• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Lietuvos vairuotojams vis dar trūksta mandagumo

Autorius: Autoledi.lt
2010-07-01 10:00:00

Lietuvos vairuotojams vis dar trūksta mandagumo
Jupiterimages.com nuotr.

Mandagus vairavimas prasideda jau nuo to momento, kai sėdame prie vairo. Tačiau vis dar negalime pasigirti, jog vairuojame mandagiai. Apie tai, ko trūksta mūsų vairuotojams, kalbėjomės su žurnalo „Auto Bild Lietuva“ vyriausiuoju redaktoriumi Vitoldu Miliumi.

Keliaujate po įvairias šalis, todėl galite palyginti Lietuvos ir kitų šalių vairuotojus. Ar Lietuvoje vairuotojai yra mandagūs?

Mūsų vairuotojai kelyje elgiasi vidutiniškai, nepasakyčiau, kad vairavimo kultūros lygis toks prastas, kaip dažnai teigiame. Yra šalių, kur vairavimo kultūra aukštesnio lygio, bet yra ir kur prasčiau vairuojama nei mūsų šalyje.

Tačiau palyginus su Skandinavijos šalimis ar kitomis Europos šalimis, mūsų vairuotojams mandagumo trūksta. Jeigu lygintume su pietų ir rytų šalimis, kur mums atrodo, kad vairavimo kultūra tikrai prasta – eismas lyg molekulių judėjimas, gausybė skirtingų transporto priemonių ir nepertraukiamas signalizavimas - tai toli gražu nėra nemandagumas, tiesiog jų vairavimo kultūra kitokia, kaip ir visas jų gyvenimas.

Kokius lietuvių vairuotojų bruožus išskirtumėte, kurie atspindi prastą vairavimo kultūrą?

Vienas būdingiausių lietuvių bruožų prie vairo – agresija, kuri pasireiškia tam tikrų taisyklių nesilaikymu, nepagarba kitiems eismo dalyviams ir nesusivaldymu.

Nemokėjimas susivaldyti, kantrybės stoka ir bandymas būti gudresniu už kitus iššaukia aplinkui nemandagumą. Jeigu yra kur nors eilės, tai būtinai reikia užlįsti be eilės, jei kas nors laukia, tai būtinai reikia būti pirmam ir pan. Tai, kad kai kuriose situacijose trūksta kantrybės, nėra nemandagu, tačiau tai iššaukia kitų vairuotojų reakciją, sunervina juos, ir būtinai atsiranda nors vienas, kuris atsakančiai ima lenktyniauti, arba gestais ar kitokiais būdais išreiškia savo emocijas ar net ima auklėti. Ir baigiasi viskas tuo, kad susinervino visi esantys aplinkui. 

Kita, kas yra labai pastebima Lietuvoje - iki šiol egzistuojanti automobilio svarba. Kuo brangesnis, prabangesnis automobilis, kuo tamsesnės spalvos, tuo jo vairuotojas jaučiasi svarbesnis kelyje.

Vakarų Europos šalyse automobilis yra tiesiog transporto priemonė, o vairavimas yra įprasta kasdieninė veikla, kurioje visi mandagūs ir paslaugūs. Lietuvoje, kaip ir kaimyninėje Rusijoje, automobilis vis dar yra saviraiškos ir prabangos dalykas. Tai palikimas iš tarybinių laikų, nes anksčiau automobilį turėjo ne kiekvienas, o dabar, kai pasikeitė galimybės, stengiamasi nusipirkti kuo prabangesnį ir būti pranašesniu kelyje. Deja, daiktai yra sureikšminti ir kol kas per juos stengiamasi parodyti savo svarbą.

Aš važinėju su įvairiais automobiliais, todėl galiu palyginti. Jei važiuoju su mažu automobiliu, tai visi bando mane užspausti, o jei su prabangiu visureigiu, tada iš tolo praleidžia. Na, bet ir ši nesąmonė po truputį baigiasi.

Ar taip neramiai vairuodami: lėkdami, skubėdami, be reikalo manevruodami,  vairuojame saugiai ir  ekonomiškai? Juk neretai automobilį, kuris aplenkė skubėdamas, sutinki prie pirmojo šviesoforo, ir niekur jis nenuskuba toliau už tave.

Taip, Lietuvoje didžioji dalis vairuotojų vairuoja neekonomiškai ir netaupiai, be to kelia pavojų kitiems eismo dalyviams. Daugelyje Europos šalių kelyje jauti ramybę, o mūsų keliuose daug bereikalingo streso, skubėjimo, kuris vis tiek geresnio rezultato neduoda. Nors taisyklės visur panašios, tačiau skiriasi nerašytos taisyklės.

Pavyzdžiui Vokietijoje, jei greitis neribojamas, tai protingai važiuojama kad ir 200 km/h greičiu, o jei yra ribojimas – 100 km/h greičiu, taip visi ir važiuoja ir niekas nesuka galvos, kad galėtų būti kitaip. O Lietuvoje stengiamasi sugudrauti ir nesilaikyti taisyklių, ir ženklinimo, todėl ir prasideda sumaištis, nes vieni taisyklių laikosi, kiti ne.

Be to, Europoje nuo senų laikų yra įprotis praleisti, užleisti, vis tiek greičiau nebus. Mes tuo pasigirti negalime. Man ne kartą yra nutikę, jog laukiu iš šalutinio kelio įvažiuoti į pagrindinį, kuriame prie vairo sėdinti moteris mato, kad aš kitaip neįvažiuosiu, jei ji manęs neįleis, bet ji tiesiog nusisuka, kad nereikėtų manęs praleisti. O aš neturiu varianto, mane vis tiek turi kas nors įleisti į tą stovinčią eilę. Tai net abejingumu nepavadinsi, priešingai – imama ir nusisukama.

Kokie būtų jūsų patarimai, kad pasiektume geresnes mandagesnės kultūros, ar užtenka laikytis Kelių eismo taisyklių ir ženklinimo?

Oi ne, tikrai yra abejotino ženklinimo ir taisyklių, o tai ir iškreipia kai kuriais atvejais važiavimą, nes jei matai, kad ženklas pastatytas nelogiškai, tai imi jo tiesiog nepaisyti. Kitoje vietoje vėl matai, kad nelogiška, trečioje vietoje jau nebesilaikai, o ketvirtoje būna, kad jau būtinai reikia laikytis, kad išvengtum autoįvykio, bet jau nebetiki. Pagrindinis patarimas būtų - galvoti ir nuolat analizuoti situaciją. Laikantis nelogiškų taisyklių galima nemažai pakenkti. Pvz. važiuojant Rusijoje galima susidurti su tokia situacija: puikios oro sąlygos, gera kelio danga, matomumas 10 km į priekį ir apribojimas 30 km/h. Laikydamasis taisyklių nurodymo trukdysi visiems automobiliams, sunkvežimiams ir net traktoriams. Manau, kad tokiu atveju reikėtų prisitaikyti prie automobilių srauto. Kitas atvejis, kai apribojimų nėra, o kelio danga neleidžia važiuoti greičiau nei 30km/h greičiu, - negi lėksi 100km/h? Gali lėkti, taisyklės nedraudžia, tik labai netoli nulėksi...

Ar vairuoti mandagiai išmokstama?

Manau, kad vairuotojas kelyje yra mandagus, jei jis apskirtai yra mandagus. Žmonės paprastai kelyje elgiasi panašiai kaip ir gyvenime, tai priklauso ir nuo charakterio savybių. Manau, kad būti mandagiam skatina aplinka - kai kiekvienas stengsimės elgtis mandagiau, aplinkiniai į tai atsakys tuo pačiu.

Ką patartumėte daryti?

Patarčiau vairuoti galvojant apie vairavimą. Stengtis neskubėti ir vairuoti logiškai. Agresyvus vairavimo stilius nieko neduoda - vis tiek nebus greičiau. Jei kas nors bando lįsti be eilės, į nieką nekreipdamas dėmesio, tai sukelia neigiamą kitų reakciją ir nelieka nei mandagumo, nei saugaus vairavimo, tik blogos emocijos. Be to, pastovus pedalų spaudymas yra visiškai neekonomiškas vairavimas. Patarčiau stengtis nepasiduoti kitiems, neįsitraukti į neigiamų emocijų žaidimą. Tiesiog laikytis savo. Nereaguoti į aplinkinius neigiamai ir per daug emocionaliai. Jei pirš lenktyniavimą, nepasiduoti. Visuomet gali kitus įleisti, tuomet ir tave įleis, visur spėsite ir nesinervindami pasieksite kelionės tikslą.

Kitas svarbus dalykas – gera nuotaika. Pasistengti bendrauti su kitais vairuotojais teigiamai: padėkoti, pamojuoti. Aš visuomet taip elgiuosi, paprašau, kad mane įleistų ir 99% įleidžia. Aš patariu prie vairo sėsti gerai nusiteikus ir padaryti iš šios veiklos savotišką žaidimą, vairuoti taip, kad pats važiavimas būtų naudingas, nevargintų, suteiktų geras emocijas.

Turbūt ne kartą kelyje matėte vairuotoją, kuris nesugeba atlikti kokio nors manevro, ar negali pastatyti automobilio, neretai tai būna moteris, kaip manote, ar reiktų pasakyti pastabą, pamokyti, patarti? Man ir pačiai ne kartą teko girdėti iš vyrų posakį: jeigu aš jai nepasakysiu, neparodysiu, niekas kitas nepasakys, neparodys ir ji toliau elgsis neteisingai.

Jei sugebate teigiamai tai padaryti, žinoma reiktų paaiškinti, kad daro klaidą, padėti pastatyti tą automobilį – tai tik pagirtina. Jei tai darysite mandagiai, jus išgirs ir supras, o ne priešingai – sureaguos piktai, įsižeis ir pan. Juk jeigu nepatyręs vairuotojas ar moteris važiuoja kelio viduriu ir stabdo pusę eismo - visus nervina, bet gal vairuoja taip įsitempęs ar įsitempusi, kad net nemato, kas aplinkui jį ar ją vyksta - reikėtų būti atlaidesniems, juk visi kažkada buvome naujokais.

Net ir jeigu kas nors nutinka, ar įvažiuoja į jūsų automobilį, juk nieko nebepakeisi, telieka išspręsti viską iki galo taikiai, nesidairyti atgal, nelieti blogų emocijų, nes tam žmogui ir taip sunku. Atminkite, ne visuomet turime mokyti kitus, tiesiog galime padėti.
 
 


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus