• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai
Eismo traumos – visuomenės sveikatos epidemija
2008-10-08 00:00:00

"VRA" info, "Gamma" nuotr.

Mūsų šalies žiniasklaidoje kasdien mirga nuo pranešimų apie kelyje įvykusias skaudžias nelaimes. Pasak medikų, eismo traumos – tai visuomenės sveikatos epidemija, kuri kainuoja valstybėms milijonus. Mirtys keliuose sudaro apie 23 proc visų mirčių nuo traumų.  Kiekvienais metais Europos keliuose žūsta 127 tūkstančiai žmonių ir apie 2,4 milijonai žmonių patiria sužalojimus. Lietuva kartu su Latvija jau eilę metų pasižymi vienais blogiausių eismo traumatizmo rodiklių tarp Europos Sąjungos šalių.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Chirurgijos klinikos vedėjas doc. dr. Artūras Razbadauskas pabrėžė, kad bene opiausia problema, dėl kurios didėja žūstančiųjų kelyje skaičius yra alkoholis. Manoma, jog daugiau nei pusė visų eismo įvykių yra susiję su alkoholio vartojimu. Skaičiai priverčia sunerimti, vien JAV dėl alkoholio keliuose per metus žūva daugiau nei milijonas žmonių. Lietuvos statistika taip pat bauginanti. Remiantis praėjusių metų statistika, dėl neblaivių vairuotojų kaltės 2007 metais  įvyko daugiau nei 800 eismo įvykių (neblaivūs vairuotojai padarė 28 įvykiais daugiau nei 2006 metais). Šiuose įvykiuose žuvo 69 žmonės (2 daugiau nei 2006 metais), 1 211 buvo sužeista (40 daugiau nei 2006 metais).

„Reikia pripažinti, jog Lietuvoje kova su alkoholiu primena kovą su vėjo malūnais. Alkoholio prekybos ir vartojimo kontrolė, įstatymai, reglamentuojantys vairavimą vartojus alkoholio bei šių įstatymų laikymosi kontrolės sugriežtinimas galėtų labiau padėti išvengti eismo įvykių ir eismo traumų. Pavyzdžiui, Skandinavijoje vairavimas  pavartojus alkoholio yra visiškai uždraustas. Tai davė apčiuopiamų rezultatų – mirčių keliuose sumažėjo kelis kartus“ , - apie galimybę dar labiau riboti alkoholio prekybą pasakojo A. Razbadauskas.

Dėl neblaivių vairuotojų kaltės, eismo įvykiuose labai dažnai žūsta ir kartu keliaujantys vaikai.  Mokslininkų teigimu, eismo įvykiuose apie 65 proc. 0-14 metų amžiaus vaikų keleivių žūsta, o apie 40 proc. sužalojami, kai juos veža alkoholio vartojęs vairuotojas

Vaikai yra priskirti vienai iš pažeidžiamiausių visuomenės grupių, kurių sveikatai ir saugai turėtų būti skiriamas ypatingas dėmesys. Lietuvoje, lyginant su kitomis Europos ir pasaulio šalimis, traumas patiria bei nuo jų miršta žymiai daugiau vaikų. Mūsų šalyje traumų ir nelaimingų atsitikimų rodikliai tebėra labai aukšti palyginti su išsivysčiusiomis šalimis.

„Statistika byloja, jog pagal amžiaus grupes pažeidžiamiausi eisme yra vaikai ir pagyvenę žmonės. Virš 30 proc. eismo įvykių metu žuvusiųjų ir sužeistųjų pasaulyje sudaro vaikai ir jaunimas iki 25 metų amžiaus. Mirties priežasčių struktūroje pasaulyje eismo traumos užima pirmą vietą 15-19 metų, bei antrą vietą 10-14 ir 20-24 metų amžiaus jaunų žmonių grupėse. Tai tolygu epidemijai“ , - apgailestavo gydytojas A. Razbadauskas.

Tarptautinių mokslininkų atliktais apskaičiavimais nustatyta, kad lyginant su asmeniu, važiuojančiu lengvuoju automobiliu, motociklininkai 20 kartų daugiau rizikuoja žūti su kiekvienu nuvažiuotu kilometru, pėstieji - 9 kartus, o dviratininkai - 8 kartus. Tuo tarpu asmuo, keliaujantis automobilio viduje, 10 kartų daugiau rizikuoja žūti, negu autobuso keleivis, ir 90 kartų daugiau, negu važiuojantis traukiniu.Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus