• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Paparčio žiedo legenda  1 

Autorius: Lina Lelytė
2008-06-24 00:00:00

Paparčio žiedo legenda
"Gamma" nuotr.
Joninės arba vidurvasario šventė turi gilias pagoniškas tradicijas. Dabar jų nebesilaikome, o trumpiausia vasaros naktis tapo tiesiog linksma švente, proga pašėlti su draugais, o gal tiesiog pasidžiaugti laisva diena. Ir visgi paparčio žiedas - vis dar gyva legenda. 

Joninės ar Rasos?

Dažnai maišomi šie pavadinimai, nors iš esmės jie reiškia tą pačią šventę, tačiau siejamą su skirtingais laikotarpiais. Pagal kalendorių birželio 23-24d. yra trumpiausia naktis, nuo seno tikėta jos paslaptinga magija ir stebuklais. Lietuviai pagonys šią naktį švęsdavo Rasų šventę ir tikėjo, jog būtent tada pildosi norai. Vėliau, atėjus krikščionybei, birželio 24-ąją švenčiamos Šv. Jono varduvės.

Tiesa, Joninės švenčiamos ir kitose Pabaltijo šalyse: Suomijoje per Jonines vainikais puošiamos karvės, Švedijoje renkama puikiausio gėlių vainiko karalienė, Latvijoje Joninių proga rengiami tradiciniai nuogalių bėgimo maratonai, o Norvegijoje vidurvasario šventė švenčiama deginant laužus paplūdimiuose. Laužus – deginame ir mes bei ieškome legendomis apipinto paparčio žiedo.

Faktas prieš legendą

Kad papartis žydi – to nerasite nė vienoje enciklopedijoje ar vadovėlyje. Tai daugiametis sporinis augalas, augantis drėgnose vietose beveik visoje Lietuvoje. Tiesa, tada, kai šis paprotys – ieškoti papračio žiedo – atsirado, nei enciklopedijų nei vadovėlių dar nebuvo, tačiau lietuviai šventai tikėjo, jog kas ras, įgaus antgamtinių jėgų ir taps protingas bei laimingas. Galės kalbėti ne tik žmonių, bet ir paukščių bei gyvulių kalbomis, žinos, kas ką galvoja, matys kur paslėpti turtai, galės pasakyti, kas ir kada mirs.

Kaip atrodo paparčio žiedas?

Nuomonių, koks tas paparčio žiedas, yra visokių: vieni sako, jog jis baltas kaip mėnulis ir žiba kaip žvaigždė, yra didelis kaip trys kumščiai, kiti - kad yra visai mažas, panašus į blizgantį, tviskantį raudoną ar vaivorykštės spalvų žiburėlį, jis prasiskleidžia lygiai vidurnaktį ir tik Joninių naktį. Taip pat tikėta, jog žydi ne visi paparčiai, o tik tam tikra jų rūšis, tik niekas nežino kuri. O galbūt prasiskleidžia tik vienas vienintelis žiedas visame pasaulyje ir dėl to taip sunku jį rasti. 

Kaip jo ieškodavo?

Dar 1889 metais viename pirmųjų lietuviškų laikraščių „Varpas“ buvo rašoma, kad norint rasti paparčio žiedą reikia vidurnaktį, prieš šventą Joną, nueiti vienam prie devynmečio paparčio krūmo, apsibrėžti ratą šermukšniniu pagaliu, patiesti šilkinę nosinaitę, užsidegti žvakę, pasidėti indą su šventintu vandeniu ir melstis nesižvalgant į piktąsias miško dvasias, kurios bandys gąsdinti tikėdamosi išguiti paparčio žiedo ieškotoją iš apsibrėžto rato ir nugvelbti paparčio žiedą. Įveikus išbandymus, žiedas pats nukris ant nosinaitės.

Šiuolaikinė žiedo ieškojimo versija

2 psl.
Puslapis 1 iš 2Kitas

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
benita
2014-06-25 16:45:52
as ji radau jis atrodo taip kasikelis pilnas saldumynu ir gerimu kasikelis puostas paparcias ir gelemis