Siūloma pašalinti Deivį iš „Dainų dainos“ konkurso
2009-01-26 00:00:00

"Vakaro žinių" nuotr.

daina „Lietuva“ nėra plagiatas, Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra (LATGA-A) siūlo neleisti D. Norvilo dainai „Lietuva“ dalyvauti tolesniuose konkurso turuose.

Kūrinio pakeitimas, kaip siūlo muzikos ekspertų komisija, problemos neišsprendžia, nes pakeitimai turėtų būti esminiai, o tokiu atveju jau būtų kitas kūrinys, teigia LATGA-A.

LATGA-A, gavusi informaciją apie galimą svetimo kūrinio panaudojimą D. Norvilo dainoje „Lietuva“, pavedė LATGA-A muzikos ekspertui Valdui Bytautui pateikti išvadas dėl minėtų faktų. Tiek jo, tiek vėliau muzikos ekspertų komisijos pateiktose išvadose konstatuota, jog dainos „Lietuva“ melodinis motyvas akivaizdžiai panašus į britų grupės „The LA‚s“ dainos „There She Goes“ motyvą, o abiejų dainos priedainiuose yra akivaizdus motyvinis sutapimas.

“Atsižvelgę į tai bei į autorinės teisės specialistų nuomonę, teigiame, kad dėl dainoje „Lietuva“ galimo kito kūrinio motyvų panaudojimo nėra teisinio pagrindo atmesti autorystės pasisavinimo (plagiato) fakto. Tokį sprendimą, esant reikalui, galėtų priimti tik teisės institucijos, atlikusios išsamius tyrimus, išklausiusios ne tik muzikos specialistų, autoriaus D. Norvilo, bet ir kitos pusės - kūrinio „There She Goes“ autorių bei turtinių teisių turėtojų nuomones“, - teigia LATGA-A.

Muzikos ekspertų komisija, kurią sudaro kompozitorius Mindaugas Urbaitis, aranžuotojas ir prodiuseris Ričardas Tautkus, muzikos ekspertas Valdas Bytautas, kompozitorius bei prodiuseris Deivydas Zvonkus bei muzikologas Darius Užkuraitis, buvo rekomendavusi Deiviui dainą „Lietuva“ pakeisti kompoziciškai, kad motyvinių sutapimų būtų išvengta, o naują dainos versiją iki sausio 28 d. pateikti pakartotiniam ekspertų vertinimui.

“Plagijavimo atvejis atmetamas. Minėtos dainos yra du skirtingi muzikos kūriniai. Abiejų dainų priedainiuose yra akivaizdus motyvinis sutapimas, tačiau, ekspertų komisijos nuomone, šis sutapimas yra atsitiktinis, koks gali atsirasti kūrybinio proceso metu“, - buvo teigiama komisijos išvadose.

Galimo plagijavimo atvejį muzikos ekspertų komisija nagrinėjo nacionalinio populiariosios dainos konkurso „Dainų daina“ organizatorių Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) ir LATGA-A bei dainos autoriaus ir atlikėjo D. Norvilo prašymu.

Šeštadienį vykusiame „Dainų dainos“ konkurso antrajame ture Deivio sukurta ir paties atlikta daina „Lietuva“ pelnė daugiausia simpatijų.

Antrojoje konkurso atrankoje dar dainavo Rūta Ščiogolevaitė, Rosita Čivilytė, Donatas Montvydas, Greta ir SEL, Linas Adomaitis, Taja, Soliaris, Urtė Šilagalytė, „Kastaneda“, „Siela“, YVA“ ir „Biplan“.

Pirmojoje konkurso atrankoje daugiausia žiūrovų simpatijų sulaukė Sasha Son, antrieji buvo Darius Pranckevičius ir Violeta Valskytė, trečioji - Violeta Tarasovienė, ketvirtoji vieta atiteko jos vyrui Viliui Tarasovui, penktoji - grupei „69 danguje“, o šeštojoje vietoje liko Egidijus Sipavičius.

Lietuvos televizijos nacionalinės dainos konkurso „Dainų daina“ nugalėtojas įgis teisę dalyvauti šiemet dalyvaus Maskvoje vyksiančiame „Eurovizijos“ dainų konkurse.