2009-06-16 15:00:00

Ką mes žinome apie kvepalus? Mitai ir realybė
Jupiterimages nuotr.

Kvepalai – paradoksaliausias dalykas moters arsenale. Spręskite patys: Viena vertus, tai, be abejonės, prabanga – psichologiškai sunku išleisti nemenką sumelę už 15 mg kvapnaus skysčio. Kita vertus, be lašelio mėgstamų kvepalų kiekviena moteris jaučiasi pusnuogė. O tas vaiduokliškas aromatų skirstymas į saldžius ir gaivius, šiltus ir šaltus?

 
       Bet koks profesionalas, mokantis šiek tiek iškalbos meno, laisvai įrodys, jog juodieji serbentai kvepia muskusu ir atvirkščiai. O jums neatrodo keistai, kad mes renkamės kvepalus iš esmės ne sau, o aplinkiniams - juk patys mes jaučiame aromatą vos kelias sekundes. Bet čia keistenybės nesibaigia...
 
  Kvapo haliucinacija
       "Nuostabus gardenijos aromatas su švelniu ylango atspalviu santalo ir ąžuolo žievės fone". Įtariu, kad kvapo haliucinacija, kilusi man perskaičius šią frazę, neturi nieko bendro su originaliu aromatu.
 
       Tai labai paplitęs paklydimas - galvoti, jog aromatą galima "aprėdyti" žodine forma. Kvepalai gali turėti visiškai vienodą sudėtį, bet skirtingas proporcijas - gautus aromatus net panašiais nepavadinsi!
 
        Todė l   aromato kompozicijos aprašymas daugeliu atvejų tik gražūs žodžių neriniai, turintys sužadinti paklausą ir susidomėjimą.
 
  Vienodi kvepalai
       "Mano ir mano draugės kvepalai - vienodi. Bet kažkodėl visi teigia, jog kvepiame mes skirtingai.
 
       Aromatas, kurį mes jaučiame, uostydami flakono dangtelį, neidentiškas aromatui, kuris sklinda nuo prikvėpintų drabužių. Jis keičiasi dar labiau, jeigu yra paskirstomas tiesiogiai ant odos.
 
       Net ant to paties žmogaus kvepalai gali kvepėti skirtingai. Tai priklauso nuo mikroorganizmų, gyvenančių ant odos; oro - karštą saulėtą dieną kvepalai "pražysta" ryškiau negu šaltą vakarą; maisto - prieskoniai, pavyzdžiui, gali neatpažįstamai pakeisti aromatą; ir net nuo nuotaikos - baimės ir malonumo hormonai gali kardinaliai pakeisti aromato atspalvius.
 
  Blondinė ar brunetė?
      Pardavėja-konsultantė parfumerijos parduotuvėje, reklamuodama naujus kvepalus, ištarė labai idomią frazę: "Šis aromatas labiau tinka blondinėms". Nejaugi nuo plaukų spalvos priklauso aromato pasirinkimas?
 
       "Brunetės - aistringos ir temperamentingos, o blondinės - švelnios ir ramios". Vadovaujantis šiuo klaidingu teiginiu, pirmosioms rekomenduotini sunkesni egzotiški aromatai, o pastarosioms - lengvi ir gaivūs. Bet ar mažai pasaulyje energingų blondinių ir santūrių brunečių?
 
       Ir dar , riba tarp jų - labai jau sąlygiška. Kvaila būtų manyti, jog šatenei persidažius plaukus kitokia spalva, iš karto pasikeičia jos parfumerinis skonis.
 
  Skaudanti galva
       Aš nusprendžiau išsirinkti sau kvepalus ir, visą dieną pravaikščiojus tarp lentynų, išėjau iš parduotuvės su skaudančia galva, taip nieko ir neišsirinkusi!
 
       Tai labai dažna klaida - skirti kvepalų pirkimui visą dieną! Žmogaus nosis negali "suvokti" ir įvertinti daugiau negu tris aromatus iš eilės.
 
       Kad nustatytumėte, kiek kvepalų aromatas suderinamas su Jumis, pasistenkite pasinaudoti prancūzų specialistų patarimu: kelias dienas panešiokite liemenėlėje flanelės skiautę ir, parduotuvėje paprašykite, kad patikusių kvepalų Jums užpurkštų ant audinio. Vėl įdėkite flanelės audinį ten pat ir išanalizuokite, ar jaukiai Jūs jaučiates, apsupta "naujo aromato".
 
  Pulverizatoriai
       Flakonas su kamšteliu - tai taip senamadiška. Pulverizatoriai (purkštuvai) praktiškesni ir šiuolaikiškesni. Be to, sakoma, jog tokia konstrukcija patikimiau saugo kvepalus.
 
       Pulverizatorius geras tuo, kad sukuria kvapnių dulkių debesį, kuris idealiai paskirstomas ant didelio paviršiaus - pavyzdžiui, plaukų. Kvepalamas, kurie labiau koncentruoti, netinka toks būdas, ir pulverizatorius gali pasirodyti labai jau išlaidingu malonumu.
 
       Kalbant apie saugojimo sąlygas, pulverizatorius iš tikrųjų pratęsia kvapnios produkcijos gyvavymą, nes trukdo patekti orui į flakoną. Tačiau stiklinis kamštelis susitvarko su šiuo uždaviniu nė kiek ne prasčiau: save gerbiančios firmos naudoja specialią stiklo apdorojimo techniką - tai leidžia idealiai parinkti kamštelį flakonui.
 
       Be to, jeigu Jūs nusipirkote kvepalus dėl visa ko (ateičiai) - saugokite juos šaldytuve, horizontaliai.
 
  Kvepalai išimti iš gamybos
       Su "Aero" iš Dzintars kvepalais tiek daug susiję, todėl jie negali tapti tiesiog "parfumerijos dinozauru".
 
       Rinkos įstatymai negailestingi: jeigu kvepalai neatneša tikėtino pelno, juos tiesiog išima iš gamybos. Bet ką daryti jeigu Jums patinka būtent šie kvepalai ir jokie kiti?
 
       Pastaruoju metu užsienyje vis populiaresnė tampa parfumerijos detektyvo profesija. Daugelis prekybos namų turi savo agentūras, kurios užsiima dingusių iš prekybos parfumų paieška. Specialistai imasi patenkinti bet kokią užgaidą, juk jie seka parfumerijos reikalus rinkoje: kaip tik kokie nors kvepalai patenka į "nemalonę", agentūra tuoj pat superka visą produkcijos kiekį.
 
       Kartais geidžiamą flakonėlį galima surasti kokioje nors tolimoje kaimo parduotuvės lentynoje arba senovės megėjų kolekcijoje.
 
  Kokybiška parfumerija
       "Tikri prancūziški" - pasigiriau draugei savo pirkiniu. "Išpilstyti Kijeve", - pridūrė draugė, pauosčiusi flakono turinį.
 
       Jūs nesuklysite, jeigu pirksite kvepalus tik firminėse parduotuvėse. Tačiau tai dar ne viskas.
 
       Visų pirma, klastotė kvepia kaip originalas tik kelias minutes. Po to išryškėja nemalonios natelės - rūgščios ir apkartusios. Antra, firminio flakono turinys - nepriekaištingas - be nuosėdų ir nepanašus į suspensiją. Trečia, nepainiokite klastočių su taip vadinamais analogais - pastarieji kopijuoja pagrindinį originalo aromatą, bet neperteikia jo prašmatnumo ir gilumo.
 
  Ekskliuzyviniai kvepalai
       Aš neturiu didybės manijos, tačiau norėčiau turėti ekskliuzyvinius kvepalus - sukurtus būtent man pagal specialų receptą.
 
       Kai kurie parfumerijos namai turi atskiras struktūras, kurios užsiima kvepalų pagal užsakymą gamyba. Jie neturi klientų antplūdžio, nes savito aromato ieškojimas - procesas ne iš pigiausių.
 
       Iš pradžių su klientu dirba psichoanalitikas, - specialistų manymu, žmogaus skonį formuoja tie aromatai, su kuriais jis susidūrė per pirmuosius dešimt savo gyvenimo metų. Psichoanalitiko uždavinys - "prisikasti" iki tos sudėtingos aromatų paletės, kurios pagrindą dažniausiai sudaro pieno, saldainių ir kalėdinės eglės aromatai.
 
       Po to kliento prašoma apibūdinti savo užsakymą. Dažniausiai šis etapas yra sąlygiškas: juk operuojant sąvokomis "saldus", "gaivus", "aitrus", "staigus", labai sunku perteikti aromato esmę.
 
       Rezultatas - keli aromatai-prognozės, iš kurių klientas pasirenka artimiausią idealui.
 
  Kvapnios pirties priemonės
       Pirties linija - geriausia, ką galima sugalvoti, norint pratęsti aromatą iki begalybės!
 
       Parfumuoto dušo gelio sudėtyje - tik vienas kvapniosios medžiagos procentas - šis poveikis neilgalaikis. Dezodorantas (1,5 %) išsaugo aromatą geriau. Daugiausia "kvapiklio" - iki 7 procentų - parfumuotame kreme. Aromatas gyvuoja ilgiau, nes jis yra "įdiegiamas" į riebalinį pagrindą.
 
       Geriausio efekto galima pasiekti paskirstant aromatą pasluoksniui. Paskutinis sluoksnis - kvepalai arba tualetinis vanduo. Tradicinės paskirstymo vietos - riešas, ausys, plaukai. Indijoje manoma, jog aromatas geriausiai laikosi viršutiniame ausies kaušelio įdubime.
 
       Ir nepamirškite, kad aromatas kyla į viršų. Todėl prasminga būtų pakvepinti kelius ir blauzdas.
 
  Kvepalai - gera dovana
       Man gimtadieniui padovanojo kvepalus. Toliau įvykiai gali vystytis dviem kryptim. Pirmas variantas: jų aromatas nuostabus, bet aš jaučiu jį tik kelias minutes po paskirstymo. Kaip apmaudu! Antras variantas: su visa pagarba dovanojusiam, negaliu jais kvepintis - nuo šio aromato man skauda galvą.
 
       Taip sukurtas mūsų organizmas: smegenys, suvokdamos naują aromatą, registruoja jį kaip "taikų", jeigu jis neįeina į disonansą su mūsų aromatu. Tokiu atveju mes jo nebejaučiame.
 
       Kalbant apie antrą variantą, tai... Senovės Kinijoje vienu baisiausių kankinimo būdų buvo supūvusių kopūstų smarvės išbandymas. Negerai parinkti kvepalai veikia panašiai - iš karto suveikia atstumimo reakcija. Tai pasireiškia galvos skausmais, bloga nuotaika, nepaaiškinamu diskomforto jaumsu ir net pykinimu.
 
       Priežastis - smegenys atsisako suvokti šį aromatą kaip saugų ir aktyviai protestuoja prieš "svetimkūnio" įsiskverbimą.
 
  Uniseks aromatai
       Vienas aromatas dviems - tai taip romantiška! Tačiau tikriausiai vyras nesąmoningai laikys aromatą perdaug moterišku, o moteris - perdaug vyrišku.
 
       Kol unisekso vaiduoklis slankioja po Europą (ir Aziją), kvepalai be konkrečios lyties požymio nepraras savo aktualumo. Be to, kūrėjai orientuojasi į jaunimą, o siela šiame amžiuje prašo eksperimentų. Parfumerai mano, jog uniseks kvepalai - kosmopolitizmo apofeozė: jie skirti viso pasaulio jaunimui, nepriklausomai nuo jų rasės, kultūros ir gyvenamos vietos.
 
       Daugelis parfumerijos namų sąmoningai ignoravo uniseks aromatų madą, manydami, jog tai diskredituoja pačią aromato esmę. Juk aromato, sklindančio nuo žmogaus, uždavinys - skelbti visam pasauliui apie jo ryškų ir nepakartojamą individualumą. O apie kokį individualumą gali būti kalbama, jeigu visi kvepia vienodai - ir vyrai, ir moterys.
 
       Tačiau, pagal komponentinius duomenis, vyrai jau norėtų būti vyriškesni, o moterys - moteriškesnės. Iki vasaros nauja aromatų mada visiškai susiformuos: pagrindinė vyriškų aromatų tema bus prieskoniai, o moteriškų - irisai, alyvos, jazminai ir gardenija.
 
  Natūralūs kvepalų ingredientai
       Aš visada galvojau, kad gerų kvepalų gamyboje naudojami tik natūralūs ingredientai. Kaip gi aš nustebau, kai sužinojau, jog pakalnučių aromatas (mano mėgstamiausias) gaunamas išskirtinai dirbtiniu būdu!
 
       Indijoje sakoma: "Sintetinius eterinius aliejus sukūrė žmogus, o natūralius - Dievas". Natūralūs terapeutiškai veikia žmogaus organizmą. Bet tai ne taip svarbu kvepalų gamyboje - juk jie nėra gydomoji priemonė.
 
       Šiandien specialistai pirmenybę teikia sintetiniams pakaitalams - pirma, "nosių" tarpe dominuoja nuomonė, jog kvapnios kompozicijos dirbtinių pakaitalų pagrindu pasižymi atsparumu. Antra, tai humaniškiau tam tikrų augalų ir gyvūnų rūšių atžvilgiu.
 
       Vis dėlto neseniai atsirado nauja technologija, leidžianti "atimti" aromatą iš labiausiai užsispyrusių augalų, nekenkiant jiems. Gėlę apgaubia stikliniu balionu, prie kurio pajungiamas kompiuteris. Sistema pagauna aromato daleles, identifikuoja ir atkuria jas.
 
       Ne išimtis, jog šios technologijos dėka mes artimiausiu metu galėsime mėgautis parfumerija, pavyzdžiui, su lietaus arba šviežiai iškepto obuolių pyrago aromatais.
 
  Gaivūs aromatai
      Aš teikiu pirmenybę gaiviems aromatams, bet ar ne per daug žalio, gaivaus, tyro ir skaidraus?
 
       Iš tikrųjų deguonies badas mums negresia! Džiaukitės, jeigu interpretacijos deguonies tema Jums pabodo. Ateina ugnies ir jausmingumo era.
 
       Pavyzdžiui: J'adore iš Christian Dior, Ultraviolet iš Paco Rabbane, Birmane iš Van Cleef & Arpels.
 
   Ateities aromatai
       Sakoma, kad su mūsų industrializacijos ir kompiuterizacijos tempais ateities kvepalai turės plastiko, teflono arba... benzino aromatus.
 
       Nesijaudinkite! madingiausių parfumerijos namų specialistai mano, jog panašios prognozės - rašytojų-fantastų lakios vaizduotės vaisius. Greičiau, kompiuteriai ir automobiliai ims kvepėti rožėmis, negu atvirkščiai.Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus