• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Ekologiški namai: kaip sutaupyti elektros ir negyventi tamsoje

Autorius: Moters Savaitė
2011-03-10 14:00:00

Ekologiški namai: kaip sutaupyti elektros ir negyventi tamsoje
Photodisc.com

Mokestis už elektrą – solidi suma, kurią kiekvieną mėnesį paklojame mokėdami už  butą. Tačiau gyventi tamsoje ir nesinaudoti elektros prietaisais – tikrai ne alternatyva. Ir vien pakeisti įprastas lemputes fluorescensinėmis neužteks, juolab kad kasdien vis garsiau pasigirsta diskusijų, esą naujosios lemputės, nors ir taupesnės, kelia grėsmę sveikatai.

Kaip dar galima sutaupyti elektros?

Dienos šviesa. Maksimaliai išnaudojant dienos šviesą elektros energijos sąnaudas galima sumažinti. Visų pirma – kuo daugiau šviesos! O tai reiškia – jokių išsikerojusių kambarinių augalų ant palangių, kabinkite kuo lengvesnes, skaidresnes užuolaidas. Ir suplanuokite dienos darbus taip, kad maksimalaus apšvietimo reikalaujančios veiklos galėtumėte imtis dieną, kai šviesiausia, o vakare susikoncentruoti ties smulkesniais darbais, kuriems, pavyzdžiui, užtektų tik nedidelės stalinės lemputės.

Judesio davikliai. Jei jūsų name ar bute esama bendro naudojimo patalpų, kur namiškiai nuolat pamiršta išjungti šviesą – pats metas būtų įtaisyti ten judesio daviklius. Šviesos įsijungs tada, kai patalpoje kas nors bus, ir išsijungs kai iš ten išeisite. Tai gali būti puikus sprendimas vestibiulio, priebučio, ūkinių patalpų apšvietimui.

Skalbkite vėsiau. Šiandieniniai skalbimo milteliai ir dėmių valikliai kuo puikiausiai išskalbia rūbus net ir vėsiame vandenyje. O kuo mažiau vandens šildys skalbyklė, tuo mažiau elektros energijos ji sunaudos. Be to, skalbiant vėsesniu vandeniu labiau tausojamas jūsų skalbinių audinys. Tas pats principas galioja ir indaplovei – naudokitės vėsesnio vandens programa. Beje, ir nepamirškite: skalbkite ir plaukite indus tik tada, kai jūsų ištikimoji pagalbininkė bus pilnai prikrauta!

Namuose elektrinė viryklė? Pasirūpinkite naudoti tik kaitvietės skersmenį atitinkančius indus. Naudojant mažesnius prarandama dalis elektros energijos. Elektros sąnaudas padidina ir deformuotos kaitvietės, prie kurių indai prastai priglunda. Ir dažniau naudokitės greitpuodžiu – jis padės ne tik sutrumpinti virimo laiką, bet ir padės išsaugoti maiste daugiau vitaminų.

Šalin vaiduoklius! Anksčiau vaiduokliai senuose namuose apsireikšdavo susisiautę į baltas marškas ir žvangindami grandinėmis. Dabar vaiduokliai smarkiai pamodernėjo ir apsigyveno namuose... buitinės technikos pavidalu. Nieko nėra namuose, bet televizorius, garso aparatūra, mikrobangų krosnelė ir kiti prietaisai dirba budėjimo režimu. O jei dar palikote iš lizdo neištrauktų mobiliojo telefono ar kitų elektroninių prietaisų įkrovimo laidų – visai bereikalingos elektros sąnaudos gali prilygti net ir įprastai dienai, tarsi jūsų namuose gyventų ir saikingai elektros prietaisais naudotųsi vienas žmogus. Mokslininkai apskaičiavo, kad tokiu laukimo režimu veikiantys prietaisai sudaro net apie 10 procentų visos namuose sunaudojamos elektros energijos! Ar jums tikrai reikia tokio vaiduoklio kol jūs esate darbe? O juk užtenka tik paspausti keletą mygtukų ir nepalikti įjungtų laidų tam, kad iš savo namų jį išprašytumėte.

Atnaujinkite prietaisus. Jei jūsų elektros prietaisai senesni nei 10 metų – pats laikas juos keisti naujais, labiau energiją tausojančiais. Rinkdamasi naujesnį prietaisą nepamirškite paskaičiuoti, kiek energijos sunaudoja jūsų senasis ir palyginkite su būsimomis sąnaudomis – gali būti, kad investicija visai netrukus atsipirks, tad toks sprendimas pareikalaus ne išlaidų, o padės taupyti.

Daugiau romantikos! Žvakės mūsų interjere ne tik puošia. Jos dar ir dovanoja tikrai vertingą dovaną – ypatingai jaukią atmosferą. Be abejo, žvakės šviesos nepakaks knygai skaityti. Bet ji kuo puikiausiai išsklaidys prieblandą jums pliuškenantis vonioje, suteiks šeimos vakarienei ypatingą nuotaiką ir netgi žiūrint televizorių puikiausiai pakeis elektrinę lemputę – keleto žvakių šviesos pakaks kad jūs nesėdėtumėte tamsoje ir televizoriaus šviesos kontrastas nekenktų akims.

Visada karšta kava. Pasidaryti kavos į termosą visai dienai? Gal ir ne visai įprasta, bet tikrai padės šiek tiek sutaupyti! Jei namuose naudojate elektrinį virdulį, tikriausiai pastebėjote, jog šildant jame nedidelį kiekį vandens ant dugno jo nuolat lieka, šį vandenį tenka nupilti, pripilti naują ir... vėl užverdate kiek per daug. To išvengti galite iš pat ryto į termosą užsiplikę kavos ar arbatos visai dienai. Jums po ranka nuolat bus paruoštas gardus gėrimas, o virdulio be reikalo kaitinti neprisireiks!
 

 

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus