• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Gėlių rojus balkone

Autorius: passion.ru, mama.lt
2010-05-24 18:00:00

Gėlių rojus balkone
jupiterimages.com nuotr
Jei norite susikurti kampelį sielos atgaivai – pats metas imtis balkono. Tik šiek tiek pastangų – ir margaspalvės gėlės džiugins jūsų žvilgsnį visą vasarą!
 
Nuo ko pradėti?
Pradėti reikėtų nuo paprasčiausių gėlių. Esama daug nekaprizingų augalų, kurie puikiausiai auga balkone, žydi visą vasarą. Svarbiausia – renkantis nesistengti nupirkti visa tai, ką gražaus siūlo gėlių parduotuvės, o atkreipti dėmesį, kurie augalai patys tinkamiausi būtent jūsų balkonui ir jame esančioms sąlygoms.
 
Našlaitė (Viola)
 
Bene populiariausia balkonų gėlė. Ji nereikli apšvietimui, pavėsyje žydi dar intensyviau. Jai patinka minkšta, molinga dirva. Našlaitės laistomos gana dažnai, kitaip žiedeliai augs smulkučiai. Sėklalizdžius reikia nuolat šalinti, kad gėlės žydėtų tankiau. Našlaitės dauginamos sėklomis, sėjamos gegužę ir birželį atvirame grunte, jame paliekamos ir peržiemoti. Tiesa, žiemą balkone joms per šalta, todėl geriausia laikyti patalpoje, o pavasarį persodinti į balkoną. Pražysta vasarop, žydi iki pat rudens.

Saulutė

Taip pat labai populiari balkonų gėlė. Jų išvesta daugybė rūšių, besiskiriančių ir spalva, ir žiedų dydžiu. Žydi beveik visą vasarą, bet geriausia pirmą jų partiją daiginti namuose, į balkoną perkelti pavasarį (tada gėlės žydės nuo balandžio iki liepos), o jau antrąją sėti atšilus orams, tiesiog balkone. Tada saulutės žydės iki pat pirmųjų šalnų. Saulutės puikiai sutaria su našlaitėmis, neužmirštuolėmis. Jas galima sodinti ir saulėtame balkone, ir šešėlyje. Dirva turėtų būti maistinga, laistomos reguliariai, atstumas tarp gėlių – 12-20 cm.

Nasturta

Balkonui geriausiai tiks vijoklinės nasturtos. Jos išleidžia ilgus, besivejančius ūglius su stambiais lapais ir ryškiaspalviais žiedais. Žydi nuo liepos iki pat šalnų. Geriausiai prigyja ramiose, nevėjuotose vietose. Dirva neturėtų būti pernelyg maistinga ir per drėgna – tai atima iš žiedų grožį. Nasturtos sėjamos iš karto į tą vietą, kurioje ir augs, optimalus atstumas tarp gėlių – 15 cm. Jei norėtumėte, kad žydėtų anksčiau – daiginkite gėles namuose, o tada, kartu su žemėmis, kuriose sudygo, perkelkite į balkoną.

Balzaminas

Puikiai tinka sodinti vazonėliuose, pakabinamuose krepšiuose, loveliuose. Kasmet selekcininkai išveda vis naujų šios žemaūgės, šešėlį mėgstančios gėlės veislių, papildo ir taip turtingą jų žiedų spalvų paletę. Šis augalas sudygsta ir pražysta gana greitai. Ir vis dėlto daiginti jį rekomenduojama dar prieš prasidedant balkoniniam sezonui, namuose. Šioms gėlėms patinka šiluma, tad labai svarbu stebėti temperatūrą, kurioje jos auga.

Fokusija

Ši gėlė dailiai atrodo vazonų ir puodelių kompozicijose. Ji auga ir pražysta labai greitai, žydi baltais, raudonais, alyvinės spalvos žiedais. Dažnai žiedeliai, taurelės ir vainiklapiai yra skirtingų spalvų, aplipę ilgus, elegantiškus stiebelius. Žydi nuo gegužės iki spalio. Fokusija geriausiai auga rytinėje pusėje esančiuose balkonuose. Ji persodinama vos pasibaigus šalnoms, mėgsta dirvą, kurioje gausu humuso. Augalui peržiemojus patartina apatinėje stiebo dalyje nupjauti atšakėles. Fokusijoms geriausia žiemoti drėgnoje smėlingoje dirvoje prie lango.

Vijokliai balkone: kaip išdėlioti?

Kaip įkurdinti vijoklinius augalus balkone priklauso nuo jūsų skonio ir balkono ypatumų. Galima padaryti žaliąją sienelę iš vijoklinių augalų, o galima iš jų sukurti kolonas ir arkas. Svarbiausia – nesusigundykite vijokliais apauginti viso balkono perimetro. Iš lauko toks variantas atrodo gražiai, tačiau išėjus į tokį balkoną pasijusite kaip uždarame kambaryje.

Tarp vijoklinių augalų populiariausi – batatiniai sukučiai ir kvapnieji pelėžirniai. Jie auga greitai, užauga net iki 3 metrų aukščio. Sėjami balandį, iš karto į tą vietą, kurioje augs. Nors kvapnusis pelėžirnis mėgsta saulę ir šilumą, puikiai toleruoja net ir pavasarines šalnas iki -5 laipsnių. Tuo tarpu batatinį sukutį geriau į balkoną išnešti jau praėjus šalnoms. Dirva turėtų būti lengva, maistinga, nuolat drėgna. Beje, šie augalai labai nemėgsta skersvėjų.
 
Priežiūra

Auginant gėles balkone svarbu saugoti jas nuo perkaitimo.

• Sukūrus kompozicijas iš skirtingų augalų galima jų vazonėlius sustatyti į lovelį. Jei pasirinksite šviesios spalvos lovelį, jis ne taip stipriai įkais kaip tamsus.

• Laisvą erdvę užpildykite durpėmis – tai padės išsaugoti drėgmę dirvoje.

• Vazonėlio viršų galima apdėlioti keramzitu – jis taip pat padės ilgiau išlaikyti drėgmę dirvoje, be to, gėles laistant su vandeniu nesitaškys žemės.

• Ir nepamirškite savo augalų tręšti – juk jų erdvė ir maistingosios medžiagos labai riboti.

• Nuvytusius žiedus nurinkite.

• Vakare, po karštos dienos, apipurkškite gėles vandeniu – bet tik saulei nusileidus, kad drėgnos gėlės dar labiau neperkaistų.

• Gėlės labiau atsigaus jei kartkartėmis sukeisite vietomis jų vazonėlius.

Eksperimentuokite ir mėgaukitės – gėlės jus tikrai pradžiugins!
 
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus