• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Mados toreadorai

Autorius: R.Strimulienė, respublika.lt
2010-10-08 10:00:00

Mados toreadorai
EPA-Eltos nuotr.

Ispanai, garsėjantys savo vėduoklėmis, šiandien vis labiau įsitvirtina mados pasaulyje.

Ispaniškos mados kūrėjai turi savo senąjį stilių. Tačiau kuriama ir nauja mada, kuri užgimė žlugus Franko (Franco) diktatūrai.

Ispanai geba atrodyti stilingai. Moterims prie džinsų ir marškinėlių pakanka pasikabinti ant kaklo kokį įspūdingą pakabutį, o vyrams - apsiauti įmantrius batus. Jie mėgsta atrodyti spalvingai. Aprangos stilius pasižymi lengvumu.

Tradicijos šiandien

Ispanai iki šiol puoselėja tradicinės aprangos elementus. Jie neskuba atsisakyti kiek senamadiškų, tačiau pabrėžiančių jų tapatybę detalių. Vėduoklių, kurios labiausiai siejasi su XVII amžiaus damomis, karštą vasaros dieną gatvėse ir dabar galima pamatyti į valias. Ypač šalies pietuose moterys jas mėgsta. Tikros ispanės moka naudotis vėduokle taip, kad nepavargtų riešas. Jos žino įvairius gestus ir vėdavimosi būdus, kurie perteikia slaptą informaciją, pavyzdžiui, “esu laisva” ar “susižadėjusi”. Vėduoklėmis moka naudotis ir vyrai, kuriems anksčiau vėduotis buvo įprastas dalykas.

Nuo 1858 m. Madride tebeveikia verta dėmesio vėduoklių parduotuvė. Joje galima rasti kuklių ir pigių modelių, tačiau galima pasigrožėti ir nuostabaus grožio vėduoklėmis, papuoštomis ispaniškais nėriniais, perlais ir auksu, kainuojančiomis kelis šimtus eurų.

Neįprasta aprangos detalė, kuria ispanės puošiasi nuo senų laikų, yra “la peineta” - dekoratyvios šukos, įsmeigiamos į plaukus. Jos kartais būna didesnės už galvą. Šis papuošalas, kuris kadaise buvo gaminamas iš vėžlio kiauto, išpopuliarėjo Andalūzijoje XIX amžiuje. Jos iki šiol segimos per bažnytines šventes, papildo tautinius kostiumus. Prie jų derinama didžiulė nėriniais puošta skara “la mantilla”, labai mėgstama karalienės Sofijos.

Šiandien ispaniškos mados kūrėjai vis labiau atkreipia į save dėmesį visame pasaulyje. Su tradicijomis jie nedaug ką turi bendra, tačiau jau sėkmingai konkuruoja su italų ir prancūzų mada.

Malkovičius ir Miro

Ispanijos vicepremjerė Marija Fernandes de la Vega (Maria Fernandez de la Vega), laikoma geriausiai besirengiančia šios šalies politike, prisipažįsta, kad mėgsta rengtis ispanų dizainerių drabužiais. Ispanams svarbu, ar politikai renkasi savus dizainerius, ar užsienio. Jie džiaugiasi, kad princesė Leticija taip pat rengiasi ispanų sukurtais drabužiais. Juolab kad iš pradžių padarė didžiulį “faux pas”. Į susitikimą su žiniasklaidos atstovais, kurio metu buvo oficialiai pristatyta kaip princo Felipės sužadėtinė, ji atėjo apsivilkusi Armanio sukurtu drabužiu. Ispanai mano, kad reikia reklamuoti savą produkciją. Todėl “Mango” firmą reklamuoja seserys Penelopė (Penelope) ir Monika Kruz (Monica Cruz).

Ispaniškus drabužius mėgsta ir užsienio žvaigždės - Džonas Malkovičius (John Malkovich) vertina Antonijo Miro (Antonio Miro) kostiumus, o Tomas Kruzas (Tom Cruise) - Armando Basio (Armando Basi) stilių. Katalonijoje įsikūrusių mados namų “Custo Barcelona” klientės yra Džulija Roberts (Julia Roberts) ir Dženifer Aniston (Jennifer Aniston).

Garsiausia ispanų firma “Zara” turi per pusantro tūkstančio parduotuvių 72 šalyse. Per vieną sezoną ši firma siūlo keliolika kolekcijų, parduotuvių asortimentą atnaujina per dvi savaites. Šiai firmai pavyko sulaukti sėkmės visai be tradicinių reklamų ir dar sulaukus aršios kritikos už tai, kad esą kopijuoja kasdienės aprangos modelius. Firmos įkūrėjas Amankijus Ortega (Amancio Ortega) teigia, kad geriausia reklama yra parduotuvių vitrinos. Sklido gandai, kad Bilas Klintonas (Bill Clinton) kartą pakeitė savo vizito Turkijoje dienotvarkę, kad jo dukra Čelsė (Chelsea) galėtų apsipirkti tenykštėje “Zara” parduotuvėje.

Kiaušiniai ir laiveliai

Tačiau firmų ir mados kūrėjų Ispanijoje kur kas daugiau. Nemaža įmantrumo doze pasižymi “Camper” batai, kurių stilių kadaise įkvėpė tradiciniai Balearų salų batai. Tiek pat įmantrūs, tik labiau blogąja prasme, Agatos Ruis de la Prados (nederėtų painioti su itale Miučija Prada) sukurti drabužiai, kurių akį rėžiančios spalvos derinamos su infantiliškomis aplikacijomis - širdelėmis, žvaigždutėmis, net keptų kiaušinių atvaizdais. Labai mėgstami Ispanijoje batai “laiveliai”. “Pretty ballerinas” - tai jau 100 metų gyvuojančio batų gamintojo “Mascaro” naujausias projektas. Jis siūlo apie 200 laivelių modelių, 50 iš jų - iš naujausios kolekcijos. Ispanijoje vargiai besutiksi du žmones, avinčius tokiais pačiais batais.

Didžiulį indėlį į šiuolaikinės ispaniškos mados plėtrą įnešė Kristobalis Balensjaga (Cristobal Balenciaga). Nors, būdamas garsus mados dizaineris, jis dirbo Prancūzijoje, jo pirmosios parduotuvės ir kolekcijos gimė Iberijos pusiasalyje. Jo modeliai garsėjo elegancija, formų paprastumu ir puikia prancūziško puošnumo derme su tautinėmis tradicijomis. Pas K.Balensjagą mokėsi dirbti Emanuelis Ungaras, Oskaras de la Renta, Jubertas de Živenši (Hubert de Givenchy). Koko Šanel (Coco Chanel) žavėjosi jo siuvėjo talentu.

Kitas prabangus ispanų prekės ženklas - “Loewe”. Jis garsėja vokiško santūrumo derme su ispanišku rankų darbu ir stiliumi. Vokietis Heinrichas Liovė Rosenbergas (Heinrich Loewe Rossenberg) į Madridą atvyko 1872 m., ieškodamas galimybių plėsti odos gaminių pramonę. 1905 m. jo firma pelnė oficialaus karališkojo tiekėjo titulą. Šios firmos rankinės itin mėgstamos karalienės Sofijos. Nuo 1996 m. ši firma yra vienintelė, atstovaujanti Ispanijai LVMH grupėje, kuriai priklauso ir “Louis Vuitton” bei “Gucci” firmos.

“Lottusse” firmos batai laikomi avalynės rolsroisais Ispanijoje. Firma egzistuoja jau daugiau kaip 13 metų, o garsėja ne tik dizainu, bet ir labai konservatyviais gamybos metodais. Batai siuvami rankomis, viena pora siuvama savaitę, o procesas susideda iš 120 etapų. Šie batai labai tvirti ir laikosi daugelį metų.

Prabangi ispaniška avalynė taip pat labai populiari: apie Manolo Blaniko (Manolo Blahnik) aukštakulnius Madona (Madonna) yra pasakiusi, kad jie geresni už seksą, o Sara Džesika Parker (Sarah Jessica Parker) filme “Seksas ir miestas” nuolat matuojasi ir perka šio dizainerio batus. 2002 m. už nuopelnus menui M.Blanikui pats Ispanijos karalius Chuanas Karlosas I įteikė aukso medalį.
 

 
Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus