• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Mažutė, bet galinga gilė vienija gyvūnus ir vaikus

Autorius: Ingrida Lauciuvienė
2010-10-20 17:00:00

Mažutė, bet galinga gilė vienija gyvūnus ir vaikus
Organizatorių nuotr.

Lietuvos zoologijos sodui ir vėl paskelbus akciją rinkti giles zoologijos sodo gyvūnams, į ąžuolynus rinkosi ne tik kauniečiai, bet ir Vilniaus vaikai. Kaune susirinko tie, kas supranta, kad šis mažas augalėlis – tai galingas sveikatos, jėgų, maistinių medžiagų šaltinis ir gyvūnams, ir žmonėms.


Ąžuolas – galingiausias Lietuvos medis. Jo subrandinti vaisiai – gilės. Gilėse yra maistinių medžiagų, kurių nėra kituose maisto produktuose, todėl jas mėgsta ne tik šernai, kiaulės, voverės, bet ir beveik visi zoologijos sode gyvenantys kanopiniai žinduoliai. Net ir žirafos, bebrai ar beždžionės nori paskanauti gilių. Jiems tai - kaip maisto papildai.

Pedagogė Aida Rabačiauskienė, vaikų darželio „Augueco Dūzginėlis“ auklėtoja, įsitikinusi, kad pririnktos gilės duos didelės naudos ne tik zoologijos sodo gyventojams, bet ir vaikams: „Mažutės gilės nuostabiai tinka smulkiems vaikučių amatų darbeliams, padeda vystytis jų motorikai. Taip pat gilės yra ypač vertingas maisto produktas ir daug kas žino gilių kavą. Kaip rodo senas vienos močiutės receptas, gilių kava - tai vitamino A, C, kalcio ir kitų mikroelementų šaltinis. Seni žmonės sako, kad tokia kava tinka baikštiems, nusilpusiems žmonėms, gerina apetitą ir skatina kepenų darbą“.   

  
Dūkštų ąžuolynas šalia Kernavės – tai vienas didžiausių ir seniausių natūraliai iki šių laikų išlikusių ąžuolynų. Jis užima net 302 ha plotą. Ąžuolų amžius 180 – 200 metų. Kadaise tokie ąžuolynai ošė visoje Lietuvoje, dabar jų vos 1,5 proc. miškų. Dvi savaites čia giles rinko ir pirmojo ekologiško darželio Lietuvoje „Augueco Dūzginėlis“ vaikai. Dvi savaites mišku ir džiūstančiomis gilėmis kvepėjo ir vaikų virtuvė, ir dirbtuvės.


„Medžiai čia šimtamečiai,  todėl ne tik paprastai rinkome giles Lietuvos zoologijos sodo gyvūnams, bet ir jutome, kaip vaikai sename miške sėmėsi geros nuotaikos, sveikatos, kaip juos apgaubia harmonija, ramuma, kaip jie įgauna stiprybės. Mūsų protėviai gerbė ąžuolus, tikėjo nepaprastomis jų galiomis. Tikėjo, kad medyje gyvena protėvių vėlės. Šis tikėjimas,  rūpestingai perduodamas iš kartos į kartą, vis dar gyvas mūsų papročiuose. Mes iki šiol jaučiame didelę pagarbą ir prieraišumą medžiams, miškui ir gal todėl, sako, prieš kertant ąžuolą dreba ranka“, - pasakoja vaikų darželio „Augueco Dūzginėlis“ direktorė Ingrida Lauciuvienė.


Lietuvos zoologijos sodo duomenis, kasmet miesto vaikai prirenka skirtingą gilių kiekį, o tai priklauso nuo to, kiek ąžuolai jų subrandina. Mažiausiai surenkama 700-800 kilogramų. Tiek gilių Lietuvos zoologijos sodo gyvūnams dažniausia pakanka iki pavasario. Prieš keletą metų buvo pasiektas rekordas - gilių buvo surinkta apie 4 tonas.Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus