• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Kaip tapti politike?

Autorius: G. Navaitis
2009-04-21 00:00:00

Kaip tapti politike?
darnipora.lt info; Jupiterimages nuotr.

Šiuo metu daugiausiai lietuvių norėtų, kad prezidente taptų Dalia Grybauskaitė, populiarumu visa galva lenkianti daugybę galingų vyrų, tačiau tai yra visiškai naujas reiškinys, o Lietuvoje politikių tikrai maža. Kartais samprotaujama: “Gal lietuvės mąsto pernelyg rytietiškai, gal mano, jog valdžia — tik vyrų darbas?“

Pavyzdžiai iš rytų

Bet kaip tik Rytų šalyse matome ne vieną įžymią po¬litikę. Musulmoniškame Pakistane prezidentė buvo Benazir Bhuto, Indijoje valdžios viršūnėje atsidūrė Indira Ghandi, o kariaujan¬čiam Izraeliui vadovavo Golda Mejer. Vargu ar kas tvirtins, jog šiose šalyse moterims pasireikšti politikoje tradicijos palankesnės nei Lietuvoje. Veikiausiai turėtume kalbėti apie norinčios ką nors nuveikti šioje srityje apsisprendimą, o ne apie pernelyg patriarcha¬liškas mūsų krašto nuostatas.

Moteris ir vyras politikoje

DarniPora.lt tyrimas rodo, jog solidus, patikimas, rimtas ir t.t. vyras kalbėjimo būdu, išvaizda, laikysena, pomėgiais ir dar daug kuo skiriasi nuo tokiomis pat savybėmis pasižyminčios moters. Todėl ir populia¬riausi politiniai moterų vaidmenys skiriasi nuo vyrų. Psichologė San¬dra Reiss teigia, kad politikoje moterys pasirenka (o gal mes joms priskiriame?) motinos arba gundytojos vaidmenį.

Gerosios „motinos" vaidmuo

Kai kurios Rytų šalių politikės, pavyzdžiui, Indira Ghandi, ir buvo vadinamos tautos motinomis. Svarbiausia jų ypatybė — teisė vertin¬ti, pasakyti, kas dora, o kas - ne, kas gerai, o kas blogai.

Atliekančios šį vaidmenį politikės turi demonstruoti gyvenimiš¬ką patyrimą ir pagarbą dvasinėms vertybėms. Jos turi tvirtinti, kad į geresnę ateitį ateisime išsaugoję tradicijas. Jos turi pabrėžti, jog valstybė - tai didelė šeima, už kurios gerovę visų pirma atsako mo¬teris motina. Jos nuolat liūdi dėl tautos vargų ir užjaučia kenčian¬čiuosius. Jos yra kuklios ir atsidavusios valstybei-šeimai. Neabejotinas tokio vaizdinio privalumas — šioms politikėms priskiriamas nesavanaudiškumas. Argi kas abejoja, jog motina labiau rūpinasi šei¬ma nei savimi? Netgi įsiveliantys į korupciją jų giminaičiai menkai kenkia šiam įvaizdžiui, nes besiaukojanti dėl mūsų visų motina tie¬siog pritrūko laiko prižiūrėti lengvabūdį sūnėną ar pernelyg pasiti¬kėjo linkusiu į finansines aferas dėde. Todėl ir patyrusi akivaizdžią nesėkmę šio tipo politikė gali guosti savo rėmėjus, žadėdama būsi¬mą dvasios triumfą.

Griežtosios „motinos" vaidmuo

Visi buvome vaikai, todėl visi esame patyrę, kad motina sugeba lengvai išspręsti sunkiausią vaikišką problemą: pamaitinti, sutai¬kyti su draugu, sutvarkyti perplėštą drabužėlį. Vaikystėje visi pra¬sikalsdavome, todėl gerai žinome, kad nuo motinos sunku nu¬slėpti prasižengimus. Be to, ne vienas esame motinos daugmaž teisingai bausti.

Žinančios, kaip įveikti didžiausius sunkumus, sugebančios tvar¬kyti vyro ir vaikų gyvenimą motinos, nuo kurios nieko nepavyks nuslėpti, vaizdinys kai kurias politikes atveda į valdžios viršūnes. Joms lengva nurodinėti vyrams ir pagal www.darnipora.lt šeimos santykių testą, užima dominuojančią padėtį šeimoje. Tokia politikė gali stebėtis, kodėl stiprus vyras neįvykdo lengvutės, net jai, silpnai moteriai, nesukeliančios keblumų užduoties. Drauge ji tarsi griežta motina geriau žino, kaip ir ką daryti, bei turi teisę skatinti ir bausti.

Pajutusi subtilią apdovanojimų ir bausmių darną, tokia politikė sparčiai daro karjerą, ir vis daugiau žmonių patiki, jog tik ji sugebės jais pasirū¬pinti. Be to, negavę to, ko laukė iš valdžios, jie nenusivilia šio tipo politike, nes pripažįsta griežtosios motinos teisę bausti. Rimtesnis pavojus jai, kaip ir gerosios „motinos“ vaidmenį atliekančiai politi¬kei, sukelti abejones savo elgesio teisingumu. Motina neturi klysti, o tuo labiau neteisingai bausti ar susisaistyti su kažkuo nepadoriu, įtartinu.

„Gundytojos" vaidmuo

Berniukai bręsta lėčiau nei mergaitės. Todėl dvylikametė dažnai ir fiziškai, ir protu lenkia bendraamžius. Jai lengva jiems vadovauti, pasiūlyti tokių pramogų, pokštų ir žaidimų, kurių jie patys neprasimanytų. Be to, ji užuominomis gali leisti suprasti, kad klusnumas bus atlygintas dar nepatirtu, o todėl itin geidžiamu erotiniu apdo¬vanojimu. Visgi ši paauglės valdžia bendraamžiams ilgai netrunka, nes ji sutinka vaikiną, kuris jai tampa svarbesnis už visus kitus.

Politikoje irgi nuolat šmėkšteli moterys, pasiūlančios įstabių idėjų, galinčių sužavėti visuose vyruose slypinti paauglį, kuris nenori pa¬klusti suaugusiems, t. y. visuomenės taisyklėms. Ar nenuostabu įkišti mokytojai į stalčių pelę arba išrinkti į parlamentą striptizo šokėją? Kas gali būti patraukliau už išgąsdintos mokytojos spiegimą ar soli¬džių, toli nuo mūsų esančių valdžios vyrų sutrikimą? Deja, pokštai greitai pabosta. Ir po svaiginamos karjeros šio tipo politikės staiga pamato, kad jų bandymai stebinti visuomenę jau nieko nebedomina.
 


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus