• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Pakaunėje viduržiemį skleidėsi žibuoklės, dygo grybai

Autorius: Vytautas Ribikauskas
2012-02-20 08:02:00

Pakaunėje viduržiemį skleidėsi žibuoklės, dygo grybai


 Vienas po kito iš Atlanto plūstantys ciklonai gruodį ir beveik visą sausį sėkmingai atmušinėjo Sibiro šaltuosius anticiklonus. Buvome sunerimę, kad sausio viduryje pradės sprogti kai kurių medžių ir krūmų pumpurai. Beje, lietuvių liaudies pasaka, kai našlaitė vidurį žiemos išpildo pamotės reikalavimą miške pririnkti žibuoklių, matyt, sukurta atsižvelgiant į klimato kaprizų stebėjimus. Šią žiemą sausio pirmoje pusėje taip pat buvo pražydęs vienas kitas žibuoklės žiedelis, dygo viena kita voveraitė ar koks piengrybis, išbrinko blindžių, serbentų, alyvų ir kt. sumedėjusių augalų pumpurai.


 Tačiau žiema paprastai savo atsiima... Sausio gale pakaunėje pradėję veikti sniego malūnai pribarstė gan daug snaigių, žemę užklojo storokais sniego patalais. Ledas į neužšąlantį  Nemuną Kauno mieste suvijo dar ežeruose ir upėse besipliuškenusias nebyles gulbes, įvairių rūšių antis, lankius, didžiuosius dančiasnapius. Paskui vandens paukščius prie Kauno HES patraukė ir jūriniai ereliai.


 Saulės apšviestomis sniego kepurėmis pasidabinusios eglės ir pušys miškus pavertė tikra pasaka. Iki 200C spustelėjęs šaltukas su neplona sniego danga apsunkino miško žvėrių ir paukščių gyvenimą. Tačiau gerai, kad šį rudenį gausiai užderėjo gilių. Giles iki pat pavasario iš po sniego išsikapstys šernai, elniai ir stirnos. Gilių atsargas susitempė voverės, pelės ir pelėnai, visuose pašaliuose jų prislapstė miško nenuoramos kiškiai. Kanopinius žvėris dabar intensyviai šeria ir  medžiotojai. Tik girių karaliams briedžiams šėryklos nerūpi. Jie šlamščia lapuočių ir spygliuočių medžių ūglius, lupa žievę, žinoma, tuo padarydami žalą miško jaunuolynams.


 Na, o smulkieji vabzdžialesiai paukščiai - įvairių rūšių zylės, bukučiai, lipučiai, įvairių rūšių geniai, nykštukai būreliais klaidžioja po medynus ir medžius pasiskirstę tam tikromis zonomis: kas apžiūri smulkiąsias medžių šakeles, kas stambesnes, o kas kamienus - renka įvairiausius žiemai pasislėpusius miško kenkėjus. O ir augalinio maisto vabzdžialesiai žiemą neatsisako: eglių ir pušų kankorėžius aižo geniai ir kryžiasnapiai, o jiems besidarbuojant pabirusias sėkliukes rankioja zylės ir kt. paukščiai. Dalis smulkiųjų miško paukščių patraukė į miestus, gyvenvietes, kaimo sodybas, kur juos maitina jaunieji miško bičiuliai, kiti moksleiviai bei suaugę gyvosios gamtos grožiui neabejingi žmonės.

2 psl.
Puslapis 1 iš 2Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus