• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Kaip visame pasaulyje švenčiamas Helovinas

2008-11-01 00:00:00

Kaip visame pasaulyje švenčiamas Helovinas
Parengta pagal užsienio žin., "Gamma" nuotr.

Helovino, kuris daugelyje šalių švenčiamas spalio 31 dieną, istorija skaičiuoja daugiau dviejų tūkstančių metų. Pirmą kartą jį pradėjo švęsti senovės keltai, žymint žiemos ir naujųjų metų atėjimą. Žmonės tikėjo, kad baisiais kostiumais, kaukėmis ir triukšmu jie gąsdina piktąsias jėgas. Vėliau pagoniška tradicija atsinaujino ir krikščionybės laikais, ir piktąsias dvasias pradėta vyti prieš Visų Šventųjų dieną, o religinė šventė virto kaukių baliumi.

Helovinas švenčiamas visuose kontinentuose. Tą dieną linksmybės rengiamos daugelyje viešųjų vietų: klubuose, baruose, restoranuose ir gatvėse. Beje, būtinas atributas – baisus moliūgas su žvakute – tai ne baisus dvasios atvaizdas su švenčiančiomis akimis ir kreiva burna. Iš tikrųjų tai žiupsnelis šviesos, kuri siaubo naktį turi išgąsdinti visas namų piktąsias jėgas.

Įvairiausios kelionių agentūros nepraleidžia galimybės pasinaudoti proga ir organizuoti mistines turistų viliones. Labai populiarios tapo ekskursijos į paslaptingas vietas, turinčias turtingą istorinę praeitį: pavyzdžiui, pilys, kuriose šeimininkai mirė ir dabar vaiduokliai blaškosi ilgais koridoriais, arba į kapines, kuriuose palaidotos garsenybės bei mistifikatoriai.


Helovinas – vaikų šventė

Helovino šventę šiuolaikinėje interpretacijoje labai mėgsta vaikai. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje ir JAV atsirado tradicija, pagal kurią vaikai atvaizduoja piktąsias dvasias ir beldžiasi į namus, gąsdinant kaimynus. Kad "išsipirktų" nuo piktosios jėgos,  šeimininkai vaišina vaikus saldumynais ir vaisiais.

Didžioji Britanija – neabejotina lyderė ekskursijų Helovino proga programose. Pilyse, grafystėse ir dvaruose spalio pabaigoje vykdomos siaubo ir gąsdinimo savaitės. Lankytojams rodomi tušti kambariai, kuriuose prieš daugelį amžių gyveno ir paslaptinga mirė kilniosios ledi ir džentelmenai. Kai kuriose pilyse naktį iš spalio 31 į lapkričio 1 d. galima praleisti požemiuose, vaiduoklių belaukiant. Barai ir restoranai, esantys senuose akmeniniuose namuose taip pat siūlo lankytojams išgerti alų ir medžioti vaiduoklius.

Viešbutyje "Bear" Vudstoke, Oksfordširo grafystėje, gyventojai, likę nakvoti Visų Šventųjų naktį, žaidžia slėpynių su aštuonmečio Kristoferio Douningo dvasia. Jis ir jo motina žuvo 1768 metais, tačiau nuo to laiko juos ne kartą matė viešbutyje, esančiame XIII amžiuje pastatytame pastate. "Bear" viešbutyje numeris dviems per Helovino naktį kainuoja 159 svarus sterlingų.

Dar vienas žymus viešbutis su vaiduokliais – "Farringford Hotel", esantis Uaito saloje. Magiškasis guru Markas Takkejus, Helovino naktį viešbučio fojė atlieka spiritinį seansą. Dalyvavimas šiame neįprastame įvykyje kainuoja 40 svarų sterlingų. Į salą iš Anglijos pakrantės galima persikelti keltu, į kurį spalio 31 dieną įleidžiama tik apsirengus vaiduoklių kostiumą.

Ryškiausias Helovino įvykis Škotijoje vyksta Edinburge. Kasdien nuo spalio 21 d. iki spalio 31 d. nuo 6 iki 9 valandos vykdomos ekskursijos po Meri King rajoną, kuriame yra XVII amžiaus pastatai. Turistai vedžiojami ne tik po senovinius pastatus, bet ir jų rūsius bei požemius, rašo "The Sun".
Helovino šou vaikams tradiciškai vyksta Uorviko pilyje. Vakaro pabaigoje čia visada iššaunama "bomba" su saldumynais: 15 kg saldainių skrieja į 250 metrų aukštį ir lietumi krenta ant Helovino šventės dalyvių. Vaikai dar gali linksmintis parke "Nuotykių pasaulis", esančiame Čessingtone, kur vyksta vaidinimai, kuriuose dalyvauja vaiduokliai, raganos ir moliūgai.

Amerikos kontinenete Helovinas senai laikomas visuotine švente, kuriai ruošiasi ir suaugę ir vaikai. Daugelyje parkų vyksta festivaliai, kur tarp vaišių galima rasti gėrimus ir ledus, pagamintus iš moliūgo. Ekskursijų programa taip pat yra pakankamai gerai išsivysčiusi. Vieną malonumą teikia paskutinę spalio dieną praleisti Mieguistame įklonyje, Filipsburgo dvare Niujorko valstijoje. Netoliese esantis Vašingtono Irvino, žinomos "Mieguisto įklonio legendų" autoriaus namas taip pat tampa turistų lankymosi vieta.

Be to, JAV miestuose rengiamos ekskursijos į kapines, kur galima sutikti dvasias bei vaiduoklius. Parkuose vyksta vaidinimai, kurių dalyviai persirengę gąsdinančiais kostiumais. Net linksmiausia vieta – Disneilendas – pasikeičia Helovino dienomis. O Meksikoje, Visų šventųjų dieną sutampa su asketiška Mirusiųjų diena.

Europietiškiems "piktųjų jėgų" šalininkams, idealia Helovino sutikimo vieta yra Rumunijos Transilvanijos regionas – Grafo Drakulos tėvynė. O tiems, kas negali pasiekti šią paslaptingą pilį, esančią gūdžiuose miškuose, Bucharesto centre yra atidarytas baras "The Count Dracula Club". Vidinė atmosfera įsotina vampirizmo dvasia. Valgiaraštyje yra tik raudonas vynas. Kokteiliai pagrindinai ryškiai raudonos spalvos.

Helovinas neaplenkė ir Prancūzijoje. Nežiūrint į tai, kad šventė kyla iš Britų salų o prancūzai iš aukštai žiūri į viską, kas angliška, Helovinas švenčiamas ir Prancūzijoje. Net konditeriai Helovino proga kepa valgomas raganų ir vaiduoklių figūrėles. Helovino naktį baliai tęsiasi iki pat ryto. Tai ir suprantama – juk lapkričio 1 diena Prancūzijoje yra išeiginė, nes Visų Šventųjų diena laikoma valstybine švente. Beje, ši šventė taip pat atitinka Helovino tematiką: dauguma prancūzų ją praleidžia kapinėse, nes šią dieną priimta prisiminti mirusiuosius.

Vaikų pasilinksminimo parke Disneilende, esančiame Paryžiuje, spalvinga Helovino šventė žymima ne vieną dieną, o visą mėnesį, iki pat pačios šventės – spalio 31-osios. Linksmybės prasideda nuo įėjimo į parką: dailininkai ant vaikų ir suaugusiųjų veidų piešia moliūgus ir vaiduoklius.
Vietoje mielų peliukų Mikių ir Snieguolių, parke vaikšto "blogieji" Disnėjaus animacinių filmukų personažai: piratas Kapitonas Hukas, Kriuela de Vill iš filmuko "101 dalmatinas" ir Džafaras iš "Aladino". Dauguma atrakcionų išpuošti Helovino simbolika.

Įdomiai sutikti Heloviną galima ir Rusijoje. Šiaurės sostinė tapo tradiciniu turas "Mistinis Sankt Peterburgas:, pasakojantis apie Romanovų šeimos paslaptis, apie Grigorijaus Rasputino gyvenimą, Rusijos dvasininkų bei inteligencijos legendas bei padavimus. Maskvoje taip pat organizuojama daug maršrutų pėstiesiems bei autobusams: "Maskvos vaiduoklių pėdomis", "Pasivaikščiojimai su Volandu", "Maskvos  vilų paslaptys".

Konservatyvūs piliečiai visame pasaulyje, pateikiant įvairius pretekstus išsako pretenzijas Helovinui. Vieni nepatenkinti, kad krikščioniškose šalyse rengiamos pagoniškos šventės. Nacionalistai įsižeidę, kad prancūzai, vokiečiai, rusai ir skandinavai švenčia "nacionalinę amerikiečių šventę". Tačiau Helovinas seniai jau tapo tiesiog gera proga pasilinksminti. Ir praleisti naktį raganų ir vaiduoklių apsuptyje galima visur, nepriklausomai nuo to, kokiame pasaulio taške atsirastumėte.Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus