• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Lietuvai reikia iš esmės persvarstyti imigracijos politiką

Autorius: Tarptautinės migracijos organizacija
2010-11-24 08:00:00

Lietuvai reikia iš esmės persvarstyti imigracijos politiką
Jupiterimages.com

Masinė emigracija jau pakeitė visuomenės struktūrą, šalį paliko kritinis skaičius jaunų ir darbingų aukštos kvalifikacijos žmonių. Verslo atstovai teigia net ir krizės sąlygomis susiduriantys su aukštos kvalifikacijos darbuotojų trūkumu šalyje, o pasikviesti specialistų iš ne ES šalių jiems sudėtinga. Ateityje šis trūkumas tik didės. Ekspertai prognozuoja, kad grįžtamoji migracija šios problemos neišspręs, nes grįš, jei grįš, ne būtinai tie asmenys, kurių darbo rinkai labiausiai reikės. Pritraukti labiausiai Lietuvos ekonomikai reikalingų žmonių galėtų padėti kryptinga imigracijos politika.

Tarptautinė migracijos organizacija (TMO) atliko studiją „Darbo jėgos migracija: poreikis ir politika Lietuvoje“ ir teigia, kad imigracijos politiką Lietuvai būtina revizuoti. „Apie imigraciją kalbėti Lietuvoje nepopuliaru. Viešasis diskursas šia tema pakliuvo į uždarą ratą: kalbama tik apie tai, kaip susigrąžinti emigrantus, o užsieniečius įsileisti bijoma. Bet juk Lietuvos darbo rinkai jau dabar reikalingi kvalifikuoti darbuotojai ir investuotojai. Jei jų šalyje nėra – reikia galvoti, kaip pritraukti iš užsienio“, – sako TMO Vilniaus biuro vadovė socialinių mokslų daktarė A. Sipavičienė.
 
 
(Nuotr. TMO Vilniaus biuro vadovė socialinių mokslų daktarė A.Sipavičienė)

Dabartinė imigracijos politika yra ribojanti, o procedūros –  ilgos ir per sudėtingos verslininkams, kurie, negalėdami rasti darbuotojų Lietuvoje, norėtų pasikviesti jų iš ne ES šalių. Anot „Investuotojų forumo“ vykdančiosios direktorės Rūtos Skyrienės, biurokratinės kliūtys neaplenkia aukštos kvalifikacijos užsieniečių darbuotojų, tarp kurių – ir įmonių vadovai. Tokios sąlygos trukdo į šalį pritraukti žmonių, kurie gali skatinti inovacijas ir ekonominę plėtrą, kurti naujas darbo vietas.

A. Sipavičienės teigimu, kitose ES šalyse imigracija yra svarbi socialinės politikos dalis, padedanti stabilizuoti darbo rinką ir teigiamai veikianti ekonomiką. Tad čia Lietuvai teks konkuruoti su daugeliu ES ir kitų šalių. Be to, reikės įveikti ir vidinius barjerus. Šiuo metu Lietuvos gyventojų nuostatos imigracijos atžvilgiu – griežtai neigiamos. „Kol mes diskutuojame, įsileisti ar ne darbo imigrantus, kitose ES šalyse sprendžiama, kaip pritraukti ir išlaikyti aukščiausios kvalifikacijos specialistus“, – tvirtina TMO vadovė.

Su tyrimu ir jo išvadomis galima susipažinti Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro tinklalapyje adresu www.iom.lt.

TMO yra tarpvyriausybinė nepolitinė humanitarinė organizacija, siekanti paveikti migracinius procesus taip, kad jie būtų naudingi ir migrantams, ir visuomenėms. Šiuo metu TMO biurai veikia 127–yje valstybių. Lietuva yra pirmoji iš Baltijos šalių, 1998 m. tapusi tikrąja ??? nare.Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus