• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Batikos istorija (I dalis)

Autorius: Karolina Gintalienė
2011-05-17 17:00:00

Batikos istorija (I dalis)
123rf.com

Audinio dažymas savo laisve ir betarpiškumu prilygsta tapybai akvarele. Batikos menas, atėjęs iš senų laikų, kuriamas vašku ir dažais - tokio rezervinio marginimo būdu dažnai gaunami netikėti raštai. Vadinasi, nė vieno darbo neįmanoma tiksliai atkartoti. Todėl bėgant amžiams žmonių susižavėjimas šia technika tik augo.

Batikos raštas pagal kūrėjo sumanymą gali būti labai sudėtingas arba visiškai paprastas, realistinis ir vaizdingas arba vien tik ekspresyvus. Naudojant sodrias, kontrastingas spalvas, galima sukurti ryškius modernius raštus.

Šilko faktūra suteikia blizgesio dažų spalvoms, todėl atrdo, kad audinys švyti. Pagrindinė paskata imtis batikos yra mėgavimasis pačia technika, tad leiskite palaipsniui atsiskleisti įvairiausioms vaško ir dažų galimybėms. Naudokitės kiekviena proga eksperimentuoti skirtingais audiniais ir technikomis.

Šiame straipsnių cikle aprašysime batikos istoriją, kuri yra ne mažiau įdomi nei pati batika. Tekstas paremtas neseniai išleista Suzi Stouk (Susie Stokoe) knyga "Batika. Audinių dažymo ir marginimo menas", kurią išleido "Alma Littera" leidykla.

Batika ir rezervinis marginimas

Bėgant amžiams, tekstilės dekoravimas įgijo nepaprasto meistriškumo, tapo labai sudėtingas ir įmantrus. Batika yra senovinis menas, kurio pagrindinis skiriamasis bruožas šiandien - įtrūkiai, arba plonytės, gysleles primenančios linijos, atsiradusios įtrūkus vaškui prieš dažant. Tradiciškai tai buvo laikoma trūkumu, tačiau šią ypatybę galima panaudoti kuriant įdomius, dekoratyvius raštus.

Pasaulyje batikos ir rezervinio marginimo technikos šiek tiek skiriasi viena nuo kitos, tačiau visų principas tas pats - vaškas nepraleidžia vandens, todėl juo padengti audinio plotai nesugeria dažų. Kaip nelaidžos medžiagos (rezervas) gali būti naudojamas vaškas, ryžių pasta ir dumblas.

Jomis audinys dengiamas įvairiais būdais, pradedant rankiniu, kai naudojamasi popieriniu piltuvėliu arba tjantingu (rašiklio pavidalo piltuvėliu), baigiant medžio arba vario antspaudais ir smulkiais popieriniais arba mediniais trafaretais, taip išgaunant pasikartojančius raštus. Įvairovė ir galimybės neturi ribų.

2 psl.
Puslapis 1 iš 2Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus