• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Gaivaus oro gūsis: į namus ar iš namų?

Autorius: Laura Mureikaitė, Moters savaitė
2012-02-12 11:15:00

Gaivaus oro gūsis: į namus ar iš namų?
Vos atidarius duris į mus padvelkia... tų namų oru. Koks jis – gaivus ir kvepiantis ar sunkus ir slopinantis? Be abejo, viskas priklauso nuo šeimininkų!

Namų oras gali susargdinti

Bronchitas, įvairios kvėpavimo takų ligos – tai ne tik virusų ir infekcijų pasekmė. Neretai prie šių ligų prisideda ir dar viena nuolatinė grėsmė – dulkių ir ligas sukeliančių mikroorganizmų kupinas namų oras. Ką padaryti, kad jis taptų grynesnis ir švaresnis?

Pasak specialistų, namų oras net pavojingesnis už gatvės, nes čia susikaupia daugybė šalutinių gyvybinės veiklos produktų. Ką daryti, kad oras jūsų namų erdvėje būtų kuo gaivesnis?

•    Buityje naudokite mažiau chemikalų. Stiprūs kvapai, lakios įvairių cheminių priemonių dalelės patenka į jūsų namų aplinką ir dar ilgai gali dirginti jūsų kvėpavimo takus, akių gleivinę. Nepamirškite, kad vanduo, actas, soda ar paprastas muilas yra patys universaliausi valikliai, kurie padės užtikrinti idealią namų švarą.

•    Karas erkėms. Namų ore nuolat tarpsta net 39 rūšių erkės. Jos tokios mažos, kad plika akimi nematomis. Parazitai veisiasi namų dulkėse, kilimuose, čiužiniuose, dauginai pagalvėse, minkštuose balduose. O erkės – tai stiprus alergenas. Jas išnaikinti padės dažnas baldų vėdinimas, kruopštus siurbimas, patalynės ir kitų karščiui atsparių audinių lyginimas karšta laidyne.

•    Spąstai pelėsiui. Pelėsis dažniausiai atsiranda ten, kur daug drėgmės ir nuolat prastai vėdinama. Sporos dauginasi, atsiranda ištisos grybelio kolonijos. Patekę į plaučius pelėsio sporos gali tapti chroniškos slogos ar bronchinės astmos priežastimi. Norint jo išvengti svarbu stebėti, kad namuose nebūtų nuolat drėgnų vietų, pasirūpinti gera vonios kambario ventiliacija. Jau atsiradęs pelėsis valomas specialiais priešgrybeliniais preparatais.

•    Paviršiai turi kvėpuoti. Pavyzdžiui, namų sienas klijuokite popieriniai apmušalais o ne padengtais orui nepralaidžia plėvele, rinkitės kiliminę dangą be kaučiuko pagrindo, kur tik galite naudokite medį, keramiką, kitas natūralias medžiagas, o ne sintetinį pluoštą.

•    Venkite  malkomis kūrenamų židinių. Kad ir kaip romantiškai atrodytų židinys namuose, namų orui tai ne į naudą. Degimo procese į aplinką išmetamas anglies dioksidas ir suodžiai, tai gali apsunkinti kvėpavimą. Tad jei ką nors iš namiškių kamuoja astma, lėtinė obstrukcinė plaučių liga ar kitokie kvėpavimo takų negalavimai, šia jaukia interjero detale geriau nepiktnaudžiauti.

•    Tinkami apdailos sprendimai. Ypač atidžiai stebėkite, kad namų apdailai naudojamos medžiagos būtų eksploatuojamos taisyklingai. Pavyzdžiui, prie dujinės viryklės klijuokite tik karščiui atsparias plyteles, nes plastikinės plokštės įkaitusios ima išskirti į orą dioksidą.

•    Svarbiausia – geras patalpų vėdinimas. Net ir ekologiško buto oras gali „sirgti“. Kuo dažniau vėdinami namai – tuo mažiau jų ore lieka ligas sukeliančių mikroorganizmų. Efektyviausiu laikomas vėdinimas skersvėju. Jei neturite galimybės jo sukurti, užtektų 3-4 kartus per dieną palaikyti pravirą langą 7-10 minučių. Ilgiau vėdinti nėra prasmės, nes per 10 minučių oras patalpoje visiškai pasikeičia nauju, o ilgiau laikant pravirą langą tik vėsinama patalpa.

•    Žaliasis kampelis – ne tik dėl grožio. Kambariniai augalai valo patalpų orą ir namų energiją. Tad kiekviename kambaryje vertėtų turėti bent po 2-3 žaliuojančius augalus. Manoma, kad efektyviausiai oro gryninimo funkciją atlieka difenbachijos, vėzdūnės, chlorofitai, gebenės, dracenos. O monsteros ir paparčiai dar ir jonizuoja.
 

Ventiliacija ten, kur karaliai pėsti...

Geras ventiliatorius vonioje ir tualete – ne prabanga, o būtinybė. Ypač jei ventiliacijos angoje traukimas sumažėjęs.

Patikrinti, ar jūsų namuose esančios angos gerai traukia orą, labai paprasta: prineškite prie ventiliacijos angos uždegtą žvakę. Jei jos liepsna šoktels ar pakryps link angos – vadinasi, trauka yra, viskas gerai. O jei niekaip nereaguos – pats metas investuoti į gerą ventiliatorių.
 
Tualete galite įsirengti paprastą orą ištraukiantį ventiliatorių. Kad būtų patogiau naudoti, geriausia jį sujungti su šviesos jungikliu arba laikmačiu. Taip ventiliatorius dirbs ne nuolat, o tik tada, kai tualete kas nors bus, įsijungs šviesa. Ir keletą minučių jai išsijungus.

Geriausias ventiliatorius voniai – su drėgmės jutikliu. Kai tik ore susikaupusi drėgmė viršija tam tikrą nustatytą normą, ventiliatorius pradeda veikti ir ištraukia drėgną orą. Kvėpuoti bus lengviau, veidrodis neaprasos, o vonioje padžiauti skalbiniai džius greičiau.


Ar verta orą jonizuoti?

Įvairūs orą drėkinantys ir valantys prietaisai itin praverčia namuose, kur kas nors serga alergiją ar yra mažų vaikų. Tačiau specialistai nepataria skubėti jonizuoti orą, ypač sergantiesiems alergija. Jonizacijos proceso metu išskiriamos ozono molekulės, oras tampa gaivus tarsi po lietaus. Tačiau negalima pamiršti, kad ozonas dideliais kiekiais – nuodai, kurie gali sukelti organizmo intoksikaciją. Taip, ozono molekulės sutraukia visus nešvarumus, susikaupusius ant sienų, kitų paviršių. Tačiau ar butui tokių radikalių sprendimų reikia?
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus