• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Kaip išsisukti nuo barnių?

Autorius: G. Navaitis, Darnipora.lt
2009-03-24 00:00:00

Kaip išsisukti nuo barnių?
Jupiterimages.com
Gana neretai tenka skaityti pasakojimus apie smurtą, kylantį netikėčiausiose situacijose. Kad ir istorija apie vyriškį, kuris supyko, kai draugė „neįvertino jo gerumo", ir jai atsisakius gerti šampaną, smogė peiliu.

Ginčų mosuojant peiliais pasitaiko retai, bet smarkių barnių yra patyrusi ne viena pora. Visgi yra ir sugebėjusių išvengti skaudžių nesutarimų. Kuo jos skiriasi nuo mėginusių kritika tobulinti vienas kitą, susipykusių ir sužlugdžiusių tarpusavio ryšį, irgi žinoma.


Kur slypi gerų santykių paslaptis?

Svetainės www.darnipora.lt psichologai nusprendė pasinaudoti garsios Australijos psichologės Natalie Schultz metodais ir išsiaiškinti būdus, kuriais naudojasi gerai sutariančios poros, norėdamos sumažinti retkarčiais ir jų tarpusavio santykius aptemdančią įtampą. Ji apklausė daugiau nei du tūkstančius patenkintų savo ryšiais sutuoktinių.


Paprasta taisyklė

Sėkmingai išvengusios barnių poros vadovaujasi paprasta, bet veiksminga taisykle — leisti kitam pasakyti savąją nuomonę ir ją išklausyti. Regis, kas galėtų būti lengviau. Deja, šeimos konsultacijose ne vieną sutuoktinį tenka mokyti išgirsti, ką sako kitas.

Jie galėtų ir patys pasitreniruoti klausytis. Tam tereikia atkartoti kito žodžių prasmę ir pasakyti: „Manau, jog jauti...". Jei paaiškės, jog ir mintys, ir jausmai suvokti klaidingai, reikia bandyti vėl siekti juos suprasti. Toks sutuoktinio (-ės) „atspindėjimas" ne tik padeda geriau suvokti kito lūkesčius, bet ir leidžia pajusti tarpusavio artumą, o drauge stabdo pernelyg piktą kritiką.


Savikontrolė – kelias į sutarimą

Nevaldomas pyktis, susierzinimas pastūmėja tokiems artimų žmonių užgauliojimams, kurių protingai, t. y. apgalvotai, elgdamiesi išvengtume.

Taigi pravartu būtų kontroliuoti savo neigiamus jausmus. Tai padaryti, kai sprendžiami meilės ar šeimos reikalai, nėra lengva, nes būti vertinamiems, jaustis reikalingiems, bijoti atstūmimo visiems itin svarbu. Todėl nenuostabu, kad susiginčiję artimi žmonės kartais elgiasi taip, lyg turėtų kovoti už gyvybę, ir „pamiršta", jog kovoja su tuo, nuo kurio priklauso jų emocinė gerovė. Tai „prisiminti" lengviau nusiraminus.


Klausyti širdies

Sėkmingiausiai nesutarimus įveikia poros, sukuriančios nusiraminimo taisykles. Svetainės www.darnipora.lt psichologų patarimas — kol klausotės priekaištų, suskaičiuokite savojo pulso dažnį. Jei jis padidėjo 15-20 tvinksnių per minutę, protingiausia išeitis - padaryti diskusijų pertrauką.

 
Kiti būdai įveiki pyktį

Aukšto suderinamumo poros teigė, kad kilus rimtesniam nesutarimui tiktų pasivaikščioti, o pasivaikščiojimo metu iš naujo įvertinti nesutarimą. Jos manė, kad pyktį atvėsina mankšta, fizinė veikla, skani vakarienė, rami muzika ar linksma TV laida, video žaidimai ir galvosūkių sprendimas, miegas, karšta vonia, labdaringa parama vargšams bei savojo įvaizdžio pakeitimas — nauja šukuosena, nauji drabužiai. Veiksmų, padedančių susilpninti emocinę įtampą, sąrašą galima tęsti, bet jų esmė visiems pažįstama — jais bandoma nukreipti dėmesį nuo konflikto.


Kritika skaudina!

Šios poros pasižymėjo ir dar viena savybe. Jos tarsi nežinojo šiandieną madingų žodžių: „konstruktyvi", „geranoriška" kritika. Jos vadovavosi nuostata — kritika visada skaudina. Todėl kiek įstengdamos kritikos vengė, o jei tekdavo padaryti draugui pastabą, ilgai dėl jos atsiprašinėdavo. Regis, kas gali būti paprasčiau? Belieka pabandyti.

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus