• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Dėl ko gyvename šeimoje?  2 

Autorius: Agnė Rutkauskaitė, luxvita.lt
2010-12-14 08:00:00

Dėl  ko gyvename šeimoje?
123rf.com
Ar niekada nebandėte iškelti sau klausimo dėl ko gyvenate šeimoje? Dauguma stengiasi išvengti šio klausimo, nes ne visada paprasta suvokti savo vidinę būseną bei sąžiningai sau pačiam į jį atakyti.

Asmenybės sąmoningumo ugdymo centras „Luxvita“ vykdė apklausą šia tema. Apklausoje dalyvavo 28 – 50 m. vyrai ir moterys, sukūrę šeimas arba išsiskyrę. Daugiausiai respondentų (30 proc.) atsakė, kad šeimoje gyvena dėl vaikų. Kiti atsakymai pasiskirstė taip:  dėl vyro/žmonos 20 proc.; dėl finansinio stabilumo 15 proc.; dėl meilės 10 proc., toks pats respondentų skaičius pasisakė, jog gyventi dviese yra smagiau; 8proc. gyvena santuokoje dėl visuomenės sudarytų standartų, taip pat 8 proc. apklaustųjų gyvena dėl duotos priesaikos vestuvių metu: kad džiaugsme ir varge nugyventų likusį gyvenimą su mylimu žmogumi.

Panagrinėkime pateiktus atsakymo variantus dėl ko gyvename šeimoje, plačiau.

Dėl vaikų, vyro ar žmonos

Tyrimo rezultatai parodė, kad lietuviai yra linkę savo gyvenimą aukoti dėl kitų, šiuo atveju, vaikų, vyro ar žmonos. Daugelis jų vengia prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą, eiti savo keliu, turėti motyvuotą gyvenimo tikslą, priimti savo sprendimus, tobulėti. Dažnai manoma, jog lengviau yra įsijausti į „stebėtojo“  vaidmenį ir kitiems patarinėti kaip jie turi elgtis ar gyventi. Žmonės, gyvenantys dėl vaikų, dėl vyro, žmonos „žino“ geriausiai kaip jų artimiesiems elgtis, kalbėti ar net atrodyti, todėl kartais despotiškai bando kreipti jų likimus ta linkme, kuria jiems atrodo, bus geriau. Apie tokius žmones sklando posakis: „Dievas žino viską, o šitie žmonės – dar daugiau“.

Kiekvienas žmogus yra atskiras individas turintis savo pasaulį, savo gyvenimą. Nuo 11 m. vaikas tampa atsakingas už savo mintis, žodžius, veiksmus, todėl reikia gerbti jo sąmoningą pasirinkimą eiti vienu ar kitu keliu. O kai sureikšminame vieną ar kitą asmenį (vaikus, partnerį), pradedame valingai ar nevalingai reguliuoti jo gyvenimą (net tada, kai jis to neprašo), todėl nereikia stebėtis, kad vieną dieną jis atsuks nugarą, taps atšiaurus Jums ar visai nebenorės bendrauti. Tai labai atsispindi vyresnės kartos gyvenimuose, kai tėvai vaikams pasako: „Aš tave auginau, aš savo jaunystę, karjerą dėl tavęs paaukojau, o tu dabar šitaip elgiesi...“

Kiekvienas žmogus, kaip atskiras individas, turi gyventi SAVO gyvenimą, o kiti asmenys jo gyvenime – tai lyg „priemonės“, padedančios siekti asmeninių tikslų, svajonių, padedantys pažinti, suprasti, mokytis ir tobulėti. Jie nėra mūsų nuosavybė ir nereikėtų to pamiršti. Todėl pradėkite gyventi dėl savęs.

Dėl finansinio stabilumo

Teigiama, kad santuokos iš išskaičiavimo yra daug stabilesnės už vedybas iš meilės. Daug šimtmečių atgal, karališkos šeimos nulemdavo savo vaikų likimą, siekdamos išsaugoti ir padidinti šeimos turtus. Šiandien moterys turi daug įvairių sumanymų, kuriems įgyvendinti reikia pinigų, todėl tokią šeimos kūrimo formą dažniausiai jos ir renkasi gaudamos komfortą, prabangią aplinką, tuo tarpu vyras gauna seksą. Už „patogų gyvenimą“ reikia atidirbti. Kai vienas nustoja duoti, ką duodavo iki šiol (prie ko buvo įpratęs kitas), kyla šeimyninis konfliktas. Paprastai, tokia šeima būna stabili tik tol, kol vyksta abipusiai mainai.

Dėl meilės

Šis motyvas kurti šeimą skamba idealiai bei romantiškai. Neretai „meile“ įvardijamas pirminis susižavėjimas bei aistra, kai du žmonės linkę užsimerkti prieš visus mylimojo trūkumus ir ydas. Aistra jiems uždengia akis, kurias dar bando atverti artimieji matydami visą situaciją iš šalies, nors įsimylėjeliai mažai paiso jų nuomonės. Gražių jausmų pradžioje paprastai ir jie patys sąmoningai ar nesąmoningai bando nuslėpti savo trūkumus, tačiau kaip ir visa kita gyvenime, ką bandai nuslėpti – anksčiau ar vėliau iškyla į paviršių. Prie viso to dar prisideda gyvenimo vingiai, posūkiai, ligos, nelaimės. Todėl jei meilės nebuvo, netikri jausmai tokių išbandymų neatlaikys.

Dėl to, kad dviese smagiau

Savanaudiškas egoistiškas motyvas. Žmogus yra socialinė būtybė, tačiau šeimos kūrimas nėra fiziologinis poreikis. Daug žmonių visai nekuria šeimų, o bendravimo poreikį jiems kompensuoja draugai, kaimynai, artimieji.

Šį šeimos kūrimo motyvą galima pavadinti bėgimu nuo vienatvės. Kai nėra tinkamo partnerio, o metai bėga, neretai ryžtamasi kurti šeimą su visomis prasmėmis tinkamu, tačiau nemylimu žmogumi. Tokioje šeimoje gali būti pagarba, ištikimybė, savitarpio supratimas, bet greta viso to, žingsniuoja  ir „vienatvė dviese“ – jausmas, kai kartu lyg ir gerai, bet...

Dėl visuomenės suformuotų normų santuokos atžvilgiu

Populiaru šiandien gyventi „susidėjus“ ir „matuotis“ vienas kitą su visais privalumais ir trūkumais, aiškinantis, ar tai tinkamas partneris, o gal dar bus kitas: geresnis, gražesnis. Vis dėl to „pasimatavusios“ poros jaučia tėvų, senelių, giminių spaudimą greičiau susituokti, kurti šeimą. Tai nuo senų laikų įprastas ir visuomenės sudarytas standartas, jog šeimos sukūrimas bei gyvenimas santuokoje yra padorus bei privalomas. Tokiam  aplinkos spaudimui atsilaiko tik stipriausieji arba tie, kurie gyvena su partneriu dėl asmeninių priežasčių (saugiau, patogiau, linksmiau), tačiau nemato su juo savęs visą likusį gyvenimą.

Dėl tikslo su mylimu žmogumi nugyventi visą likusį gyvenimą.

Vos 8 proc. apklaustųjų pasirinko šį šeimos kūrimo motyvą. Anot Asmenybės sąmoningumo ugdymo vadovės Nerijos Kondratenko, būtent tai turėtų būti šeimos kūrimo tikslas ir pamatas. Du žmonės vienas kitam turėtu būti partneriai: partneriai gyvenime, namuose, vaikų auklėjime, ligoje, bėdoje, džiaugsme. N. Kondratenko teigia, kad žmogus, kaip atskira sociali būtybė, pirmiau turėtų išmokti gyventi vienas ir tik tada sieti gyvenimą su kitu žmogumi. Šiandien situacija yra atvirkštinė: žmonės nemoka gyventi vieni ir nuo paauglystės „vaidina“ šeimas, ieško  partnerio, prie kurio galėtų prisišlieti, kad jaustųsi saugesni, patenkintų savo poreikius. Šiandien daugelį šiuolaikinių santuokų N. Kondratenko drąsiai įvardija „legalia prostitucija“: duodu – imu.

Kai du žmonės pasirengia kurti šeimą, jie tampa atsakingi ne tik už save, bet ir už savo partnerį.  Jie sąmoningai turi suprasti, kad priesaika gyventi ir džiaugsme, ir varge iki mirties, tai ne tušti bobučių nuvalkioti žodžiai. Tai sąmoningas žmogaus pasirinkimas, motyvuotas tikslas. Kai jis  yra abipusis ir turi stiprią motyvaciją, tai net nutikus nelaimei ar susirgus, visada žinai, kad partneris bus šalia ir nenusisuks. Iškilus šeimyniniam barniui, prisimenamas šis tikslas ir iškeliamas klausimas: jei mano tikslas būti su šiuo žmogumi ar verta eikvoti savo energiją ginčams?

Dėl ko šeimą kuriate Jūs: giminės pratęsimas? Finansinis sandėris? Visuomenės spaudimas? Meilė? Partnerystė?
 


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
anonim
2013-12-27 21:23:52
aj, manau per daug sureikšminai žodžiu "kad nuo 11 metu vaikas atsako už savo veiksmus", autorius manau turejo omenyje, kad vaikai 11 m pradeda gyvenima pazinti patys be tevu, veikiami aplinkos, o ne namu. o straipsnis man patiko. Priverte susimastyti del ko mes gyvename visgi santuokoje :) atsakymas kiekvieno yra asmeninis, autoriu pateike tik keleta varijantu.
aj
2010-12-23 00:29:53
na su tokiu straipsniu tegu autorius isitrina galva jei nuo 11 m vaikas atsako uz savo veiksmus ar mintis ,kvailesnio pasisakymo nesu girdejas tai gal ir duokim ir ginklam leidimus ir parduokim alhiholi nuo 11 m ir tada pazesim kas bus ,daunai jus jei neturit ka rasyt tai isvis nerasykit nieko autorius ir neprotingesnis uz apklausa vygdziusius