“Gimę SSRS” viename garsiausių pasaulio dokumentikos festivalių
Autorius: Ieva Bužinskaitė
2011-06-08 14:55:00

Lietuviška kūrybinė dokumentika toliau sėkmingai skinasi kelią žymiausiuose Europos kino festivaliuose. Šįkart tai trumpametražis Simonos Žemaitytės dokumentinis filmas „Gimę SSRS“ („Born in USSR“), patekęs į vieno garsiausių Šefildo dokumentinio kino festivalių (Jungtinė Karalystė) konkursinę programą. Tarptautinė filmo premjera vyks birželio 11 d. 13 val. Šefildo kino teatre „Odeon“.

„Šis filmas – tai kūrybinė alegorija apie paskutinę Sovietų Sąjungos kartą. Tai istorija apie ieškojimą, paklydimus ir tai, kokia Sovietų Sąjunga išliko mūsų blankiuose prisiminimuose“, – filmą pristato jo režisierė  S.Žemaitytė.

Filmas „Gimę SSRS“ išsiskiria vizualumu – animuotos ištraukos iš 1981 m. išleistos knygos „Su Leninu“ kuria Sovietų Sąjungoje vyravusios atmosferos įspūdį ir leidžia suvokti tuo metu augusių vaikų pasaulio viziją.

Filmo idėja režisierei kilo vartant vaikystės knygas. Pasak režisierės, dalis jos vaikystės literatūros buvo vienaip ar kitaip susijusi su sovietine propaganda, todėl vartydama knygas, ji susimąstė apie tai, kaip ši informacija paveikė kartą, gimusią ir iki pat mokyklinio amžiaus augusią Sovietų sąjungoje.

„Viena knygų – „Su Leninu“ – išsiskyrė ryškiomis iliustracijomis, kurias sukūrė dailininkas Viktoras Šatunovas. Joje radau visus savo istorijos herojus bei vietas, tad šiam dokumentiniam filmui sukurti neprireikė net kameros. Visi herojai bei vietovės jau buvo gimę V.Šatunovo vaizduotėje ir įamžinti knygelėje“, - kalbėjo S. Žemaitytė.

„Filmas „Gimę SSRS“, kurio kelionę į festivalį parėmė  Britų Taryba, buvo kuriamas beveik metus: dalis kūrybinės komandos gyveno Turkijoje, dalis – Lietuvoje. Tačiau bendros idėjos ir tikėjimas vieni kitais padėjo sukurti filmą, kuriuo domisi didžiausi pasaulio festivaliai. Lietuvoje šį filmą pasistengsime parodyti rudenį arba kitų metų pavasarį“, - sakė filmo prodiuserė Ieva Bužinskaitė.

Tos pačios kūrybinės komandos sukurtas filmas  „EXIT“  neseniai buvo įvertintas 15-oje Talino Grafikos Trienalėje (15th Tallinn Print Triennial).

Jau rytoj prasidėsiantis Šefildo dokumentinių filmų festivalis stebina pristatomų filmų ir svečių gausa. Didžiausia festivalio pažiba – kadaise filmu „Super didelis aš“ („Super size me“)  išgarsėjęs Morganas Spurlockas, pristatysiantis  naujausią darbą „The Greatest Movie Ever Sold“ („Sėkmingiausiai parduotas filmas“). Tarp festivalio laukiamiausių darbų – naujausi režisierių Mika Kaurismaki, Martino Scorseses bei Werner Herzog filmai.