• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Ryškiausi tautiniai stiliai

Autorius: Vytenis Giriūnas, "Pastogė"
2008-08-09 00:00:00

Ryškiausi tautiniai stiliai
schutterstock.com , "Retroforma" nuotr.

Tautiniai interjero stiliai laikui bėgant tampa vis populiaresni Europoje, ypač atšiauresnio klimato šalyse. Pietietiški motyvai namams suteikia gyvybingumo, trūkstamos energijos ir geros nuotaikos.

Šįkart kalbėsime apie Maroko, Šiaurės Afrikos, Pietvakarių ir meksikietišką interjero stilius ir jiems būdingas interjero detales. Apie išskirtinius šių interjerų kuriamus įvaizdžius pasakoja "Domus galerija" interjero specialistai.

Senovės pėdsakai interjere

Sunku būtų nuspėti, kokiu laikotarpiu pradėjo formuotis bent vienas šių tautinių stilių. Pradžią jų istorijai davė senovės civilizacijų lopšiai ir ilgai brandintos tradicijos. Senųjų kultūrų palikimas smarkiai jaučiamas kiekviename šių stilių. Štai galingiausios Egipto civilizacijos tradicijos, menai bei kultūra puikiai atsispindi Maroko stiliaus interjere. Tradicija puošti namų fasadus mėlyna spalva dar senovės Egipte įkūnijo ne vien estetikos, bet ir namų apsaugojimo nuo blogųjų jėgų idėją.

Ko gero, daugiausiai įtakos Šiaurės Afrikos interjero idėjai turėjo vietinių Afrikos genčių naudoti meno motyvai. Jokioje kitoje kultūroje nebuvo naudota tiek daug medžio raižinių ir raštų. Iš senovės "pasiskolinti" tradiciniai geometriniai ir augaliniai raštų motyvai sėkmingai pritaikomi įdomesniems užtiesalams ar baldų detalėms.

Meksikietišką interjero stilių drąsiai galima būtų vadinti kultūrų mišiniu. Meksikai ir jos besiformuojančiai kultūrai daug įtakos turėjo kolonializmo laikotarpiu plintančios Ispanijos, Kinijos ir iš senovės majų imperijos perimtos vaizduojamosios dailės detalės. Panašiu principu kūrėsi ir Pietvakarių interjero stilius, kuriam įtakos turėjo tiek indėnų kultūros paveldas, tiek iš naujo besikurianti laukinių vakarų idėja.

Unikalus Maroko interjeras

Giliomis kultūros šaknimis ir tradicijomis pasižymintis Maroko stiliaus interjeras prigijo ir ėmė plisti kituose pasaulio kampeliuose dėl savo išskirtinės spalvinės gamos ir unikalių interjero akcentų. Marokietiškam interjero stiliui būdingos ryškios energiją spinduliuojančios spalvos, kurios šalia natūralių švelnių gamtos atspalvių papildo erdvę ryškiais kontrastais.

Maroko stiliaus interjeras ypatingas vien savo spalvomis - šio tipo interjero nebūtų galima įsivaizduoti be ryškios raudonos, purpurinės, sodriai žalios ar aukso spalvų. Tokio interjero koloritas yra gana ryškus, tačiau netampa raibas. Ryškiom spalvom puošti audiniai naudojami pufų pagalvėlių dekorui, kurios išsiskiria savo dydžio ir formos variacijomis. Maroko interjere dominuoja ne vien minkšti, bet ir kaltiniai metalo baldai. Rankų darbo stalai ar kėdės paprastai būna aptakios formos ir puošti lengvesniais raštais.

Ryškios ir sodrios marokietiško stiliaus spalvos imtos taikyti ir mozaikų kompozicijose. Iš stiklo ar keraminių plytelių sukurtais kontrastingais mozaikos piešiniais puošiamos ne vien grindys ar eksterjero aplinka, bet ir baldai. Keramika ir molis taip pat labai mėgstami šio stiliaus erdvėje - rankų darbo molio vazos, puoštos įvairiausiais ornamentais, tapo neatsiejamu Maroko interjero aksesuaru.

"Unikaliu Maroko stiliaus interjerą galima vadinti dar ir dėl jam vienam būdingų raštų. Dažniausiai ryškioms raštų variacijoms naudojamos šešiakampių žvaigždžių, rombų, apskritimų, stačiakampių ar trikampių formos bei šių figūrų deriniai. Šiam stiliui būdingi geometriniai motyvai margina durų, vartų, keraminių plytelių, kilimų, baldų paviršius. Pietietiškąją idėją marokietiško stiliaus aplinkoje papildo ir natūralūs prabangūs vilnos, šilko ir aksomo audiniai, nuspalvinti šiam stiliui būdingomis ryškiomis spalvomis", - teigia "Domus galerija" salono "Dekoro centras" vadovė Jūratė Mėdžiuvienė.

Šilta Šiaurės Afrikos idėja

Visus iki šiol išvardytus marokietiško interjero bruožus sėkmingai galima būtų pritaikyti ir bendram, kelias pietietiškų stilių šakas vienijančiam Šiaurės Afrikos interjerui. Tačiau etniniam Šiaurės Afrikos braižui įgyvendinti pasitelkiamos dar kelios egzotiškos detalės. Dažnai Afrikos idėja perėmusių namų erdvėje galima sutikti šio žemyno augalus bei kitas netikėčiausias gamtos "dovanas" – paukščių plunksnas, kriaukles ar laukinių žvėrių iltis.

Itin šiltame Afrikos interjere nelieka vietos plastikui ar stiklui - populiariausiomis interjero medžiagomis laikomos molis ir medis. Pietietiškumo idėja besiremiančiame Šiaurės Afrikos interjero stiliuje dominuoja žemi puošnūs arbatos staliukai ir įspūdingo dydžio pagalvės, dažnai netgi vadinamos baldais. Baldai gaminami tik iš išimtinai natūralių medžiagų - foteliai pinami iš rotangų ar palmių žievės, sofos aptraukiamos egzotinių gyvūnų oda, o lovos kuriamos iš lanksčių bambuko kartelių.

"Spalvoti ir gyvybės kupini kilimai - neatsiejama Šiaurės Afrikos ir Maroko interjero detalė. Egzotikos ir žaismingumo jiems suteikia įvairių formų kutai, karoliukai ir raštai. Mūsų atstovaujamų gamintojų kilimai išimtinai gaminami tik iš natūralių medžiagų - vilnos, aksomo, šilko. Į plačią šio stiliaus spalvinę gamą įeina ryškūs oranžinės, raudonos ir geltonos spalvų paletės atspalviai", - teigia "Domus galerija" salono "Dubingiai" dizainerė Jolanta Rukienė.

Pietvakarių interjero stilius

Pietvakarių interjero stilius daugeliui asocijuojasi su žemės spalvų sienomis ir stogų bei grindų dangomis. Šis egzotikos kupinas stilius lengvai įgyvendinamas bet kokiuose pasaulio kampeliuose. Pietvakarių interjeras pasižymi intensyviu gamtinių medžiagų naudojimu tiek lauke, tiek viduje. Labiausiai paplitęs medis ir molis yra naudojamas visur nuo sienų ar grindų, iki baldų bei smulkiausių interjero aksesuarų.

Šiam interjero stiliui būdingos spalvos atkartoja pietvakarių geografinės platumos klimatą. Pietvakarių interjero stiliaus spalvų paletė neįsivaizduojama be žalios, raudonos, oranžinės ar pastelinių smėlio spalvų. Egzotiško interjero dekoravimo stiliuje nesunku būtų atpažinti Amerikos indėnų kultūroje sutinkamus bruožus - kilimai ir antklodės puošiami taisyklingomis geometrinėmis formomis ir etniniais piešiniais.

Pietvakarių interjero stiliaus baldai dažniausiai gaminami iš medžio, kurio mediena specialiai neapdorojama ir paliekama šiurkštaus paviršiaus. Baldų dekoravimo taisyklės labai paprastos - neatsisakoma margintų ant baldų išraižytų detalių, tačiau spalvų paletė išlieka natūrali. Šio stiliaus baldų gamybai naudojamos odos, šilko, medvilnės, vilnos medžiagos, kurios sėkmingai pritaikomos ir apmušalų, kilimų bei kitų dekoro detalių puošyboje.

Kultūrų mišinys meksikietiškame interjere

Meksikietiško interjero dizaino paveikslas neįsivaizduojamas be grakščių, medaus atspalviais numargintų baldų, kaimiško stiliaus virtuvės, spalvingų interjero aksesuarų ar kalto metalo įrankių. Šis interjero stilius iškilo kartu su Pietvakarių interjero idėjos gimimu, tačiau laikui bėgant įgavo šiek tiek kitokį, gyvybingesnį atspalvį.

Meksikietiškas interjero stilius buvo smarkiai paveiktas kolonializmo laikotarpio, kai į Meksiką atvyko kitų tautų žmonės, kiekvienas atsinešęs savų kultūros elementų. Didžiulė kitų kultūrų įtaka jaučiama ir šio stiliaus interjero madose: ryški ornamentika ir metalo elementai siejami su Ispanijos kultūra, o aiškaus ir tikslaus planavimo baldai ir kambariai, manoma, yra perimti iš senovės majų civilizacijos.

"Mūsų atstovaujamos Didžiosios Britanijos kompanijos "Zoffany" kolekcijose gausu raštų, kuriuose persipina įvairiaspalviai šiltų kraštų motyvai. Žaismingiems baldų apmušalams ir užuolaidoms naudojami lininiai bei mišrių pluoštų audiniai, marginti meksikietiškam interjero stiliui artimais ryškių dryželių ir gėlių motyvais", - teigia "Domus galerija" salono "Retroforma" prekybos vadovė Laura Naujokaitytė.

Tautinių interjerų stilių idėja sparčiai plinta dar ir dėl interjero idėjų, parsivežtų iš tolimų šalių. Skirtinguose Afrikos ir Amerikos žemynuose gimusias interjero idėjas vienija panaši klimato zona, todėl ties pusiauju išsibarsčiusių kultūrų aplinkoje gausu egzotiškų ryškių ir energija trykštančių interjero idėjų.

Komentaras, Jūratė Mėdžiuvienė, salono "Dekoro centras" vadovė

Afrikos ir ypač marokietiško interjero aplinkoje itin vertinamas natūralumas ir šilta bei jauki atmosfera. Elegantiškiems Maroko baldams pagaminti meistrai sugaišta itin daug laiko perkeldami unikalius geometrinius raštus ant baldų paviršiaus.

Kiekvienas egzotiškas interjero stilius neatsiejamas be tik jam vienam būdingų interjero aksesuarų. Marokietiškas interjero dizainas neįsivaizduojamas be tradicinių nešiojamų žibintų, puoštų spalvotu stiklu. Per spalvoto stiklo geometrinius ornamentus prasiskverbiantys atšvaitai suteikia namų erdvei subtilių šešėlių ir nudažo namus žaismingomis spalvomis.Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus