• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Gražiai šypsenai reikia pinigų

2008-11-25 00:00:00

Gražiai šypsenai reikia pinigų

Nesuklysiu, kad visi svajojame apie kerinčią šypseną, kuria galėtume šviesti darbe, gatvėje ar smagiame vakarėlyje. Laimė, šių dienų medicina tiesiogine to žodžio prasme daro stebuklus: tokią šypseną nesunkiai gali turėti bet kuris žmogus, kuriam nestingsta noro, laiko ir pinigų. Su Žvėryno odontologijos klinikos gydytoja odontologe Aiste ŽUKIENE (35) kalbamės apie estetinį plombavimą - ką turėtume žinoti apie šį dantų gydymo būdą.

- Gydytoja, papasakokite apie estetinį plombavimą: kuo jis skiriasi nuo įprastinio plombavimo būdo?

- Pagrindinės estetinio plombavimo užduotys - sukurti harmoningas viršutinio žandikaulio priekinių dantų proporcijas, imituoti sveikų danties audinių spalvą ir formą. Atliekant estetinį plombavimą svarbu pasiekti rezultatą, kuris žmogui tiktų prie jo veido formos, kūno konstitucijos. Žmogaus veide neturėtų dominuoti dantys, manau, toks rezultatas paciento tikrai nepradžiugintų ir nepuoštų. Kiekvienas turi tik jam tinkančią šypseną. Nėra standartinių matmenų ir spalvų.

Estetinis plombavimas - tai išties viena mažiausiai invazyvių procedūrų rekonstrukcinėje odontologijoje. Kartais reikalinga minimali intervencija, kad būtų sukurtas gražus danties paviršius. Tačiau estetinis plombavimas neturėtų būti taikomas tuomet, kai problemą lengvai ir nepakenkiant danties emaliui galėtų išspręsti gydytojas ortodontas.

- Ar kalbame apie priekinius dantis?

- Estetiškai galima plombuoti ne vien priekinius, bet ir krūminius dantis, tik nereikėtų pamiršti, kad krūminių dantų pagrindinė funkcija yra kramtymas, todėl čia pirmiausia būtina sukurti reikalingus fiziologinius kontaktus, t.y. okliuzinius paviršius.

Žinoma, estetiškai ir funkciškai teisingai plombuotas dantis - tai, ko turėtų siekti kiekvienas gydytojas. Plombuojant paprastai danties ertmė užpildoma plombine medžiaga, nesiekiant imituoti natūralių danties audinių, nederinant atspalvių, jų skaidrumo ar matiškumo. Žodžiu, toks užpildas yra lengvai pastebimas ir ne specialisto.

- Kokiais atvejais gydytojas taiko estetinį plombavimą?

- Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį, ar estetinis plombavimas pacientui yra būtinas, galbūt pakaktų atlikti burnos ertmės higieninį valymą ar dantų balinimą. Pacientui, turinčiam patamsėjusius, gausiai plombuotus ir negražius dantukus, estetinis plombavimas yra puiki išeitis. Tačiau visuomet turime vadovautis principu - svarbiausia nepakenkti, gerai apmąstyti gydymo metodiką prieš paimant grąžtą į rankas.

Estetinį plombavimą galima taikyti ėduonies pažeistiems dantims, jei plombos negražios ir nekokybiškos, yra įgimtų ar įgytų dantų emalio defektų, jei per nelaimingą atsitikimą buvo nuskeltas danties vainikas ir protezavimas dar nėra būtinas. Taip pat estetinis plombavimas taikomas ir nudilusiems dantų paviršiams - tai juos apsaugo nuo tolesnio dilimo. Jei žmogus visą gyvenimą patiria nepatogumų dėl tokių defektų, jam būtina padėti, žinoma, prieš tai supažindinus su atliekamais darbais.

- Ar estetinis plombavimas padėtų, jeigu dantys yra tankiai suaugę, nelygūs?

- Matydama, kad dantys yra absoliučiai sveiki, tačiau kreivi, tokį pacientą (ypač jeigu jis jaunas) pirmiausia siunčiu pas ortodontą - specialistą, kuris dantukus tiesina breketais. Kreivi dantys kenkia ne tik grožiui, bet ir veido žandikaulių funkciniam (kramtymo) aparatui. Tačiau plombavimu ištiesinus tik priekinius dantis, o šonuose palikus dantų sangrūdą, paciento sveikatos būklė tikrai nepagerinama.

Jei problema nėra tokia rimta ir pacientui nepriimtinas ortodontinis gydymas, žinoma, galima taikyti ir estetinį plombavimą. Tik ne visuomet kyla ranka šlifuoti sveiką danties emalį, kad plombavimo būdu dantys būtų tiesinami, lygūs ir gražūs. Tokiais atvejais bandau paaiškinti, kad ši priemonė nėra būtina, kad yra alternatyvių gydymo metodų. Manau, gražiai ir charizmatiškai asmenybei "nedidelis dantų kreivumas" grožio neatima. Dažnai to, ką mato pats žmogus ir kas neduoda jam ramybės, aplinkiniai net nepastebi.

- Ar ši palyginti jauna odontologijos sritis populiari Lietuvoje?

- Galima sakyti, taip. Kiekvienas pacientas, turintis sugedusių dantų, nori, kad jie būtų sutvarkyti ir estetiškai. Be to, pacientams tai yra patogu, nes estetinis plombavimas duoda greitą rezultatą. Aišku, daliai pacientų, paniškai bijančių gydymo, svarbiausia, kad dantys būtų sveiki, o ne estetiškai sutvarkyti. Paprastai vyriškos lyties atstovai sako: "Tiek to, gydytoja, tegul dantis būna nuskilęs, kreivas ar juodas, tiesiog užtaisykite kanalą, kad daugiau neskaudėtų ir nereikėtų ateiti".

- Kartais man susidaro įspūdis, kad yra nemažai grožio aukų, kurios, matydamos žurnalų viršeliuose besišypsančias žvaigždes, panašios šypsenos siekia bet kokia kaina...

- Grožio kultas Lietuvoje iš tiesų egzistuoja. Pasitaiko atvejų, kai siekiama turėti tokius pat dantis kaip ir žurnalo viršelio ar reklamos modelio, nors paciento dantys yra natūraliai gražūs. Tokiu atveju bandau paaiškinti, kad ši procedūra nereikalinga. Esu pastebėjusi, kad Europoje net žvaigždės nekompleksuoja dėl kreivokų dantų. Juk tikras žmogaus grožis sklinda iš vidaus. Manau, gydytojo tikslas ir paciento noras turėtų būti kuo natūralesnis dantų vaizdas. Estetinis plombavimas neturėtų tapti mada, tai yra gydymo metodas, o ne grožio procedūra.

 - Ar estetiškai plombuotus priekinius dantis lengvai pastebėtume?

- Specialisto įgudusi akis gali pastebėti rekonstruotus paviršius, jeigu forma ir spalva nelabai atitinka paciento amžių ar gymį. Taip pat pasitaiko atvejų, kai darbas yra atliktas puikiai, deja, dantų eilės centras nesutampa su veido centru. Kaip jau minėjau, žmoguje turi būti viskas harmoninga. Kai darbas itin gerai atliktas, net kabineto šviesoje sunku įžiūrėti plombuotus paviršius.

- Kiek laiko trunka estetinis plombavimas? Ar nesuklysime estetinio plombavimo specialistą pavadindami ir menininku, juk dančiui jis suteikia tobulą formą?

- Esant nedideliam defektui vieno dantuko sukūrimas gali užtrukti valandą. Kai defektas didesnis, paruošiamieji darbai, pats kūrybinis procesas ir galiausiai koregavimas užima ganėtinai daug laiko. Juk žiūri, kad būtų puikus rezultatas, todėl neretai dantuką reikia dar ir pakoreguoti.

Iš tiesų estetinis plombavimas teikia gydytojui kūrybinio malonumo. Išvengiama darbo rutinos. Kiekvienas specialistas yra individualus. Dirbant reikia įvertinti daug kriterijų, kurie nulems šypsenos grožį, tenka susidurti su naujais iššūkiais.

- Ar estetinėms plomboms reikalinga speciali priežiūra?

- Taip. Sveikas danties audinys nepritraukia tiek apnašų, kiek plombuotas danties paviršius, ypač jeigu rūkoma, geriama stipri kava, arbata ar raudonasis vynas. Nėra sukurtos tobulesnės medžiagos už danties emalį, todėl plombą reikia reguliariai prižiūrėti. Rekomenduojama bent kartą per pusę metų apsilankyti pas higienistą ir nupoliruoti plombą, kad ji atgautų gražų paviršių ir blizgesį.

Taip pat reikia naudoti visas įprastines dantų priežiūros priemones: dantų šepetėlį, tarpdančių siūlą, skalavimo skystį, esant reikalui, ir tarpdančių šepetėlį. Dantų pasta turėtų būti be granulių, mažai ambrazyvi, kad kuo mažiau braižytų plombos paviršių. Renkantis dantų pastą reikia atkreipti dėmesį: kuo ji mažiau putoja, tuo geriau nuvalo apnašas.

- Pakalbėkime apie estetinio plombavimo pasekmes...

- Pirmiausia plombavimas nėra amžinas dalykas: plomba gali trupėti ar sugerti pigmentų. Kad taip neatsitiktų, kaip minėjau, reikalinga ypatinga higiena ir poliravimas. Toks gerai prižiūrimas dantis gali būti ilgaamžis, aišku, kompozicinė plomba bus graži dešimt metų, vėliau ji nebeatitiks aukštų kosmetikos reikalavimų.

Odontologijoje, kaip ir medicinoje, apie darbų garantiją negalima kalbėti. Restauraciją gali neigiamai veikti bloga higiena, žalingi įpročiai, funkcinis perkrovimas (stiprus sukandimas, griežimas dantimis). Paprastai pacientas yra perspėjamas apie rizikos veiksnius, restauracijos ilgaamžiškumą, atsižvelgiant į individualius ypatumus. Galima kalbėti tik apie atliktų darbų ilgaamžiškumo prognozę.

- Ar estetinis plombavimas - brangus malonumas? Kokios naudojamos medžiagos?

- Kaina priklauso nuo darbo apimties ir klinikos, kurioje yra atliekamas darbas. Kaina apytikriai gali svyruoti nuo 400 iki 1000 litų ir daugiau. Estetiniam plombavimui taikomos kompozicinės medžiagos, turinčios gausų spalvų ir skaidrumo spektrą, pasižyminčios geromis poliravimo savybėmis.

Parengta pagal "Respublikos" priedą "Brigita"
 Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus