• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Argentina: čia šoka tango ir žaidžia futbolą

Autorius: Palmiros Žvaigždės
2011-04-20 14:37:00

Argentina: čia šoka tango ir žaidžia futbolą
123rf.com

Argentina – antroji pagal dydį Pietų Amerikos valstybė, nusidriekusi beveik palei visą rytinę žemyno pakrantę.

Kadangi šalis iš šiaurės į pietus tęsiasi net 3800 km, klimatas joje kinta nuo karšto subtropinio šiaurėje, drėgno tropinio šalies viduryje iki švelnaus vidutinio ir vėsaus pietuose. Plačios lygumos rytuose ir aukšta Andų kalnų siena vakaruose lemia, kad drėgnas oras nuo Atlanto vandenyno netrukdomas pasiskirsto po visą šalį ir pasipila ant Andų didžiulėmis liūtimis, o centrinę šalies dalį neretai vargina sausros.

Argentina – Pietų pusrutulio valstybė, todėl vasaros mėnesiai čia – gruodis, sausis ir vasaris, o žiemos – birželis, liepa ir rugpjūtis. Vidutinė temperatūra vasarą šiaurės rajonuose – +28, pietuose – vos +10. Žiemą atitinkamai krinta iki +18, +15 ir +1.

Atstumai tarp įvairių Argentinos miestų gana dideli, tad populiariausios kelionės lėktuvu. Vykti iš vieno miesto į kitą autobusu – taip pat įmanoma, bet kelionė užtrunka iki keleto dienų.

Geriausias laikas aplankyti šią šalį – nuo spalio iki gegužės, nors bet kuriuo metų laiku čia galima atrasti šiltą ir jaukų kampelį.

Kultūrų kokteilis

Argentina – daugiakultūrinė šalis. Gyvenimas čia pakeri savo intensyviomis spalvomis ir beprotišku ritmu.

Argentinoje gyvena per 40 mln. žmonių. Šiuolaikiniai argentiniečiai – prieš kelis šimtmečius į žemyną atplaukusių europiečių, taip pat indėnų bei afrikiečių, skirtingu metu atsikrausčiusių į šią šalį, palikuonys. Periferiniuose regionuose gyventojų daugumą sudaro metisai, nors 97 proc. gyventojų laiko save baltaisiais, ir tik vos 2 procentai sieja save su indėnais. Valstybinė kalba – ispanų, taip pat vartojamos vokiečių, prancūzų, italų kalbos.

Argentina – krikščionių katalikų šalis, šį tikėjimą išpažįsta 90 proc. jos gyventojų. Tačiau antrąja religija drąsiai galima pavadinti futbolą. Jį dievina visi! Kiekvieno argentiniečio garbės reikalas – bent kartą per savaitę su draugais pažaisti futbolą. Šalyje susikūrę gausybė futbolo komandų ir kiekvienas argentinietis yra vienos ar kitos komandos fanas. Kai vyksta pasaulio futbolo čempionatas ir žaidžia Argentinos rinktinė, šalies miestuose gyvenimas sustoja, apmiršta – visi lipte prilimpa prie televizorių. Vaikščioti gatvėse tuo metu gana pavojinga – į jūsų pagalbos šauksmą veikiausiai niekas neatsilieptų. Populiariausieji šalies futbolo klubai – River ir Boca.

Buenos Airės – kitas pasaulis

Argentina – viena iš trijų rečiausiai apgyvendintų pasaulio šalių. Tačiau tai visai netaikytina jos sostinei, Buenos Airėms. Tai tarsi valstybė valstybėje. Gyventojų tankumas čia tūkstantį kartų didesnis nei visoje šalyje, tai vienas triukšmingiausių pasaulio miestų. Tai turtingiausia šalies dalis su puikiai išvystyta infrastruktūra, seniausias ir didžiausias šalies uostas. Tiesa, kitų Argentinos regionų gyventojai sostinę laiko apskritai kitu pasauliu ir... ne itin ją myli.

Sostinėje netgi kalbama ypatingu dialektu – lunfardo, kurį kadaise sukūrė imigrantai ir kaliniai, naudoję savitą žargoną, sudarytą iš ispanų, italų, portugalų, anglų, lenkų, čigonų, afrikiečių ir indėnų tarmių. Šiomis dienomis dauguma žodžių pakitę neatpažįstamai. Ir jei anksčiau lunfardo dialektu kalbėta tik skurdžių kvartaluose, dabar taip kalba beveik visi Buenos Airių gyventojai.

Tango

Nors tango laikomas argentiniečių šokiu, jis paplitęs išskirtinai tik Buenos Airėse. Likusioje šalies dalyje tango nėra nė perpus toks populiarus.

Šokis gimė antroje XIX a. pusėje, šalia Rio de Platos upės įsikūrusiuose miestuose Buenos Airėse ir Montevideo. Pirmieji tango šokti skurdžių kvartaluose, uostuose ir viešnamiuose, kur nuolat būriuodavosi daugybė imigrantų.

Tango apjungė įvairius valso, polkos, milongos, andalūziško tango elementus. Jį savaip tobulino įvairių kultūrų žmonės: afrikiečiai, ispanai, italai, žydai, indėnai, vokiečiai, kubiečiai. Tango – tai įvairių tautų kultūrų ir muzikos mišinys. Aukštesniuosiuose visuomenės sluoksniuose jis buvo uždraustas, griežtai pasmerktas bažnyčios.

Tango – tai liūdna neturtingo vyro ir moters meilės istorija. Jo judesiai išreiškia visą spektrą jausmų: netikrumą, meilę, neapykantą, mirtį. Tango šokdami vyrai gali verkti, atvirai demonstruoti savo jausmus.

Pats šokis nėra sudėtingas, teturi 3 pagrindinius žingsnelius. Tačiau jo grožis atsiskleidžia priklausomai nuo to, kokius jausmus į jį sudeda šokantieji. Be jausmo net ir tobulai sudėlioti tango žingsniai neatskleis visos šokio dvasios.

Tango šiuo metu – vienas pagrindinių magnetų, traukiančių turistus į Buenos Aires, kur šis šokis . šokamas kavinėse, restoranuose ir tiesiog gatvėse, kai į tango sūkurį įtraukiami praeiviai, šokėjai noriai fotografuojasi su turistais.

Matė – visur ir visada!

Arbatos gėrimas – svarbi argentiniečių visuomeninio ir kultūrinio gyvenimo dalis. Populiariausia arbata – matė. Tai stipri Pietų Amerikos arbata, kurią argentiniečiai geria kasdien. Arbata gaminama iš džiovintų visžalio paragvajinio bugienio medžio lapų. Matė geriama per specialų šiaudelį – bombiljos.

Argentinoje matė geriama visur – darbe, per paskaitas universitete, parkuose ir kavinėse. Daugybė žmonių kur nors eidami būtinai pasiima ir termosą šios puikios arbatos. Matė arbatoje, be visos puokštės sveikatai naudingų medžiagų, esama ir mateino, kuris turi tokį patį poveikį, kaip ir kofeinas: veikia tonizuojamai, skatina dėmesio koncentraciją.

Vystantis arbatos gėrimo kultūrai susiformavo ir savitos tradicijos. Pavyzdžiui, už matė dėkojama ne tada, kai ji paduodama, o tada, kai jos jau atsigėrėte ir daugiau nebegersite.

Karštos dienos lėmė, kad Argentinoje įprasta vakarienę valgyti apie pusiaunaktį. Rytas prasideda nuo lengvų pusryčių, paskui – įprasti pietūs, pavakariai apie 18 val. ir 22-24 valandą – pakankamai soti vakarienė.

Argentinos virtuvėje karaliauja mėsiški patiekalai. Ir nors šalis įsikūrusi prie pat vandenyno, žuvies jų valgiaraščiuose nėra gausu.

Ką verta aplankyti?

• Jei būsite Buenos Airėse, būtinai aplankykite San Telmo rajoną, kuriame ypatingą atmosferą sukuria kolonijinio stiliaus namai, siaurutės gatvelės, antikvarinių prekių parduotuvėlės. Tango čia šokamas tiesiog gatvėje. Nuostabiose Rekoleta rajono kapinaitėse palaidota Evita Peron, viena garsiausių Argentinos moterų.

• Argentiniečiai mielai kviečia turistus į Mendozos provinciją. Žiemą čia populiaru slidinėti, vasarą – plaukioti kanoja, jodinėti arkliais. Beje, tai – vyno ir vaisių provincija, tad kulinarinis turizmas čia taip pat populiarus.

• Argentinos ir Brazilijos bei Urugvajaus pasienyje galima pasigrožėti pačiu vandeningiausiu krioklių kompleksu Igvasu.

• Išsiilgusiems prabangaus poilsio vertėtų nuvykti į vieną populiariausių Argentinos kurortų, Bariločę. Dauguma šio regiono gyventojų – šveicarų palikuonys, tad galite tikėtis ir šiek tiek šveicariškų malonumų. Visų pirma – šokolado. Čia gausu šokolado krautuvėlių ir kavinių, kur verdamas nepaprastai gardus karštas šokoladas.

 Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus