• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Pasaulis, netinkamas jaunoms  1 

2009-01-12 00:00:00

Pasaulis, netinkamas jaunoms
Ruslana Koršunova

Ankstesnio teksto herojei Solvetai neteko ir neteks patirti to, apie ką skaitysite šiame straipsnyje. Modelio darbas Solvetai - tik epizodinis, ji galvoja apie rimtas studijas, ji turi mylinčių tėvų užnugarį, ji jau žino gyvenimo prioritetus ir jų laikosi. Šios istorijos apie manekenes, apsvaigintas didelių pinigų ir šlovės arba iš paskutiniųjų trokštančias prasimušti.

Skaičiavimai rodo, kad iš tūkstančio jaunų merginų, kasmet bandančių jėgas modelio darbe, prasimuša tik viena kita. Pavyzdžiui, Claudia Schiffer buvo atrasta vienoje Diuseldorfo diskotekoje, kai jai buvo 17-a. Jos mama Gudrun ilgai visur lydėdavo dukrą ir saugojo ją. Tikrino visas sutartis, kurias pasirašinėdavo Claudia. Neleisdavo jai fotografuotis be drabužių. O paskui C.Schiffer jau buvo pakankamai suaugusi ir galėjo pati savimi pasirūpinti. Iki šiol ji yra viena daugiausiai uždirbančių modelių, ištekėjo už kino prodiuserio Matthew Vaughno ir augina du vaikus.

Natalijai Vodianovai taip pat pavyko išvengti nemalonių išgyvenimų. Jai buvo 14 metų, kai Nižnij Novgorode jai buvo pasiūlytas modelio darbas. Tačiau Natalija gana greitai ištekėjo už vieno turtingiausių ir įtakingiausių Didžiosios Britanijos žmonių, kuriam priklauso didžiuliai žemės sklypai, - Justino Portmano. Juodu jau augina tris vaikus.

Per jaunos mirti

Ruslana Koršunova per keletą metų užkariavo "Vogue", "Elle" ar "Marie Claire" žurnalų viršelius, demonstravo garsiausių dizainerių Marco Jacobso, Donnos Karan, "Dior" kolekcijas, o "The Sunday Times" ją pavadino paskutinio dešimtmečio atradimu.

Vieną saulėtą popietę Ruslana stovėjo ant palangės vienuose Manhatano apartamentuose. Šį sprendimą brandino daugelį mėnesių. Iki tol penkis kartus bandė nusižudyti. Nesėkmingai. Vis kažkas išgelbėdavo. Šįsyk pasirinko būdą, kuris užtikrino šimtaprocentinį pasisekimą. Turbūt tą akimirką jai prieš akis prabėgo visas gyvenimas. Laimingos akimirkos, praleistos Kazachstane. Naujas gyvenimas Niujorke ir pirmieji pasisekimai. Vaikinai, su kuriais eidavo į pasimatymus. O paskui baimė, skausmas ir nuovargis, kuris kamavo ją mažiausiai metus. Mergina žuvo iškart. Nors iš tikrųjų, galima sakyti, buvo mirusi jau seniai. Kai sulaukė 20-ies, iš jos tebuvo likęs kevalas.

Negailestingame mados verslo pasaulyje svarbu pelnas, o ne dirbančių merginų savijauta. Jos ištisus mėnesius gyvena agentūros nuomojamuose kambariuose, už kuriuos turi mokėti iš savo kišenės. Miega ant čiužinių, patiestų ant grindų. Kai vėl sulaukia užsakymo, jaučiasi it devintame danguje. Tačiau pozavimas ištisas valandas per fotosesijas įvairiausiomis sąlygomis yra tiek fiziškai, tiek psichiškai alinantis darbas. "Pirmąsias fotosesijas prisimenu kaip siaubą. Maniau, mirsiu iš gėdos. Ištisas valandas verkiau", - pasakoja Kate Moss. Ir iškart priduria: "O visą tą laiką privalai atrodyti stulbinamai. Anksčiau nedrįsdavau prisipažinti, kad esu pavargusi, nes modelių
pasaulyje net didžiausias pasileidimas nebuvo tokia nuodėmė kaip nuovargis".

Agentas, kuris rūpinasi modeliu, jai nurodo, ką turi valgyti, su kuo susitikinėti, kaip vaikščioti. Verčia laikytis drakoniškos dietos. R.Koršunova taip pat nuolat turėdavo problemų dėl svorio. Paskutinius mėnesius skundėsi pilvo skausmais.

Šviežia mėsa

"Į merginas žiūrima kaip į mėsą, kurios kiek užsigeidęs gali nusipirkti parduotuvėse", - prasitarė italų fotografas Olivieras Toscani. O "Elite" viceprezidentas Gerardas Marie konkursą "Look of the Year" apibūdina kaip šviežio kūno peržiūrą. Rebecca Howard, kuri 1994 m. būdama 17-os laimėjo tą konkursą, sako, kad vadinamieji globėjai veždavosi naujokes į Milano naktinius klubus ir jos ten gaudavo visko: maisto, alkoholio, narkotikų". Rebecca ištvėrė penkis mėnesius. Ji grįžo namo į Londoną, tačiau ilgai negalėjo sugrįžti į normalų gyvenimą. Prieš keletą metų BBC reporteris parengė sukrečiantį reportažą apie "Elite" agentūros užkulisius. Apie prekybą merginomis, į kurią įsivėlę visi. "Ateini į merginos namus, pasikalbi su jos motina, įtikini, kad dukros laukia puiki karjera. Paskui sodiniesi ją į lėktuvą ir ji tavo. Parsivedi ją namo ir darai, ką nori. Jai tik 15 ar 16 metų ir ji tiki, kad tai padės jai padaryti karjerą. Mados pasaulyje paauglių paklausa taip išaugo, kad "žaliava" tampa vis jaunesnė ir vis pažeidžiamesnė", - kartą per privatų pokalbį išsitarė agentūros "Olivier Daube" vadybininkas.

Kuo anksčiau, tuo geriau

Didžiojoje Britanijoje buvo įkurtos pirmosios pasaulyje modelių profsąjungos. Jas įkūrė dvi merginos - 21 metų australė Victoria Koen-Cohen ir 26 metų bosnė Dunja Knezevic, kurios nori apsaugoti savo drauges nuo išnaudojimo. "Modeliai traktuojami kaip žemiausia visuomenės klasė. 90 procentų jų dirba be draudimo, po 15 valandų per parą, be pietų pertraukos", - sako Victoria. Galbūt ir nebūtų prieita iki tragedijų, jeigu tokie išbandymai tektų subrendusioms moterims. Tačiau vidutinis merginų, pradedančių modelio karjerą, amžius siekia 15 metų. Kaip ir R.Koršunovos atveju. Tačiau modelių amžiaus vidurkis kasmet krinta.

"Ant pakylos geriausiai atrodo aukštos merginos ilgais pirštais, kaklais ir kojomis, atsikišusiais skruostikauliais, mažomis krūtimis", - sako Monika Smolicz, "Rebel Models" agentūros vadovė. Niekas kitas taip gerai neatitinka šių reikalavimų, kaip paauglės. "Jaunos merginos labiau tinka, nes jų kūnai dar neišsivystę. Jų oda gaivi ir gerai atrodo net po keliolikos valandų darbo", - sako Calvinas Kleinas. Tad jeigu mergina nori padaryti modelio karjerą, turi pradėti labai anksti.

Tokios merginos kaip R.Koršunova turi pačios savimi pasirūpinti. Tėvynėje likusi motina tikėjosi jos pagalbos. Visi žinojo, kad jau prieš dvejus metus Ruslana norėjo mesti modelio darbą ir pradėti išsvajotas studijas. Tačiau negalėjo sau to leisti. Nors uždirbdavo vis daugiau, pinigus siųsdavo motinai.

Visiškai vienos

Paliktos be globos jaunos manekenės turi kažkaip susidoroti su stresu ir nuovargiu. "Nevartoju alkoholio. Jis padeda, tačiau yra kaloringas ir kitą dieną atsikeli su maišeliais po akimis", - sako Naomi Campbell. Tačiau ji neišsiduoda, kad vartoja narkotikus. Pauosto kokaino prieš pristatymą, kad suteiktų energijos. O po pristatymo dar šiek tiek, kad padėtų atsipalaiduoti... "O kas čia blogo, kad paauglės nori patirti malonumo, atsipalaiduoti?" - klausia Kate Moss, kuri jau daugelį metų negali atsikratyti šios priklausomybės.

Tačiau kelio atgal jau nebebūna. Galima gyventi kaip Kate, kuri kartkartėmis vis gydosi reabilitacijos klinikose, ar atsidurti psichiatrijos ligoninėje, kaip atsitiko olandei Karen Mulder. Taip atsitinka ir merginoms, kurių gyvenimas virsta tragedija, kai jos ima badauti. Kaip atsitiko Luselei Ramos iš Urugvajaus, kuri per mados savaitę Montevidėjuje nualpo ir mirė nuo išsekimo. Ir taip, kaip R.Koršunovai, kuri nebematė ateities.

Parengta pagal "Respublikos" priedą "Julius/Brigita".


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
mhm.
2009-01-12 19:06:56
Istikro ziauru.