• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Nepatiko Kalėdų dovana? Grąžinkite!  1 

Autorius: respublika.lt
2013-12-25 18:00:00

Nepatiko Kalėdų dovana? Grąžinkite!
jupiterimages nuotr.
Kasmet milijonai litų išleidžiama Kalėdų dovanoms. Kai kurios jų bus nepanaudotos, nepageidaujamos ar net nekokybiškos - atskleidžia pirmadienį paskelbti tyrimo duomenys.

Europos Sąjungos inicijuota vartotojų informavimo kampanija "Žinok savo teises ir laimėk" užsakė visuomenės nuomonės apklausą apie planuojamas Kalėdų išlaidas, apklausti 1005 respondentai.

Apklausos rezultatai rodo, kad dauguma šeimų Kalėdų dovanoms planuoja išleisti iki 50 litų (40,3 proc.). 23,4 proc. skirs 51-100 litų ir tik 1,9 proc. pirks brangesnes nei 700 litų dovanas.

Visuomenės apklausa atskleidė dar vieną įdomų aspektą - beveik 29 proc. žmonių yra gavę Kalėdų dovanų, kurių jiems nereikėjo arba kurios jiems nepatiko.

"Jei gauta dovana nepatinka ar netinka, nebūtina galvoti, kaip ją padovanoti kam nors kitam. Lietuvoje daugelį prekių, kurios jums nepatinka, per 14 dienų galima pakeisti ar grąžinti ir atgauti sumokėtus pinigus", - teigia Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Teisės skyriaus vedėjo pavaduotoja Giedrė Mickutė.

Tačiau ši teisė negalioja maisto produktams, kosmetikai, knygoms, apatiniam trikotažui, vaikiškiems drabužiams, juvelyriniams dirbiniams, baldams ir pan. Vartotojai taip pat negali apsigalvoti, jei prekė panaudota, sugadinta ar prarado prekinę išvaizdą.

Tuo tarpu jei prekė yra nekokybiška, vartotojai turi teisę ją grąžinti per 2 metus. Iki 2009 m. lapkričio pabaigos Valstybinė ne maisto produktų inspekcija gavo 2101 vartotojo skundą. Dauguma jų buvo dėl netinkamos kokybės prekių: elektros prietaisų, odos gaminių ar batų, baldų.

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Teisės skyriaus vedėjo pavaduotoja G. Mickutė atkreipia dėmesį, kad Kalėdų laikotarpiu ir po jo vartotojų skundų skaičius išauga. Inspekcijos duomenimis, 47 proc. vartotojų įsigiję netinkamos kokybės prekę nutraukia pirkimo ir pardavimo sutartį ir susigrąžina sumokėtus pinigus, 13 proc. - nekokybišką prekę pakeičia kokybiška, 11 proc. vartotojų neatlygintinai pašalinami prekės trūkumai, tik 2 proc. - sumažinama prekės kaina.

Norintiems grąžinti nepageidaujamas ar nekokybiškas prekes būtina įrodyti prekės pirkimą. Pats paprasčiausias būdas tai padaryti - pateikti kasos kvitą, tačiau taip pat tinka ir bet kuris kitas pirkimą pagrindžiantis dokumentas.

"Nors Lietuvoje neįprasta kartu su Kalėdų dovana įteikti ir kvitą, tačiau taip būtų paprasčiau grąžinti nepatikusią ar netikusią dovaną", - pataria G. Mickutė.

Europos vartotojų centro (EVC) Lietuvoje direktorė Viktorija Ostrauskienė pabrėžia, kad vartotojai turi tokias pat ar panašias teises pirkdami ir kitose ES šalyse. EVC padeda išspręsti problemas, susijusias su prekių ar paslaugų pirkimu kitose ES šalyse. Iki lapkričio pabaigos EVC gavo 155 skundus. Daugiausiai skundų yra dėl Lenkijoje, Vokietijoje, Belgijoje ar Jungtinėje Karalystėje pirktų prekių garantinio aptarnavimo.

Kalėdų dovanas perkantys internetu ar iš katalogų turi ne tik tokias pat teises kaip perkantys iš parduotuvių, bet gali reikalauti daugiau. Vartotojai gali apsigalvoti ir grąžinti nepageidaujamą dovaną per 7 darbo dienas nuo dovanos gavimo. Lietuvoje pardavėjas privalo paimti prekę ir grąžinti sumokėtus pinigus per 15 dienų ir vartotojams nereikia mokėti už prekių siuntimą atgal.

"Tačiau reikėtų būti atidiems perkant prekes iš elektroninės parduotuvės, esančios kitoje ES valstybėje: gali būti, kad teks ilgiau laukti, kol jūsų pinigai bus grąžinti", - įspėja V. Ostrauskienė.
 


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
snieguole
2013-12-26 00:02:08
geras straipsnis! as siemet gavau dovana - rankinuka. jei atvirai tai man jis nelabai. bet kad eiti i pardafke ar kitam asmeniui padovanoti negaliu nes tai padovanojo mano antra puse su kuriuo gyvenu po vienu stogu ……………