• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Katės diktuoja savo valią žmogui

Autorius: respublika.lt
2009-07-21 12:00:00

Katės diktuoja savo valią žmogui
Jupiterimages nuotr.

Turintys kačių žino, kad augintiniai gali manipuliuoti žmogumi. Įgimtas išradingumas padeda joms prigalvoti vis naujų būdų, kaip atkreipti žmogaus dėmesį. Vienas didžiausių šių žaliaakių apgavikių laimėjimų - katiniškas vaiko verksmo interpretavimas, kurio ignoruoti nepajėgia nė vienas žmogus. Anglų mokslininkai iš Sasekso universiteto ištyrė visus kačių triukus ir net parašė monografiją.

Biologijos daktarės Karen Makomb (Caren McComb) vadovaujama mokslininkų komanda stebėjo 10 įvairių veislių, skirtingo amžiaus kačių ir katinų, fiksavo įvairiomis aplinkybėmis skleidžiamus jų garsus. Šio kačių "koncerto" klausėsi ne tik mokslininkai, bet ir 50 savanorių, turėjusių aprašyti jausmus, kuriuos norėjo išrekšti ūsuotieji muzikantai.

Išanalizavus rezultatus paaiškėjo, kad gyvūnų balsus galima dalyti į dvi grupes: maldaujančius ir kategoriškus. Pirmieji naudojami tada, kai bandoma atkreipti šeimininko dėmesį ir ko nors paprašyti, tarkim, ėdalo. Prašymą reiškiantys garsai žmogui atrodo atkaklesni ir ne tokie švelnūs, kaip įprastas patenkinto katino murkimas.

Regis, ką nauja galima rasti šioje studijoje, ko nežino mylintis kačių augintojas, puikiai išmanantis visas globotinio gudrybes. Tačiau akustinė kniaukimo analizė atskleidė įdomų ypatumą, bylojantį, kad katės sąmoningai ar nesąmoningai geba prisitaikyti bendram gyvenimui su žmogumi.

Pasirodo, kačių prašymai sklinda 220-520 hercų dažniu, kuris iš esmės sutampa su vaiko verksmo dažniu (300-600 hercų). Tokio žemo dažnio garsus katės išgauna, suaktyvindamos gerklės raumenis ir versdamos vibruoti savo balso klostes. Šis mechanizmas skiriasi nuo įprastų verbalinių gebėjimų, todėl gyvūnai gali tuo pat metu skleisti dar vieną garsų seriją - aukšto dažnio riksmą ar verksmą.

"Murkimo ir verksmo graudumas tiesiogiai priklauso nuo to, kiek energijos katė išeikvoja garsams skleisti, - sako K.McComb. – Mums atrodo, kad toks naminių gyvulėlių elgesys susiformavo kaip tik per ilgą laiką, gyvenant šalia žmogaus.

Mokslininkai spėja, kad maldavimų mechanizmas nėra kačių psichologinio mokslo laimėjimas. Greičiausiai katės žino, kad toks elgesys padidina jų šansus gauti ėdalo ir patenkinti maistinių medžiagų poreikį, bet tai greičiau biologinė savybė, o ne piktnaudžiavimas žmogaus pasitikėjimu. Antra vertus, gailestį keliančio verksmo katinai griebiasi visiškai sąmoningai ir tikslingai.

Idėją atlikti tokį bandymą daktarei McComb padiktavo jos pačios katinas Pepo. Jis tapo ir vienu iš eksprimento dalyvių, galima sakyti, net mokslinio darbo bendraautoriumi. Paklausta, kaip dabar reaguos į savo numylėtinio gudrybes, kai žino, kad visus tuos metus jis ja manipuliavo, profesorė atsakė: Pepo įkvėpė mane šiam darbui, todėl aš jam atleidžiu. Dabar mes atsiskaitę".
 
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus