• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Dievų orakulas ar sielos veidrodis?

2009-01-13 00:00:00

Dievų orakulas ar sielos veidrodis?
"Gamma" nuotr.

Ką šiąnakt sapnavau? Ką tas sapnas reiškia? Šis klausimas jau tūkstantmečius jaudina visų kultūrų žmones. Jie visada nujautė, kad sapnai turi kažkokią prasmę, net jei jos iškart neįmanoma suvokti.

Idėją, kad jie galėtų mums padėti geriau susigaudyti savyje, iškėlė garsiausias šios srities mokslininkas, psichoanalitikas Sigmundas Freudas. Gydytojas iš Vienos buvo įsitikinęs, kad sapnai atskleidžia slapčiausius seksualinius troškimus, kad tai, apie ką nedrįstame galvoti sąmoningai, pasąmonė parodanti naktį šifruota, simboline forma. Šitą interpretaciją praplėtė Freudo kolega šveicaras psichoanalitikas C.G.Jungas. Jo manymu sapnai gali būti daug daugiau nei slopinamų erotinių troškimų ventilis. Jungas juose įžvelgė pasąmonės nuorodą, kaip galėtume išspręsti savo problemas, kitaip nei sugalvotume būdraudami.

Freudas ir Jungas padėjo pamatus kitokiai, daug individualesnei sapnų simbolių interpretacijai. Senovėje jie beveik visada turėjo nekintamą reikšmę. Pavyzdžiui, arklys - šiandien dažnai siejamas su gyvybine energija - kadaise buvo suprantamas kaip žinia apie angelo pasirodymą. Egiptiečiai arba senieji graikai manė, kad tokius pranešimus siunčia ne pasąmonė, o aukštesnės jėgos, taip pranešančios žmonėms apie savo planus. Senovės Graikijoje žmonės sapnus laikė pranašystėmis, kurias reikėdavo iššifruoti. Homeras rašo apie sparnuotas būtybes, sėdinčias miegančiųjų galvūgalyje ir šnibždančias jiems į ausį žinias iš dievų. Turguose pranašautojai aiškindavo klientų sapnus, dažniausiai pranešančius apie turtus, vaikų gimimą arba katastrofas. Senovės graikai sapnais net naudodavosi ligoniams gydyti: pastariesiems būdavo leidžiama ant specialių suolų pernakvoti medicinos dievo Asklepijaus šventyklose.
 
Ryte jie papasakodavo sapnus žyniams, kurie gydymą derindavo prie naktinių epizodų turinio. Beje, sapnų specialistai panašiai elgtis pataria ir šiandien: pasąmonė bandanti ligoniams parodyti, kad ligos priežastis slypinti baimės arba streso sukeltame vidinės pusiausvyros sutrikime. Dar svarbesnė reikšmė sapnams tenka Afrikos ir indėnų kultūrose. Seniesiems Šiaurės Amerikos gyventojams tai, ką siela patiria matydama viziją, yra toks pat realus potyris kaip dienos įvykiai. O Australijos aborigenų mituose su sapnais siejamas ir pasaulio sukūrimas: jų protėviai žemę sukūrė sapnuodami. Šis mitas perduodamas iš kartos į kartą ir dar šiandien lemia bendrabūvio taisykles.

SVARBIAUSI SAPNŲ SIMBOLIAI

Kad galėtumėte sapnus išsiaiškinti kuo tiksliau, kiekvieną simbolio aiškinimą padalinome į tris dalis: teigiamą, neigiamą ir neutralią. Tai reiškia, kad kassyk turite atsižvelgti į tai, kokius jausmus sukėlė sapne regėtas simbolis: ar buvo malonu, net gražu, o gal veikiau priešingai, tarkim, jutote baimę? O gal sapnas jokių ypatingų jausmų nesukėlė? Nors kiekvienas sapno simbolis turi bendrąją reikšmę, daug svarbiau yra išsiaiškinti jo individualią reikšmę. Jums pavyks geriausiai, jei aprašymą traktuosite kaip klausimus sau ir įsigilinsite į save. Pasitikėkite intuicija, tada sapnai net galės padėti jums kasdienybėje.

Pirmajame skirsnyje kalbama apie realius ir išgalvotus asmenis, kuriuos galite matyti sapne, taip pat kūno dalis, kurioms tenka ypatinga reikšmė. Asmenys, pažįstami ar ne, beveik visada nurodo tam tikras sapnuojančiojo savybes. Tarkim, jei sapnuojate mamą, turėtumėte panagrinėti savo motiniškus jausmus, nepažįstamieji arba beveidžiai duoda nuorodą į mums nepriimtinas, nebūdingas savybes. Jei sapnuojate istorinį asmenį, verta žvilgtelėti į aiškinamąjį žodyną: kuo garsėjo šis žmogus? Kūno dalys gali atskleisti konkrečią sveikatos problemą, bet taip pat gali būti aiškinamos simboliškai.

AKYS

Teigiama: Jos gali būti nuoroda, kad vertėtų pabandyti į save pažvelgti kitaip - galbūt savyje atrasite visiškai naujų bruožų. Neigiama: Ar pakankamai aiškiai matote aplinkinį pasaulį? Galbūt nevisiškai pasitikite savo pačių pastebėjimais, o gal tiesiog nenorite matyti kai ko svarbaus? Neutralu: Gal pastaruoju metu jums kyla problemų dėl akių? Galbūt vertėtų pasitikrinti pas akių gydytoją. Taip pat sapnas gali būti paskata kalbantis atidžiau stebėti pašnekovą.

VAGIS

+ Įsigilinkite į savo poreikius ir juos patenkinkite. Norite elgtis netradiciškai? Išdrįskite!
-  Nepasitikite kitais, aplinkiniai jums atrodo pavojingi. Kur galėtų slypėti priežastis?
0 Baiminatės visko netekti? Kankinatės, nes jaučiatės skriaudžiami? Apgalvokite, ar jūsų netekties baimės nėra susijusios su vaikystės išgyvenimais.

ANGELAS

+ Jei sapne patys virstate angelu, vadinasi, save vertinate teigiamai. Arba sąmoningai leidžiate pasireikšti savo "velniškajai" pusei.
- Jaučiate spaudimą visada būti tobuliems? Pamąstykite, ką sapnas sako apie jūsų baimes.
0 Įsiklausykite į vidinį balsą ir pasitikėkite savo emociniu intelektu.

ŠMĖKLA

+ Laukiate kitų pagalbos, tikitės, kad kiti nuspręs už jus. Geriau būtų išmokti padėti sau.
- Jūsų elgseną lemia ankstesnė patirtis ir jausmai. Jei sugebėsite nuo jų atsiriboti, atsivers naujos perspektyvos.
0 Jus kamuoja vis tie patys, nuolat pasikartojantys jausmai ir mintys? Kai sąmoningai priimsite savo "šmėklas", bus lengviau nuo jų išsivaduoti.

ŽUDIKAS

+ Būna momentų, kai pasidavimas radikaliems jausmams yra tarsi išsilaisvinimas. Galbūt priėjote posūkio tašką ir norite kai ką gyvenime keisti.
- Regis, bandote iš savo gyvenimo išguiti agresyvius jausmus. Galbūt bijote su jais susijusių konfliktų?
0 Gal per daug žiūrite televizorių? Baisūs filmai miegant gali sukelti baimės jausmą. Bet taip pat sąžiningai prisipažinkite sau, ar nesate linkę bandyti "nustumti į šoną" nemalonius išgyvenimus.

MOTINA

+ Sau ir kitiems esate pabrėžtinai rūpestingi ir malonūs. Tikriausiai su mama jus sieja ypatingai teigiama patirtis arba prisiminimai.
- Slegiantys prisiminimai, susiję su motina, neleidžia jums suvokti savo poreikių. Sąmoningiau priimkite savo vaikiškumą, kad pajėgtumėte pamiršti praėjusią, neigiamą vaikystės patirtį.
0 Trokštate užuojautos ir paramos. Nelaukite pagalbos iš kitų, verčiau pabandykite savimi pasirūpinti patys.

TĖVAS

+ Jūsų neseniai išryškėjęs gebėjimas pasiekti savo padės gerokai priartėti prie jūsų troškimų ir tikslų įgyvendinimo.
- Dažnokai prisimenate ne itin malonias akimirkas, susijusias su tėvu? Tikriausiai jums yra nepriimtini kai kurie elgesio modeliai ir bijote, kad vis dėlto imsite elgtis būtent taip.
0 Tėvas simbolizuoja autoritetą, tvarką, gebėjimą išsikovoti pripažinimą. Apgalvokite, kiek jus dar šiandien veikia tėvo pavyzdys.

DANTYS

+ Gražūs dantys simbolizuoja gyvybingumą: jaučiatės gerai ir pasižymite sveika savimone.
- Nemalonūs jausmai sapne gali būti susiję ir su problemomis dėl dantų. Kitas aiškinimas: neigiamas požiūris į savo dantis gali būti nuoroda, kad nesugebate pasiekti savo, prasimušti.
0 Santykis su dantimis iš principo atspindi žmogaus požiūrį į save. Ar šiuo metu jaučiatės žvalūs ir energingi, ar kaip tik bejėgiai? Pasvarstykite, kas jums neleidžia džiaugtis gyvenimu.

Parengta pagal "Respublikos" priedą "Julius/Brigita".Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus