• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Kaip apsisaugoti nuo šalčio ir padėti sušalusiajam?

Autorius: Balsas.lt
2012-01-30 19:04:00

Kaip apsisaugoti nuo šalčio ir padėti sušalusiajam?
123rf.com

Lietuvos sinoptikams prognozuojant sparčiai artėjančius į Lietuvą žiemos speigus, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos specialistai primena, kaip gintis nuo šalčio ir pataria ką daryti sušalus.

Nušalimu  vadinamas žemos  temperatūros sukeltas žmogaus kūno audinių pažeidimas. Jo priežastys būna įvairios. Tam tikromis sąlygomis (ilgesnį laiką veikiant šalčiui, pučiant vėjui, padidėjus drėgmei, avint ankšta ir šlapia  avalyne, esant   girtam,   kraujuojant ir pan.) nušąlama net 3 – 7 ºC temperatūroje.

Pagal  sunkumą  ir  gylį  skiriami    keturi    nušalimo     laipsniai.   Nušalimo  laipsnį  galima nustatyti  tik atšildžius nukentėjusįjį, kartais po kelių dienų.

I laipsnis – pažeidžiamas paviršinis odos sluoksnis, oda pabąla.

II   laipsnis  –  nušalusioje   vietoje   atsiranda  įvairaus   dydžio   skaidraus   ar   balto   skysčio prisipildžiusių pūslių.

III laipsnis – susidaro tamsiai raudono ir rudo skysčio prisipildžiusių pūslių, pažeidžiami gilesni odos sluoksniai.

IV laipsnis – susidaro juodo skysčio prisipildžiusių pūslių, pažeidžiamas paodis, raumenys, sausgyslės, net kaulai.

Bendrasis   kūno   sušalimas – tai   kūno   temperatūros   sumažėjimas (iki mažiau kaip +35°C) ilgai veikiant šaldantiems aplinkos veiksniams (šalčiui, vėjui, vandeniui).

Žmogui ilgai būnant  šaltoje aplinkoje, organizmas  nesugeba palaikyti reikiamos temperatūros.

Šaldamas žmogus   tampa   viskam   abejingas,  mieguistas,   sustingęs. Jo  širdies   veikla   ir   kvėpavimas sulėtėja. Sutrikus sąmonei ir kūno temperatūrai nukritus žemiau +30°C, žmogus miršta.

Svarbiausia yra šiltai  apsirengti. Avalynė, kaip ir drabužiai, turėtų būti laisvoki – „puse numerio“ per dideli. Einant į lauką, geriau nusiimti žiedą, laikrodį  su metaline apyranke – atšildant nušalusias rankas, jos tins ir papuošalus bus sunku numauti. Ruošiantis eiti į šaltį vengti alkoholio (alkoholis pagreitina organizmo atšalimą). Nepatartina ir rūkyti, nes nikotinas sutrikdo kraujo apytaką, o tai gresia greitesniu galūnių nušalimu. Veidą ir rankas reikia pasitepti riebiu kremu. Pajutus, kad veidas šąla - daryti grimasas, tai yra mankštinti veido raumenis. Jeigu tenka ko nors laukti, šaltyje negalima stovėti ar sėdėti ramiai, reikia kuo daugiau judėti, šokinėti.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos specialistai taip pat pataria ką daryti jeigu sušalote. Pirmiausia   jei   nušalo   tik   rankos   ir   kojos,   jas   reikia  įmerkti  į kambario   temperatūros   vandenį ir  pamažu pilti šiltesnį vandenį. Iš karto merkti į karštą vandenį negalima. Jei atšalo visas kūnas, sušalusįjį asmenį galima guldyti į kambario   temperatūros   vonią  ir   pamažu   leisti   šiltesnio   vandens   (vandens   temperatūra   nuo   +20°C   iki   +37°C keliama   per   10-30   min).   Jeigu   vonios   nėra, dėkite   šiltus   kompresus ant viso   kūno   (sudrėkinta   drungname vandenyje  antklodė  keičiama kas  2-3   min).   Po vonios   (sušildžius)   pažeistą  kūno dalį  reikia  nusausinti (nušluostyti), steriliai aprišti ir šiltai užkloti. Jos negalima tepti riebalais ir tepalais.

Nepatartina nušalusias kūno dalis trinti sniegu, kadangi sniego kristalai gali subraižyti ir užkrėsti odą. Kai nušalimas nedidelis ir nušalę nedideli kūno ploteliai (nosis, ausys),  juos atšildyti galima rankomis. Nerekomenduojama trinti ir masažuoti, kai yra smarkus kūno nušalimas, nes galima pažeisti kraujagysles, dėl to padidėja jų trombozės tikimybė bei atsiranda gilesnių kūno audinių pažeidimo pavojus.

Sušalusiajam reikia duoti gerti karštos arbatos ar kavos. Kofeinas ypač gerai praplečia kraujagysles, todėl organizmas greičiau sušyla. Sušalusiajam būtina persirengti šiltais ir sausais drabužiais, šiltai apsikloti. Jei šildant atsiranda pūslių,  toliau nešildykite, skubiai vežkite nukentėjusįjį gydymo įstaigą. Visais nušalimo atvejais sušalusiajam reikia nedelsti ir laiku kreiptis į šeimos gydytoją.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos informacijaRušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus