• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Placenta – valgyti ar sunaikinti?  9 

Autorius: Moters Savaitė
2012-05-03 10:51:00

Placenta – valgyti ar sunaikinti?
123rf nuotr.
Vis daugiau jaunų mamų apsisprendžia, kad placenta – vienas maistingiausių užkandžių po gimdymo. Kodėl valgomas savo pačios „vaisius“ ir kaip šis laukinių gyvūnų pasaulio reiškinys skverbiasi į civilizuotų žmonių pasaulį?

Placenta – labai svarbus ir unikalus organas. Nuo jos priklauso motinos įsčiose augančio kūdikio gyvybingumas ir sveikata. O unikali ji tuo, kad egzistuoja tik nėštumo metu ir vienu metu priklauso dviem organizmam – motinos ir vaiko.

Sunaikinti negalima, panaudoti!

Po gimdymo placenta paprastai utilizuojama kartu su kitomis medicininėmis atliekomis. Tačiau tiek gimdymo tradicijomis, tiek natūralistiniais principais besidominčios moterys vis dažniau teiraujasi galimybės placentą po gimdymo pasiimti.

Kai kuriose kultūrose placentai teikta daug dvasinės reikšmės. Senovės  Egipte jai buvo skirtas savarankiškas hieroglifas, Nigerijoje ir Ganoje placenta traktuojama kaip miręs naujagimio dvynys, taigi laidojama su visomis tradicijomis: iškilmingai sudeginama, o pelenai užkasami po medžiu; Kinų medicinoje džiovintos žmogaus placentos dalelės maišomos su žolelėmis ir naudojamos impotencijai gydyti bei laktacijai skatinti. Senovės Lietuvoje buvo gajus paprotys užkasti placentą savo namo sode – neva užaugęs vaikas tuomet laikysis arčiau namų. Dažnai virš užkastos placentos pasodinamas ir medis. Šį paprotį kai kurios poros noriai atgaivina ir šiandien, o namų sode užkasta placenta ir „iš jos“ išaugęs medis tampa savotišku kūdikio gimimo paminklu

Šiuolaikinė medicina kol kas placentą naudoja nebent laboratoriniams tyrimams. Kiek plačiau pritaikoma po gimdymo nukirpta virkštelė – ją galima užšaldyti ir prireikus panaudoti kamieninėms ląstelėms gauti.

Tiesa, vis dažniau prabylama ir apie kitokias placentos funkcijas. Gyvūnijos pasaulyje tam, kad greičiau atsigautų atsivedę jauniklių, patelės savo placentą suėda. Mėgindami tai pritaikyti žmonių pasaulyje placentos valgymo šalininkai tikina, kad šiame laikiname žmogaus organe esama medžiagų, kurios saugo nuo pogimdyminės depresijos, skatina laktaciją, spartina gimdos susitraukimą ir kompensuoja gimdymo metu prarastas maistingąsias medžiagas.

2 psl.
Puslapis 1 iš 4Kitas


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
Rima
2013-08-02 17:06:32
Apsivėmiau skaitydama....apie kažkokį placentos valgymą negali būti kalbos...fu fu fu
keista
2013-07-20 16:06:04
va Jums ir XXI a. mados. Ko tos mamos tik neprisimasto, klaiku skaityti.
gerda
2013-05-01 00:11:37
Straipsnis gana idomus....bet trūksta žodžių skaitant straipsnį su klaidomis.