• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Kokią šeimą regime Lietuvos žiniasklaidoje?  5 

Autorius: Raimonda Mačiulytė
2008-09-08 00:00:00

Kokią šeimą regime Lietuvos žiniasklaidoje?
"Gamma" nuotr.

Užsienio žiniasklaidos tyrėjai jau seniai yra nustatę, kad žiniasklaida yra viena svarbiausių institucijų, formuojančių požiūrį į šeimą bei partnerystę.

Kadangi žiniasklaida pati nusprendžia kokias temas pateikti skaitytojui, šiame straipsnyje bandysime paanalizuoti, kiek dėmesio ji skiria Lietuvos šeimai, kokių modelių ir kokiame kontekste ji yra pateikiama.

Šis straipsnis remiasi tyrimu, kurio metu buvo analizuojami trys skirtingi Lietuvos leidiniai – regioninis laikraštis, bulvarinis dienraštis ir nacionalinis dienraštis. Analizei buvo atrinkti 2007 metų liepos-gruodžio mėn. dienraščiuose publikuoti 918 straipsnių ir 150 straipsnių, publikuotų regioniniame laikraštyje.

Bulvarinis dienraštis: preke virtusios moters įvaizdis

Dienraštis dažnai naudoja sensacingumo, gando retoriką straipsniuose apie šeimą. Preke virtusios moters įvaizdis tampa savotiška dienraščio vizitine kortele, kada vos pridengtas moters kūnas nustelbia rašytinę informaciją. Žymių žmonių šeimyninio gyvenimo peripetijos tampa svarbiomis dienos aktualijomis.

Pastebėta, kad dienraštis, sureikšmindamas santuokos faktą, lygiai taip pat tarsi „paparaciškai“ sekdamas garsios Lietuvoje šeimos gyvenimą, nuolat praneša skaitytojams apie kūdikio šeimoje gimimą arba jo laukimąsi. Šeima tampa pelningu scenarijumi, kurį laikraštis gali konstruoti taip, kaip jam palankiausia.

Seksualinės mažumos yra iš karto pasmerkiamos, o jų santuokos sudarymo faktas vertinamas kaip „nenormalus“ reiškinys, kuris tradicinei šeimai kelia pavojų. Skleidžiamas įsitikinimas, kad gėjai pažeidžia ne tik lyčių, bet ir šeimos vaidmenis, o gėjų seksualumas kelia grėsmę įtvirtintai socialinei tvarkai.

Dienraštyje moteris - vis dar santuokos ir šeimos pagrindas, tačiau jai viena iš pagrindinių keliamų užduočių yra išlikti seksualiai. Išryškėja, kad moters kūnas - yra viena pagrindinių ir ryškiausių strategijų, taikoma pritraukti skaitytojų dėmesį. Garsios, gražios, seksualios galėtų būti tarsi priešprieša regioniniame laikraštyje dominuojančioms darbščioms, nedemonstruojančioms seksualumo ir kūrybingoms moterims.

2 psl.
Puslapis 1 iš 3Kitas


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
???
2008-12-18 11:54:14
???????????????????????????????????????????????CCS-R????????????????????????????
????
2008-12-17 12:00:51
?????????????????????????????????????????????,?????????????????????????????????, ????, ?????
???
2008-12-16 12:11:24
??????????????????????????????????????????? ??????????????????????????