• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Kad egzaminų jaudulys neštų sėkmę

2009-05-15 00:00:00

Kad egzaminų jaudulys neštų sėkmę
lsveikata.lt; Jupiterimages nuotr.

Pavasario spalvos ne tokios ryškios, draugai sunerimę, tėvai kraustosi iš proto, o mokytojai moralizuoja kaip susitarę, o dar pašliję santykiai su draugu... Egzaminų metas iš tiesų sunkus, tačiau kiekvienam abiturientui ir šeimai skirtingai. 

Nemiga, dirglumas, nesugebėjimas susikaupti, beviltiškumo jausmas dažnai išveda jaunus žmones iš pusiausvyros, o tai atsiliepia savijautai, elgesiui bei egzaminų rezultatams. 

Jei stresinėje situacijoje nesugebate savęs kontroliuoti, galite kreiptis pagalbos į psichologą, kuris padės išsiaiškinti individualias priežastis ir pamokys streso kontrolės būdų. 
 
Ruošdamiesi egzaminams griežtai susiplanuokite laiką, neatidėdami mokslų “paskutinei nakčiai”. Iš anksto peržiūrėkite, ką turite išmokti - bus lengviau planuoti laiką ir jei reikia, konsultacijas su mokytoju. Nesimokykite visko atmintinai, o stenkitės atsiminti svarbiausią informaciją, pasidarykite glaustus konspektus, svarbiausių temų korteles. 

Mokykitės, kada geriausiai sekasi susikaupti - ryte, dieną ar vėlai vakare. Eksperimentuokite su įvairiomis kartojimo metodikomis, kad tas užsiėmimas taptų įdomus, galite pasitelkti ir draugus. Negerkite pernelyg daug kavos, arbatos ir gazuotų gėrimų. Kofeinas tik padidina dirglumą ir mažina imlumą informacijai. Kad ir kiek besimokytumėte, neatsisakykite laisvalaikio ir poilsio, gerai maitinkitės ir išsimiegokite. Geriausia baigus mokytis trumpai pasivaikščioti ar pagulėti šiltoje vonioje. 

Prieš eidami į egzaminą pavalgykite. Jei labai jaudinatės, giliai kvėpuokite. Greičiausias ir efektyviausias būdas numalšinti paniką - užsimerkti ir kelis kartus lėtai giliai įkvėpti. Toks kvėpavimas ramina nervų sistemą. Kartu galima kelis kartus pakartoti: “Aš ramus ir atsipalaidavęs” arba: “Aš žinau, kad sugebėsiu, ir viskas bus gerai”. Šie paprasti dalykai sumažins nerimą kur kas geriau nei raminamieji vaistai, kurie vartojami savo nuožiūra gali padaryti daugiau žalos nei naudos.

Per egzaminą atidžiai išklausykite instrukcijų, perskaitykite užduotis ir apmąstykite, kiek laiko reikia kiekvienam klausimui atsakyti. Pradėkite nuo žinomų, o “užstrigę” žiūrėkite tolesnį - prie nežinomo sugrįšite vėliau. Pasilikite laiko atsakymų patikrinimui.
Tėvai turėtų prisidėti prie teigiamo vaikų mąstymo skatinimo, pvz., formuluoti tokius teiginius: “Tu puikiai tvarkaisi”, “Tu gabus ir greitai mokaisi, tau pasiseks!”. Paguodos žodžius taip pat derėtų sakyti kaip padrąsinimą. 

Žvaigždės apie egzaminus

Laima Tamulytė, 
renginių ir TV laidų vedėja, labiau žinoma, kaip mama Rock’n’Roll:

- Mokiausi gerai, todėl išlaikyti egzaminus problemos tikrai nebuvo. Tiesa, negaliu sakyti, kad neišgyvenau - labiausiai bijojau susimauti lygioje vietoje. Bet dabar, kiek tik šnekuosi su dukterėčiomis ir sūnėnu, suprantu, kad mokymo programos sudarytos taip, kad daugelio dalykų gyvenime gali ir neprireikti, todėl dabar svarbiausia teisingai pasirinkti egzaminus. O kitus dalykus svarbu išlaikyti gerai arba tiesiog išlaikyti. Pas mus perdėtas tų dešimtukų kultas. Juk atėjus dirbti niekas tavęs neklausinėja, kokį pažymį turėjai iš to ar ano dalyko. Svarbu, kad išmanytum savo darbą ir gerai dirbtum. Dabar svarbiausia papulti į valstybės finansuojamas vietas. 

Aš pirmais metais neįstojau į režisūrą Klaipėdoje, bet užtat antrais įstojau Vilniuje. Per tuos metus mokiausi floristikos. Net ir neįstojus neverta nusiminti ir galvoti, kad tai jau pabaiga. Galima per tą laiką mokytis kalbų, susirasti daugybę įdomių užsiėmimų. 

Giedrius Leškevičius, 
žurnalistas, LNK laidos “Abipus sienos” vedėjas:

- Nelabai ir atsimenu tą dvyliktą klasę, nes turėjau begalę visokios užklasinės veiklos. Vadovavau moksleivių asociacijai, nuolat koncertavau su kapela, kur dainavau ir šokau. Dėl to egzaminams ruoštis laiko faktiškai liko ne kažin kiek. Tačiau didelio streso tikrai nejaučiau. Na, būdavo šioks toks prieš kiekvieną egzaminą ir tai, manau, natūralu. Gal, kad stengiausi mokytis nuosekliai visus metus, o paskutinį pusmetį ypač. Tiesa, kai laikiau matematiką, uždavinius kasdien sprendžiau iki trečios valandos nakties. Va, kam ruošiausi stipriai, tai jau tikrai. Visas tam skirtas dienas be jokios pertraukėlės.

Violeta Mičiulienė, 
humoristė, laidų ir renginių vedėja: 

- Bijojau egzaminų. Iš tos baimės gerdavau nerealiai daug vandens. Negana to, iki šiol sapnuoju košmarą, kai sėdžiu tuščioje sporto salėje ir man duoda temą, o aš nežinau, ką rašyti. 

Esu kategoriškai prieš egzaminus, nes normaliam žmogui jie tiesiog nereikalingi. Prisimenu, kaip laikiau politinę ekonomiką. Penkis kartus. Buvau iškalusi viską atmintinai, o prieš mane sėdi toks visas pagiringas ir varinėja mane, visą nėščią su didžiuliu pilvu. Paskui paaiškėjo, kad jis tiesiog nemėgsta nėščių moterų. O aš iki šiol taip ir nežinau, kas ta politinė ekonomika. Kas yra politika, ekonomika - taip, bet politinė ekonomika.. .jos man taip ir nereikėjo. Iki šiol bendrauju su įvairaus amžiaus vaikais ir matau, kokia yra jų stresinė aplinka.
 


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus