• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Vanilė parfumerijoje

Autorius: parfume.lt
2009-10-07 12:00:00

Vanilė parfumerijoje
jupiterimages nuotr.

Kvapioji vanilė (Vanilla planifolia Andr.) - orchidėjinių (Orchidaceae) šeimos vijoklių augalų rūšis. Žiedai - žalsvai-gelsvi, apdulkinami tik mažosiomis Melipona rūšies bitėmis ir tam tikros rūšies kolibriais, gyvenančiais Meksikoje. Kiekvienas žiedas žydi tik vieną dieną, po to atsiranda ankščiavaisių formos dežutės, kurių ilgis siekia 20-30 cm. Būtent iš jų gaunama kvapni medžiaga, naudojama parfumerijoje.

Nepaprastas vanilės aromatas - gliukozido gliukovanilino, ypatingos medžiagos nuopelnas. Daugiausia gliukovanilino yra neprinokusiuose vaisiuose. Bet ką tik surinkti vaisiai neturi nuostabaus aromato, jis atsiranda tik po specialaus apdorojimo, kai laisvas vanilinas pasirodo ant dežučių paviršiaus siaurų kristalų pavidalu. Apdorojimas vyksta dviem etapais: iš pradžių vaisiai patalpinami į karštą vandenį, o po to paliekami saulėje vilnoniuose rankšluoščiuose "prakaituoti", vėliau išdžiovinami.
 
 Vanilės tėvyne laikoma Centrinė Amerika - Meksika, Panama. Actekai, dar anksčiau nei jų teritorija buvo užkariauta ispanais, vanilę laikė vertingais preskoniai. Actekai mėgo vanilę ir vartojo Xoco-lall gėrimą iš vanilės sėklų.
 
Yra dvi versijos, kada tiksliai europiečiai pirmą kartą paragavo vanilę ir kas buvo jos "atradėjas". Vieni mano, kad tai įvyko būtent 1502 metais rugsėjo 14 dieną šiuolaikinės Nikaragva valstybės teritorijoje. O paragavo vanilę Kristoforas Kolumbas jo ketvirtos, ir paskutinės kelionės, Indijos beieškant, metu. Vanilė buvo šokolado puodelyje, kuris buvo pateiktas Kolumbui vietinio valdovo. Kita versija - pirmas paragavo vanilę Ernanas Kortesas, kada su nedideliu būriu įžengė į actekų sostinę. Taikos ir gerų ketinimų vardan indėnų imperatorius Montesuma pasiūlė baltajam žmogui apeigų gėrimą. Tai buvo šokoladas su vanile.
 
Reikia pasakyti, kad indėnai didžiai pagerbė žymius europiečius, juk šokoladą vartojo tik actekų valdovai. Šokolado pupelės atlikdavo pinigų funkciją. Vergas kainavo vos 20 tokių pupelių, kas byloja apie tai, koks tuomet buvo brangus šis gėrimas. Vanilė turėjo labai tiesioginį su tuo santykį: actekų (vėliau ir europiečių) ji buvo naudojama pagardinti šokolado skonį.
 
 Ispanai atvežė vanilę į Europą XVI a. pradžioje. Naujus prieskonius europiečiai ėmė vadinti "vanile" ("vanilla"). Žodis kilęs iš ispanų Venilla, kuris savo ruožtu yra lotynų žodžio Vagina ispanų varianto mažybinė forma ir atspindi šio augalų sėklų formą. Ispanai manė, kad vanilė stiprina vyrišką jėgą ir saugojo vanilės gamybos paslaptį 150 metų. Tik XVIII a. vanlė atsirado kitose šalyse.
 
1602 metais karalienės Elžbietos I farmacininkas padarė išvadą, kad vanilė gali būti naudojama kepinių aromatizacijai. Po šio atradimo Prancūzijos aristokratai praktikavo tabako su vanile rūkymą.
 
 Dabar vanilė plačiai naudojama kulinarijoje ir vynininkystėje. Ji įeina į daugelio likerių ir antpilų sudėtį, naudojama saldumynų, sausainių, vaisinių kompotų, pieniškų patiekalų, tortų kremų ir saldainių gamyboje.
 
Kasmet pasaulyje išnaudojama 2000 tonų vanilės. Pirmą vietą užtikrintai laiko Madagaskaras, kuris gamina apie 60 % viso pasaulio vanilės. Taip pat vanilė auginama Meksikoje, Floridoje, Brazilijoje, Paragvajuje, Ceilone, Taityje ir Vakarų Afrikoje. Išskyrus Meksiką, kitose šalyse žiedus tenka apdulkinti rankiniu būdu (dirbtinai).
 
Parfumerijoje vanilė naudojama labai dažnai, todėl kiekvienas gali pasirinkti aromatą pagal savo skonį.
 
Jaunoms ir romantiškoms merginoms, mėgstančioms eiles ir svajojančioms apie meilę tiks:
Naomagic Naomi Campbell , Feraud Paris, Laura by Laura Biagiotti, LYS Marina de Bourbon, Murmure Van Cleef&Arpels.
 
Ryškioms, aktyvioms moterims, ieškančioms nuotykių ir nepaprastų pojūčių, tiks:
 
Moteriškoms ir jausmingoms moterims, kuklioms, bet tuo pat metu žavingoms ir patrauklioms, tiks:
Narciso Rodriguez For Her, Coco Mademoiselle iš Chanel , Sensations Jil Sanders, Angiel iš Thierry Mugler , Lolita Lempicka .
 
Klasikos megėjoms reikėtų atkreipti dėmesį į:
 
Vanilės yra ne tik saldžiuose rytų ir prieskonių aromatuose, ji gali būti ir gaivių parfumų sudėtyje. Pavyzdžiui, Davidoff Cool Water pour femme ir Amor Amor iš Cacharel .
 
Negalima aplenkti dėmesiu ir stipriosios lyties atstovų. Jiems galima patarti tokius aromatus su vanile: elegantiškas Must de Cartier, paslaptingas Sculpture Homme iš Nikos , romantiškas Lanvin L'Homme, energingas Egoiste iš Chanel , aistringas Desire for ManAlfred Dunhill, taurus Sander Pure For ManJil Sander, klasikinis Lacoste Pour Homme .
 
 Burboninė vanilė
Atskirai reikėtų pažymėti vieną vanilės rūšį, naudojamą parfumerijoje - burboninę vanilę. Ji auginama Rejunjono saloje, todėl kartais ją vadina rejunjonine vanile. Jos vaisiai beveik trečdaliu mažesni, negu meksikietiškos, o jų spalva daug tamsesnė. Ją brangiau auginti, todėl, atitinkamai, ir jos kaina didesnė, todėl naudoti ją gamyboje gali sau leisti toli gražu ne visi parfumerijos namai. Burboninę vanilę rasite moteriškuose Kingdom Alexander McQueen, Franck Olivier, Flower by Kenzo , Chanel Allure ir Dior Addict , o taip pat vyriškame Opium Pour Homme iš Yves Saint Laurent .
 

 Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus