• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Prietarai pagrįsti žmonių baime  2 

Autorius: Rolanda STRUMILIENĖ, respublika.lt
2009-05-29 14:00:00

Prietarai pagrįsti žmonių baime
Jupiterimages nuotr.

Kodėl iš kartos į kartą perduodamas įsitikinimas, kad kažkas atneša laimę, o kažkas - nelaimę? Kodėl smulkmenoms teikiama didžiausia reikšmė ir priskiriamos stebuklingos galios?

Visais laikais žmonėms buvo reikalingas tikėjimas stebuklingomis kai kurių daiktų savybėmis bei ritualų magija, jie stengėsi išsiaiškinti paslaptingą nesuprantamų reiškinių prigimtį. Senovėje žmonės jautėsi itin silpni ir bejėgiai galingų gamtos jėgų akivaizdoje. O tai, ko negalėdavo suprasti, siedavo su paslaptinga aukštesniąja jėga. Taip ir gimė prietarai. Prietarų šaltinis, anot mokslininkų, yra seni papročiai, tradicijos ir legendos. Nesunku pastebėti, kad visokie prietarai pagrįsti žmonių baime.

Naminukai

Na, turbūt visi tiki, kad per kelią perbėgusi juoda katė gali atnešti nelaimę.

Anksčiau naminukai gyvendavo namuose už krosnies, o dabar persikėlė į įstaigas. Ir visokio plauko kaukai išlaikė savo senus įpročius. Jeigu įstaigoje vyrauja netvarka, stalai apversti šūsnimis popierių, visur mėtosi neaiškios kilmės daiktai, tai reiškia, kad įstaigos dvasia yra nepatenkinta ir ją reikia pamaloninti. Gerai nusimanantys šioje srityje pataria, kad biuro vadovas vieną dieną turėtų ateiti į darbą anksčiau nei darbuotojai. Jis turi apsivilkti išvirkščią švarką, pastatyti lėkštelę su pienu po radiatoriumi (anksčiau tai būtų buvusi krosnis, už kurios gyveno naminukai). Visą tą operaciją jis turi laikyti paslaptyje, kad darbuotojai nepradėtų abejoti savo vadovo prsichine sveikata. O gimtadienio proga naminukui reikia dovanoti tabako. Kada naminukų gimtadienis? Ogi vasario dešimtą dieną!

Karjeros ritualai


Kiekvienas vadovas turi žinoti, jog ypač atidus turi būti tą dieną, kai yra suplanuoti susitikimai ar pasirašomos sutartys. Jeigu tokį rytą jam iškris iš rankų pirštinė ar raktai, nieko gero nelauk. Darbuotojas, kuris, nepaisant visų pastangų, nesugeba atkreipti į save vadovų dėmesio ar įrodyti, kad jam teisėtai priklauso paaukštinimas, privalo atlikti kelis magiškus ritualus. Žinantis savo vertę darbuotojas, kai vadovo nėra kabinete, turi padėti ant jo stalo tuščią popieriaus lapą, kitą dieną taip pat nepastebimai jį pasiimti, o paskui visą laiką nešiotis su savimi. Tas lapas - tai paaukštinimo pareigose ir didesnio atlyginimo garantas. Yra dar vienas būdas pakilti tarnyboje karjeros laipteliais: keletą minučių pagulėti ant viršininko stalo. Dėl viršininko likimo nereikia jaudintis - jam tie magiški ritualai nė kiek nepakenks.

Sirgalių burtai

Dar prietarais labai tiki sporto sirgaliai. Jie atlieka įvairiausius ritualus, kurie turi garantuoti mylimos komandos pergalę. Pavyzdžiui, po laimėtų rungtynių sirgaliai kruopščiai sulankstę sudeda drabužius, kuriais vilkėjo rungtynių metu, ir nebeapsivelka jų iki kitų rungtynių. “Laimingi” drabužiai išsaugo pergalės dvasią. Taip pat yra prietaras, kad rungtynių metu nedera keistis vietomis su kaimynu.

Patys futbolininkai taip pat neatsilieka nuo savo gerbėjų, bandydami prisišaukti sėkmę. Manoma, kad autobuse, kuriuo komanda važiuoja į rungtynes, jokiu būdu neturi važiuoti moteris. Priešingu atveju, pralaimėjimas garantuotas.

Apsauga nuo pareigūnų

Vairuotojai gerai žino, kad būtina gerai “aplaistyti” vairuotojo pažymėjimą bei naujai įsigytą automobilį, kitaip neišvengs nelaimingų atsitikimų. Automobilį derėtų dar papildomai apipilti šampanu. Kita vairuotojų prietarų “mokykla” tikina, kad tokie ritualai jokiu būdu neturėtų būti atliekami, nes alkoholis ir automobilis yra visai nesuderinami dalykai.

Seni vairuotojai nepataria apeiti automobilio iš priekio - tai blogas ženklas. Taip pat nepatariama pasiimti daiktų ar atsarginių dalių iš avarijos vietos, o juo labiau montuoti tokias dalis savo automobilyje - nes tai, kas “dalyvavo” avarijoje, gali prišaukti kitas avarijas. Anot vairuotojų, nelaimę gali atnešti ir savo automobilio fotografavimas.

Jeigu dar turint senąjį automobilį įsigyjamas naujas - nelaimės ilgai laukti neteks. Automobilio nereikėtų plauti plovykloje, esančioje netoli namų, nes tai gali privilioti vagis.

Vairuotojai žino įvairių būdų, kaip išvengti susitikimo kelyje su tvarkos sergėtojais: automobilyje nieku gyvu nevalia švilpti ar skaičiuoti pinigų. Šie veiksmai lems, kad būsi sustabdytas kelių policijos.

O pareigūnai laikosi taisyklės niekada nestabdyti kelyje jaunavedžių automobilių bei laidotuvių kolonos. Tarp kelių policininkų sklando pasakojimas apie narsuolį, kuris sustabdė limuziną, vežusį jaunavedžius. Po to visus metus, kad ir kaip stengėsi, pinigai jį aplenkdavo.

Ir medikai žmonės

Net medicinoje egzistuoja tam tikri prietarai ir laikomasi nerašytų taisyklių. Pavyzdžiui, gydytojai, baigę budėjimą, niekada nelinki jį pakeičiančiam gydytojui ar pacientui labos nakties. Nes yra įsitikinę, kad jų palinkėjimas gali išsipildyti “atvirkščiai”: pacientai negalės miegoti, pablogės jų sveikatos būklė, o budinčiam gydytojui greitoji pagalba vis veš sunkius ligonius.

Išsipildo ir dar vienas prietaras: jeigu ką nors pavaduosi per budėjimą, naktį neteks sudėti bluosto. Jeigu per operaciją instrumentus paduodančiai slaugytojai iškris instrumentas, juo reikia triskart trinktelėti į grindis ar net užminti jį.

Sėkmės ritualai

Namie šluotą visada statyk kotu žemyn

Pinigus imk kaire ranka, o duok dešine

Neik apsipirkti pirmadienį, nes išlaidausi visą savaitę

Nesiskolink pinigų antradienį, nes visą gyvenimą skęsi skolose

Neskaičiuok pinigų vakare, nes jų niekada nepadaugės

Išgirdus kukuojant gegutę, būtina pabarškinti monetas, tuomet piniginėje niekada netrūks pinigų

Kad šeimos biudžete niekada netrūktų pinigų, reikia ant stalo laikyti pamerktus tris raudonus gvazdikus (geriausia, pirktus ketvirtadienį).

Populiariausi prietarai

Karksi varna - lauk bėdos

Saulę juosia žiedas - saugokis

Katė drasko sieną - bus blogas oras

Vasarą skamba ausyse - bus lietaus

Išbėrei ant stalo druską - bus barnis

Nuo stalo nukrito duona - lauk svečių

Musė įkrito į gėrimą - gausi dovaną

Pametei pirštinę - nesėkmė

Sudaužei veidrodį - nelaimė

Užmušei boružę - nuostolis

Namie laksto juodi tarakonai - ženklas, kad namie nieko netrūks

Namie laksto rudi tarakonai - liūdesio ženklas

Nuo stalo nukrito obuolys - sutiksi mylimąjį

Valgyti patamsyje - vaikai užaugę bus vagys
 
Parengta pagal "Respublikos" priedą "Julius/Brigita"


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
babauzis
2009-05-31 16:33:44
!
babauzis
2009-05-31 16:31:50
man patiko tik neradau ko ieskojau ar galetumet padeti man suzinoti ka reiske namie auginti juoda katina