• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Sąmoningumo manipuliacija

Autorius: Agnė Rutkauskaitė. luxvita.lt
2010-11-26 10:00:00

Sąmoningumo manipuliacija
Jupiterimages.com
Praėjus vos metams nuo Asmenybės sąmoningumo ugdymo centro įsikūrimo, pastebimai daugėja atvejų, kai sąvoka sąmoningumas kaip dar vienas madingas žodis naudojama labai dažnai ir labai netiksliai. Pasižvalgius interneto platybėse nesunkiai galima užtikti ekologinio, kultūrinio, nacionalinio, profesinio sąmoningumo apraiškas, tačiau ar sąmoningumas  gali būti išskiriamas vienoje srityje? Ar asmuo gali būti sąmoningas darbe ir nesąmoningas namie?

Kas gi tas sąmoningumas

Asmenybės sąmoningumo ugdymo centro įkūrėja, lektorė Nerija Kondratenko dažnai susiduria, kad sąmoningumas painiojamas su intelektu, išsilavinimu. Vadinamasis išsilavinimas - tai procesas,  neretai apsiribojantis tik informacijos kaupimu, o sąmoningas jos priėmimas (pasitikrinant ir įvertinant) bei naudojimas visai kas kita. Anot lektorės, sąmoningumas –  tai  motyvų, poelgių ir veiklos tikslų giluminis vidinis įsisąmonimas, tai teisingas tikrovės suvokimas neįtakojamas aplinkos,  tai žmoniškumo žmoguje tobulinimas, tai kiekvieno žmogaus gyvenimo tikslas ir prasmė. Sąmoningumas negali reikštis tik darbe ar tik namie, būti tik kultūrinis arba tik politinis.  Asmenybės sąmoningumas tolygiai pasireiškia absoliučiai visose gyvenimo srityse:  šeimoje, darbe, draugų rate...  Kaip pildamas vandenį į stiklinę negali užpildyti tik vieno jos krašto, taip ir sąmoningumas – negali būti tik vienoje srityje .

Manipuliacija sąmoningumu

Stebina įvairių energetinių, meditacinių praktikų centrai, tapatinantys savo veiklą su sąmoningumo ugdymu.  Įvairiuose „dvasinio nušvitimo“ centruose pastaruoju metu itin populiarus sąmoningas kvėpavimas, kuris pagal  žodžių žaismą neretai sulyginamas su sąmoningumo ugdymu.  Kvėpavimo pratimai yra gerai, tačiau galime kvėpuoti  kiek norime, kaip norime ir kur norime, nuo to žmogaus sąmoningumas tikrai nesiugdys – geriausiu atveju tai bus puiki pagalbinė priemonė. Tai galima palyginti su sąmoningu vaikščiojimu, sąmoningu sėdėjimu, sąmoningu dainavimu ar kitu veiksmu kurį atlikdami tiesiog sukoncentruojame dėmesį.

Ošo meditacijos centro "Ojas" lyderis Mečislovas Vrubliauskas straipsnyje „Sanjasino įžvalgos“ pateikia tokį paprastą praktinį a la sąmoningumo pavyzdį. „Nuvirtęs medis prispaudė jo “Žiguliuko” bagažinę. Žmogus negalėjo atsistebėti, kaip jis taip netikusiai pastatė mašiną. Bet jei žmogus būtų atidžiau, sąmoningiau apžvelgęs aplinką, jis galėjo pastebėti neįprastai pasvirusią pušį ir mašiną pastatyti truputėlį atokiau. “ Tai ar sąmoningiau žvilgtelėjęs, ar atidžiau? Iš to paties straipsnio  stulbina dar vienas sakinys: „Deja, Vydūnas nežinojo meditacijos, neturėjo metodo budinti sąmoningumą.“ Jokios energetinės praktikos, kvėpavimai, pratimai, meditacijos -  neugdo žmogaus sąmoningumo, kaip,  manipuliuojant šia sąvoka, bandoma įteigti visuomenei.

Dar vienas dažnai pasitaikantis sąmoningumo manipuliacijos pavyzdys – profesinių įgudžių ugdymo tapatinimas su sąmoningumo ugdymu.  Ypač didesnėse įmonėse populiaru organizuoti personalo mokymus, kuriuose lavinami profesiniai vadybininkų, administratorių, kitų specialistų  gebėjimai.  Įmonių atstovai, lavindami darbuotojų įgūdžius, dažnai teigia, kad šitaip jie ugdo darbuotojų sąmoningumą. Nieko panašaus. Ar stalius besimokydamas dirbti su nauja technika gali tapti sąmoningesnis? Ne. Jis tiesiog gauna naujų žinių profesinėje srityje.

Vienas „originaliausių“ pasiūlymų, rastas vieno dvasinio ugdymo centro tinklalapyje, skamba taip: „Galima ugdyti sąmoningumą kuo dažniau dienos metu sau pasakant - aš esu sąmoningas.“ Ar gi nelinksmai skamba? Nejaugi kartojant „aš esu turtingas“, „aš esu laimingas“ ar dar koks nors, galiausiai tokiu ir tampame be jokių  pastangų? Asmenybės sąmoningumo ugdymo centro vadovė N. Kondratenko afermacijų kartojimą sulygina su meilės erdvės suteikimu laukiniam gyvūnui. „Paimkime mažą vilkiuką iš miško, suteikime jam meilės erdvę, maitinkime, auginkime „šiltnamio sąlygomis“, o po mėnesio kito paleiskime atgal į mišką. Vilkiukas žus, nes nebemokės gyventi savo prigimtinėje aplinkoje. Tas pats ir su žmonėmis, kurie bando įsiteigti sau: aš turtingas, aš laimingas, aš sąmoningas – susidūrę su pirmomis kliūtimis, problemomis, jie pasimeta, puola į paniką, depresiją, nebemoka gyventi toliau.“ – teigia lektorė.

Kaip ugdomas sąmoningumas?

Pirmiausiai žmogaus sąmoningumo ugdymas prasideda nuo vidinio savęs kaip atskiro ir kartu visuomenės vieneto suvokimo, meilės sau, savivertės, pasitikėjimo savimi, įvairiampusės informacijos rinkimo, tikrinimo, analizavimo, praktinio taikymo,  tikslų atskyrimo nuo norų, emocijų įvaldymo, tikslingo motyvuoto darbo, būties suvokimo  ir t.t. Sąmoningumas apima visas gyvenimo sritis, todėl negali būti skirstomas į profesinį, kultūrinį, politinį ar kitokį.  Žmonės nuo pat mažens turėtų būti viso to išmokyti, bet kadangi taip taip dažniausiai neatsitinka, praktikoje daugeliui sąmoningumas nėra savaime suprantamas dalykas – tenka sąmoningumo mokytis „iš naujo“ jau būnant suaugusiu. 
 


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus