• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai
Darbdaviai neturi teisės reikalauti pažymų apie darbuotojų priklausomybę
Autorius: Koalicija "Galiu gyventi"
2011-07-11 13:11:00

Pasitaiko atvejų, kai darbdaviai kreipiasi į priklausomybės ligų centrus ar kitas sveikatos priežiūros įstaigas, norėdami sužinoti, ar darbuotojai, į darbą priimami asmenys neturi priklausomybės problemų. Teisininkų teigimu, tai yra neteisėtas kišimasis į privatų asmens gyvenimą, o tokią informaciją pateikusios sveikatos priežiūros įstaigos pažeidžia teisės aktus. Išskyrus tuos atvejus, kai tokia pažyma yra būtina tam tikroms pareigoms užimti, tačiau ir šiuo atveju ji išduodama tik pacientui, jam pateikus prašymą sveikatos priežiūros įstaigai. Apie tai buvo diskutuota 2011 m. liepos 8 d. Ignalinoje, birželio 28 d. Kaune ir birželio 30 d. Telšiuose Koalicijos „Galiu gyventi“ surengtuose mokymuose su pažeidžiamomis visuomenės grupėmis dirbantiems asmenims „Kaip padėti pažeidžiamoms grupėms veiksmingiau spręsti jų teisines problemas sveikatos ir socialiniais klausimais“.

„Paciento sveikata yra gydytojo ir paciento paslaptis, todėl niekam be paciento raštiško sutikimo, informacija apie jo sveikatos būklę negali būti suteikta, išskyrus įstatymų numatytus atvejus, kai tokios informacijos reikalauja teisėsaugos institucijos“, - sako Koalicijos „Galiu gyventi“ teisininkas-konsultantas Raimondas Stakėnas.

R. Stakėno teigimu, darbdavių noras išsiaiškinti darbuotojų priklausomybės situaciją sudaro prielaidas išankstiniai asmens stigmatizacijai, diskriminacijai, tampa priežastimi nepagrįsto, neteisėto atleidimo iš darbo.

„Savo teisinio - konsultacinio darbo su priklausomais asmenimis praktikoje susidūriau su nemažai atvejų, kai priklausomybe nuo narkotikų sergantis, besigydantis asmuo buvo atleistas iš darbo dėl to, jog buvo priklausomas ar gydosi nuo priklausomybės. Tokie darbdavių veiksmai pažeidžia žmogaus teises ir prieštarauja LR teisės aktams“, - sako R. Stakėnas.

Seminarų metu taip pat buvo aptariami žmogaus teisių pažeidimai ribojant priklausomų asmenų prieinamumą prie sveikatos priežiūros paslaugų (pvz., atsisakymas suteikti paslaugas dėl priklausomybės ar gretutinių ligų), pasitaikantys diskriminacijos atvejai darbinantis ar atleidžiant iš darbo, išskaitų iš darbo užmokesčio dėl skolų/baudų ribos bei reguliavimas, alternatyvių bausmių taikymas vietoj įkalinimo ir pan.

Seminarai Ignalinoje, Kaune ir Telšiuose surengti Koalicijai „Galiu gyventi“ įgyvendinant projektą „Teisinė pagalba ir teisinis švietime priklausomybe sergantiems asmenims bei asmenims, dirbantiems su pažeidžiamomis grupėmis“. Projekto tikslas - padėti narkotikų vartotojams suprasti savo teises, jas įgyvendinti, suteikiant jiems pirminę teisinę pagalbą ir informaciją, šviesti su pažeidžiamomis visuomenės grupėmis tiesiogiai dirbančius asmenis.Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus