• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Šeimyninė laimė – kaip ją susikurti?

Autorius: G. Navaitis, zurnalas.darnipora.lt
2009-10-19 16:55:00

Šeimyninė laimė – kaip ją susikurti?
jupiterimages nuotr.

Santuoka šiais laikais vis dažniau tampa planuota ir ilgai derinta. Kartais tai netgi primena verslo sandėrius. Būsimi sutuoktiniai stengiasi dar iki šeimyninio gyvenimo pradžios išsiaiškinti kuo daugiau vienas apie kitą ir pamėginti nuspėti, kaip seksis gyventi kartu.

Kadangi apie vyrus ir moteris sužinome vis daugiau, tai šiandieną galime gana tiksliai pasakyti, kokiomis savybėmis sutuoktiniai geriau turėtų skirtis, o kokiomis — papildyti vienas kitą.

AMŽIUS

Nuo XX a. vidurio visose išsivysčiusiose Šalyse daugelyje santuokų vyras 1-3 metais vyresnis už žmoną.

ŠEIMYNINĖ PADĖTIS

Daugelis siekia susieti savo gyvenimą su to¬kios pat šeimyninės padėties žmogumi. Išsiskyrusieji dažniau tuokiasi su išsiskyrusiomis. Kas antrame Lietuvoje spausdinamame vedybinių pažinčių skelbime našlės pabrėžia, jog nori tik našlio. Vokiečių psichologė Ingeborga Uhlamann rašo, jog jei santuoka vienam iš sutuoktinių — antroji, o kitam — pirmoji, skyrybų tikimybė didesnė.

RELIGIJA IR TAUTYBĖ

Yra religinių bendruomenių, draudžiančių savo nariams tuoktis su kito tikėjimo žmogumi. Net ir silpnai tikintieji mieliau renkasi to paties ar artimo tikėjimo žmogų. Lietuvoje kas aštuntą santuoką sudaro skirtingos tautybės žmonės, o tarp besiskiriančių šeimų kone kas penkta yra etniškai mišri šeima. Taigi akivaizdu, jog saugiau tuoktis su tautiečiu.

POLITINĖS PAŽIŪROS

Vienodos pažiūros suartina žmones, tačiau sukūrus šeimą nėra itin svarbios. Palankiausias variantas: vyras turi tvirtas politines pažiūras, o žmona atlaidžiai vertina ir jas, ir politikus.

GYVENAMOJI VIETA

JAV yra daug imigrantų, atvykusių iš viso pasaulio. Amerikietis lengvai keliasi iš vienos valstijos į kitą. Bet net 35 proc. santuokų, kaip rašo sociologas Leonardas Barkowsky, įvyksta ten pat, kur gimė abu sutuoktiniai, t. y. abiejų jų gimimo vieta telpa į dešimties mylių skersmens apskritimą.

FINANSAI

Nepaisant feminisčių agitacijos už visišką lyčių lygybę, dauguma moterų norėtų, jog vyras uždirbtų tiek, kad jos galėtų nesirūpinti šeimos išlaikymu. Atrodo, vyrams toks vaidmuo irgi patinka. Bet naujausio sociologinio tyrimo duomenimis, Lietuvoje tik 43 proc. vyrų uždirba daugiau nei jų žmonos.

VAIKAI

Manoma, jog turintieji vaikų labiau patenkinti savo santuoka nei jų neturintieji. Tačiau tai patvirtinančių įtikinamų tyrimų nėra. Visgi auginantieji sūnus skiriasi rečiau nei turintys dukteris ar bevaikiai. Gyvenimas akivaizdžiai neteisingas — juk vaiko lytis nepriklauso nuo mūsų norų.

INTELEKTAS

Psichologas H. Eysenckas rašo, jog ištyrus vyro intelektą galima gana tiksliai nustatyti žmonos intelektą, nes protingas vyras paprastai veda protingą moterį, o tas, kurio intelekto koeficientas (IQ) vidutinis, renkasi vidutinio intelekto moterį. Vargu ar Lietuvos abiturientės žino šiuos H. Eysencko tyrimus. Tačiau tik vienas procentas jų teigė, jog tekėtų už žemesnio nei jos išsilavinimo vaikino.

JAV psichologas Luisas Termanas, išsamiau tyręs sutuoktinių intelekto ir šeimyninės laimės ryšį, teigia, kad palankiausias variantas — artimi intelektai. Jei vyras daug protingesnis, žmona bus patenkinta santuoka, tačiau pats vyras - ne. Jei žmona protingesnė nei vyras, ji taip pat bus nepatenkinta, o „kvailelis" vyras to net nepastebės ir džiaugsis šeima.

PATRAUKLUMAS

Psichologų atlikti tyrimai atskleidžia, kad pašaliniams stebėtojams dažnai atrodo, jog sutuoktiniai vienodai patrauklūs. Patys sutuoktiniai savo išvaizdą gali vertinti kitaip nei aplinkiniai. Geriausiai, jei ir vyras, ir žmona mano, jog sutiko už save gražesnį (-ę).

SEKSUALUMAS

Pasitenkinimas santuoka didesnis tose porose, kuriose vyras mano, jog žmona temperamentingesnė nei jis. Dar geriau, jei jis įsitikinęs, kad žmona patiria ir didesnį malonumą. Žmona irgi turi tikėti, jog vyras dažniau nei ji nori artumo, bei manyti, jog suteikia jam daugiau malonumo nei gauna pati. Tokia altruistinė seksualinė iliuzija yra geriausias tvirtos santuokos pamatas.

SVARBIAUSIOJI ŠEIMYNINĖS LAIMĖS PRIELAIDA

Suminėti skirtumai ir sutapimai leidžia iš anksto numatyti santuokos sėkmę. Visgi retai kada įsimylėjėliai taip protingai svarsto apie savo ateitį. Bet ir jiems patiktų gauti tikslų ir paprastą atsakymą. Psichologas Giunteris Novvakas teigia, jog būsimą šeimos laimę apskaičiuoti visiškai lengva. Jis rašo, kad daugiau nei trijų ketvirtadalių porų gyvenimas paklūsta paprastai taisyklei. Tereikia įsivaizduoti, kokiu balu įvertintume kiekvieno iš sutuoktinių tėvų šeimyninio gyvenimo laimę, šiuos balus sudėti ir padalyti iš dviejų. Tai ir bus naujos šeimos laimės ar nesutarimų prognozė.

Jeigu šio straipsnio skaitytoja nutars, kad jos ir jos draugo tėvų šeimoms neskirtinas aukštas įvertinimas, ji gali pasiguosti, jog ketvirtadalis porų nepaklūsta jokiems apskaičiavimams.
 

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus