• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Spalvų galia: kokią išsirinksite?  1 

Autorius: Lily of France
2009-01-28 00:00:00

Spalvų galia: kokią išsirinksite?
Kalbėdami apie spalvas, jų apibūdinimui dažniausiai vartojame „graži – negraži“ vertinimo skalę. Toks spalvų vertinimas, pasak psichologų, yra paremtas daug gilesniais pasąmonės reakcijų į spalvas signalais. Teigiama, kad spalvos lemia žmogaus poelgius, nuotaikas ir net gydo...


Spalvos gydo

Senovės Egipte bei Kinijoje spalvos buvo naudojamos gydymo tikslais: skaudamą vietą įrišant atitinkamos spalvos audiniu, nudažant kūną tam tikros spalvos dažais ar tiesiog laikant sergantįjį specialiai nudažytoje patalpoje, siekiant spalvų dėka paveikti žmogaus sąmonę. Tai padėdavo išgyti! Ne veltui teigiama, kad spalvos – vienas iš seniausių psichoterapijos metodų. O požiūris, kad teisingai parinkta spalvų terapija gali pakeisti daugelį cheminių vaistų, yra išlikęs iki šių dienų.


Drabužių spalvos

Šiandien spalvomis žaidžiama ne tik kaip gydymo metodu. Daug dažniau netiesioginę spalvų terapiją, siekdami išvengti susirgimų, naudoja specialistai, kuriantys drabužius, namų interjerą ir kt.

Pakaktų žmogui save pagauti besirenkantį sau drabužius ryte ir atitinkamai jis galėtų susidaryti spalvos bei nuotaikos tapatumo principus: dažniausiai nedėvimi tamsių, niūrių spalvų drabužiai, kai trykštama džiaugsmu ir priešingai - nesirenkami žaismingi spalviniai tonai, kai nuotaika slogi (nebent tyčia spalvos pasitelkiamos nuotaikos gerinimui). Drabužių spalvos mus gali atitinkamai įspėti, nuteikti ar kviesti prieiti.

Psichologai tyrimais įrodė, kad šiltų spalvų (raudonos, oranžinės, geltonos ir jų atspalvių) drabužiai aplinkos temperatūrą padidina keletą laipsnių, o šaltų spalvų (mėlynos, žydros bei žalios - žalia gali būti priskiriama ir prie šiltųjų ir prie šaltųjų spalvų, priklausomai nuo joje esančio atspalvio - ir jų atspalvių) – sumažina. Su šia spalvų galia siejamas ir žmogaus darbo našumas bei teigiamų – neigiamų minčių srautų tikimybė.

Manoma, kad spalvos žmonių vienodai stipriai neveikia, o ir jų veikimo pobūdis gali dalinai skirtis, bet, remiantis tyrimais, spalvos apibūdinamos:

Raudona – energijos spalva; iššaukia jaudulį, tačiau gali sukelti ir agresiją;
Oranžinė – šildanti spalva; stimuliuoja seksualinę energiją;
Geltona – proto spalva; manoma, kad pernelyg dažnas šios spalvos buvimas žmogaus aplinkoje gali sukelti depresiją;
Žalia – harmonijos spalva; ramina emocijas (ši spalva pateikiama kaip viena iš priežasčių, aiškinant, kodėl gamtoje žmogus atsipalaiduoja);
Mėlyna – išminties ir harmonijos spalva; per dažnai aplinkoje pasitaikydama, ši spalva lemia šalčio įspūdį ir veikia neigiamai;
Violetinė – pusiausvyros spalva; gali veikti migdančiai;
Balta – tyrumo spalva; manoma, kad ji mažina skausmą;
Juoda – negatyvi spalva; spalvų terapijoje paprastai ji nenaudojama.


Interjero spalvos

Jei drabužių spalvas galime keisti kelis kartus per dieną, to, deja, nepadarysime su savo kambariu, butu ar darbo kabinetu. Įrengiant namus, spalvų pasirinkimas tampa bene sudėtingiausia užduotimi.

Pasirinkus vieną mėgstamą spalvą ir ja „papuošus“ visas sienas, bus ne tik nejauku, bet ir pati spalva ims pjauti akis bei emocijas. Išeitis – spalvų derinimas. Tik kaip tai padaryti?

Specialistai teigia, kad svarbiausia atkreipti dėmesį į kambario dydį ir į kokią pusę išeina kambario langai. Natūralios šviesos kiekis dalinai lemia spalvų pasirinkimą: jei langai yra šiaurinėje pusėje, kambaryje turėtų vyrauti šiltos spalvos, o šaltomis spalvomis patariama puošti rytines kambario sienas.

Kuriant namų interjerą, patariama nesivaikyti spalvinių mados tendencijų – vargu, ar spėsite tai daryti. Pasak specialistų, geriausias sprendimas – pasirinkti tokią spalvą, prie kurios galėtumėte derinti įvairias interjero detales.

Senovės išminčiais turbūt netapsime, kad sveikatą patikėtume tik spalvinei terapijai, bet vertėtų atkreipti dėmesį – spalvos itin dažnai žmogų valdo. Tad pravartu ir mums išmokti jas valdyti.  
Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
Vitalijus
2010-01-15 15:06:18
Interjero spalva galima dar pakeisti apšvietimų

Aš pirkau LED šviesos juosta keičiančią spalvą
pirkau per interneto svetaine www.elmo.lt

Labai patogiai per pulta valdau ir kiečių spalvas
siūlau visiems