• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Biuras namuose

Autorius: Aldona Steponavičiūtė, "Aš ir psichologija"
2010-07-19 09:00:00

Biuras namuose
Jupiterimages.com nuotr.

Valanda rytiniuose ir vakariniuose automobilių kamščiuose, apsipirkinėjimas piko valandomis, priekabių ieškantis bosas, nuolat burbantys kolegos... Viso to galima išvengti nusprendus dirbti namuose.

Kita vertus, nusprendus dirbti namuose atsisakoma ne tik to, kas darbe erzina, bet ir to, kas džiugina. Nebegalėsi su bendradarbiais aptarti mėgstamo serialo herojų nuotykių, nepasijuoksi iš spontaniškai vietoje gimstančių juokelių ir nesužinosi naujausių paskalų. Dirbdamas namuose ilgainiui gali pasijusti izoliuotas. Jeigu mėgstate dirbti vienas, tikėtina, kad darbas namuose bus produktyvesnis. Tačiau jeigu jus pakylėja ir įkvepia bendravimas, jo netekęs galite prarasti norą ir entuziazmą dirbti.

Darbas namuose, nesvarbu, ar įkūrėte individualią įmonę, ar dirbate kitai ar kelioms organizacijoms, tinka ne visiems žmonėms. Visgi šis reiškinys sparčiai populiarėja. Beje, JAV jau įsigali naujas terminas – klajoklio darbo stilius, nes vystantis interneto technologijoms darbas namuose tampa darbu lauke, paplūdimyje, miesto centre. Šios šalies mokslininkų duomenimis, „žinių“ profesijų darbuotojai mažiau nei trečdalį laiko dirba tradicinėje darbo aplinkoje – biure, trečdalį – namuose ir likusią laiko dalį dirba kavinėje, parke ant suolelio ar kitoje įkvepiančioje aplinkoje.

„Žalia“ tendencija

„Telework“ asociacija, vienijanti Jungtinės Karalystės dirbančiuosius namuose, skelbia, kad toks darbo stilius yra ypač naudingas žmogui individualiai (padeda išlaikyti pusiausvyrą tarp darbo ir gyvenimo), bendruomenei (suteikia sąlygas dažniau bendrauti kaimynams), visuomenei (sutaupo transporto išlaidas) bei aplinkai (sumažėja teršalų kiekis, nes žmonės rečiau važinėja automobiliais).

 Atrodytų, nieko nuostabaus, kad asociacija pateikia duomenis, pateisinančius jos egzistavimą. Tačiau darbo namuose ekologiškumą patvirtina ir JAV atlikti tyrimai: apskaičiuota, kad vidutinis valstybinės įstaigos darbuotojas, dirbdamas namuose tris dienas per savaitę, per metus sutaupytų beveik 6 tūkstančius dolerių, išleidžiamų transportui. Į aplinką tokiu atveju būtų išskiriama 4 kg mažiau teršalų. Žinoma, Lietuvoje šie skaičiai nebūtų tokie dramatiški.

Beje, to paties tyrimo metu nustatyta, kad pagal turimas galimybes (interneto ryšys, galimybė prieiti prie duomenų bazių, namų aplinkos tinkamumas) namuose kelias dienas per savaitę galėtų dirbti net 96 proc. valstybinių įstaigų darbuotojų. Tačiau tik pusė iš jų svarsto apie šią galimybę. Visgi, nepaisant ekonominių ir ekologinių privalumų, darbas namuose yra nemažas iššūkis.

Pavojai ir pagundos

Viena pagrindinių baimių, kurias įvardija žmonės, svarstydami galimybę dirbti namuose, yra izoliacija. Darbe yra kolegų, kuriems gali pasiguosti, kai tau bloga diena, paprašyti, kad padėtų sugedus kompiuteriui ar susidūrus su nežinomu klausimu. Tad, prieš nuspręsdamas dirbti namuose, turite sau atsakyti į klausimą, kiek jums svarbi kitų žmonių draugija. Net jeigu laikote save užsisklendusiu ir nemėgstančiu bendrauti žmogumi, darbas be jokių socialinių kontaktų galiausiai jums įkyrės. Psichologai siūlo į dienotvarkę įtraukti pasimatymus su draugais, popietes su kolegomis arba vieną dieną per savaitę praleisti darbe. Turite pats rodyti iniciatyvą bendrauti. Būtinai dalyvaukite įmonės vakarėliuose ir susirinkimuose. 

Darbas namuose – kupinas pagundų. Tik prisėdote prie kompiuterio, kai staiga prisiminėte, kad neiškraustėte indaplovės ar skalbyklės. Nuėjote į vonią, o ten – dėmė ant veidrodžio prašyte prašosi būti išvalyta. Jau sėsite prie darbo, bet tuoj pareis iš mokyklos vaikai, o jūs dar neparuošėte pietų. Ir taip toliau...

 Dirbti namuose geriausiai sekasi drausmingiems žmonėms. Jūs toks esate, jei visada darbus atiduodate laikydamasis terminų ir grafiko, jei įvykdote visus savo įsipareigojimus, nemėgstate atidėlioti užduočių. Tačiau, jei esate linkęs nuolaidžiauti sau, tikėtina, kad namuose, saugioje aplinkoje be priežiūros ši jūsų savybė išvešės. Todėl stenkitės kiekvienai savo darbo dienai sugalvoti užduotis ir tikslą. Susirašykite juos dienotvarkėje ar ant paprasto balto lapo ir pasidėkite gerai matomoje vietoje. Dar daugiau drausmės įsivesite, jei prie kiekvieno darbo parašysite, per kiek laiko jį atlikote.

 Jei namai ir biuras yra ta pati vieta, kyla pavojus nuolat dirbti. Internetas, suteikiantis neribotą pasirinkimo, kur ir kada dirbti, laisvę, įkalina žmones, paversdamas juos priklausomus nuo nuolatinio elektroninio pašto tikrinimo. Modernios technologijos, leidžiančios akimirksniu susisiekti su visu pasauliu, tarsi daro spaudimą, jog tai ir turi būti atlikta nedelsiant. Tačiau realiai yra labai nedaug tokių profesijų, kai reikia reaguoti į užklausą tuojau pat. Todėl net ir dirbdamas namuose turėkite savo darbo ir poilsio valandas.

Laisvieji pilotai

Praėjusią savaitę vieną dieną dirbau namuose. Turėjau paimti interviu telefonu, tad kitus darbus susidėliojau taip, kad nereikėtų užsukti į kontorą. Tą dieną prisimenu kaip vieną gražiausių šį mėnesį. Viskas vyko sklandžiai ir produktyviai. Į dienotvarkę tilpo ir ilgas pasivaikščiojimas, ir pietų gaminimas, ir daug nuostabių ramių akimirkų.
Jeigu tik turite valios ir galimybių įveikti pagundas bei pavojus, darbas namuose gali tapti tikra palaima. Galite atrasti, kad jums dieną geriausiai pradėti nuo ilgo pasivaikščiojimo lauke – taip aiškiau susidėlioja mintys, o galva tampa skaidri nuo gryno oro. Darbas namuose puikus tuo, jog gali pasirinkti dienos metą, kai esi produktyviausias. Laisvas pasirinkimas reiškia, kad neturint jėgų ar įkvėpimo dirbti galima produktyviai užsiimti visiškai kita veikla: iššveisti dušo kabiną, pagaminti pietus, susitvarkyti kambarius. Kontoroje „kita“ veikla būtų naršymas po internetą, paskalų aptarinėjimas su kolegomis ar ilgos kankinančios minutės spoksant į ekraną – tuščias ir neprasmingas apsimetinėjimas, jog dirbi, po kurio jautiesi išsekęs ir nelaimingas.

 Sociologas Jamesas Katzas teigia, kad vis populiarėjantis darbas namuose rodo istorinę produktyviosios ir socialinės sferos reintegraciją. Ankstesnėse medžiotojų, žemdirbių ir amatininkų visuomenėse fizinė erdvė nebuvo dalijama į skirtą darbui, šeimai ir žaidimams. Pavyzdžiui, kalviai dirbdavo namuose greta savo šeimos, aktyviai dalyvaujant kaimelio bendruomenei. Darbas ir namai atsiskyrė tik išsivysčius kapitalizmui, padidėjus darbo krūviui. Toks atskyrimas buvo laikomas norma ir biurokratinėje, skaitmeninėje visuomenėje. Tačiau dabar skirtingos gyvenimo sferos ir vėl susilieja. Tai – natūrali žmogaus evoliucijos dalis.

Solistas ar choristas?

Australų tinklalapyje įkvepiančiu pavadinimu „flyingsolo“ (angl. „skristi solo“) gausu asmeninių istorijų, liaupsinančių darbo namuose privalumus. Šis tinklalapis skirtas smulkiesiems verslininkams, neturintiems „oficialios“ darbo aplinkos. Tačiau darbu namuose galima užsiimti ir nebūtinai kuriant savo verslą. Pavyzdžiui, galite tapti samdomu specialistu, atliekančiu įvairius užsakymus skirtingoms firmoms. Galite pradėti užsidirbti ir iš savo hobio – tai gali būti papildomas darbas. Dirbdamas kelioms įmonėms esi savotiškai nepriklausomas nė nuo vienos iš jų: kai prastai sekasi vienur, gali dėti pastangas, kad pasisektų kitur.

Darbas namuose – tai ne karjera tradicine šio žodžio prasme. Todėl jis netinkamas žmonėms, kuriems rūpi turėti vis daugiau pavaldinių ir galimybių vadovauti, tiems, kurie trokšta kopti karjeros laipteliais ir prie savo pareigų turėti „vyr.“, „gen.“ ar kitokį žodį. Turintis smulkų, kad ir labai pelningą „versliuką“ ir dirbantis namuose žmogus niekada neužsitarnaus tiek aplinkinių pagarbos, kiek didelės įmonės vadovas. Be to, dirbančiųjų namuose tyrimų rezultatai yra nevienareikšmiai. Viena vertus, tokie žmonės patiria mažiau su darbo aplinka susijusio streso (nemaloni darbo atmosfera, triukšminga aplinka, priekabus viršininkas), kita vertus, kelioms firmoms dirbantis specialistas dažnai jaučia nerimą, jog tuoj neturės užsakymų, ir ima dirbti bet ką, kad tik to neatsitiktų.

 Jeigu nusprendėte dirbti namuose, gerai apgalvokite visus pliusus ir minusus, susijusius su tokia veikla. Darbas namuose gali tapti ir palaima, ir prakeikimu. Tai priklauso tik nuo jūsų paties.

PRODUKTYVIAI DIRBTI NAMUOSE

Inicijuokite bendravimą. Dirbdamas kontoroje kasdien matote tuos pačius veidus. Dirbdamas namuose matysite veidus žmonių, apie kurių egzistavimą nė nesusimąstote, – tai paštininkė, vaikus auginanti kaimynė, pensinio amžiaus žmogus parduotuvėje. Bendravimas su šiais žmonėmis taip pat gali įkvėpti ir suteikti energijos.

Pasinaudokite galimybe išsikrauti. Kai darbe jums bloga diena, galite pasišnekėti su bendradarbiais. Kai bloga diena pasitaiko namuose, išnaudokite tą energiją būtiniems atlikti darbams – išplaukite langus, susitvarkykite spintą.

Tvarkingai renkitės. Tai, kad dirbate namuose ir niekas jūsų nemato, nereiškia, jog galite dirbti vilkėdamas pižamą. Vilkimi drabužiai labai veikia mūsų savijautą. Jei darbingas jaučiatės su švarku, jį ir apsirenkite.

Sukurkite atstumą. Išėjimas ir grįžimas iš darbo tai procesas, kurio metu „atsijungiama“ nuo vienos veiklos ir „įsijungiama“ į kitą. Dirbant namuose tokio perėjimo nėra. Todėl po darbo dienos atlikite ritualą, pavyzdžiui, pusvalandį pasivaikščiokite. Taip sukursite atstumą tarp darbo ir namų.

AR GALĖTUMĖTE DIRBTI NAMUOSE?

Peržiūrėkite klausimus. Jei į daugelį iš jų atsakysite „taip“, darbas namuose gali būti jums tinkama galimybė.

• Ar turite kuo užsiimti ir gerai jaučiatės būdamas vienas?

• Ar jūsų profesija susijusi su kūryba, tam tikro produkto gaminimu?

• Ar dažnai darbe sėdite ir galvojate „kad tik jie nuliptų man nuo galvos, tada pradėčiau dirbti“?

• Ar mokate efektyviai planuoti savo laiką?

• Ar atliekate darbus iki nustatytų terminų, net jei niekas jums jų neprimena?

• Ar esate pats sau griežčiausias kritikas?

• Ar jus erzina darbe sklandančios paskalos?

• Ar žodis „laisvė“ jums pakutena paširdžius?

• Ar viršvalandžiai jums yra retenybė?

• Ar turite daug socialinių kontaktų ir esate linkęs rodyti iniciatyvą bendrauti?
 


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus