• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Pasiruošti mokyklai kartu su vaiku

Autorius: Edinstvennaya.ua
2010-08-26 15:49:00

Pasiruošti mokyklai kartu su vaiku
Jupiterimages nuotr.
Vasara jau visai baigiasi, mažiau nei po savaitės jūsų mažylis užsidės ant pečių kuprinę ir iškeliaus graužti karčių mokslo šaknų. Kaip paruošti būsimąjį mokyklinuką mokyklai taip, kad jis ten bėgtų džiugus ir laimingas?

Viena mama prisimena širdį veriančią akimirką: išpuošė savo pirmokėlę, nuvedė į mokyklą rugsėjo 1-ąją. Stovi jos mažylė su klasės draugais šventinėje rikiuotėje ir... lieja graudžias ašaras. Vėliau prisipažino: verkė, nes labai bijojo, kad naujoji mokytoja čia pat ją išbars dėl blogo skaitymo. O juk pati mama visą vasarą nėrėsi iš kailio, kad tik savo dukrai palengvintų pirmąsias dienas mokykloje ir išmokytų skaityti bent jau skiemenimis! Keletą kartų, susierzinusi, yra pasakiusi: „Žiūrėk, kai eisi į mokyklą – visi jau mokės skaityt, negi tu viena taip ir liksi neišmokusi?“ Viena neatsargiai ištarta frazė – ir visa rugsėjo pirmosios nuotaika sugadinta, į savo klasę mergytė žengė visiškai nepasitikėdama savo jėgomis.

Išties kasmet daugybė tėvų pirkdami savo vaikams uniformą, kuprinę, sportinę aprangą pamiršta apie pačius svarbiausius dalykus – tinkamą vaiko psichologinį nusiteikimą, mitybos, darbo ir poilsio režimą, patogias sąlygas mokymuisi ir poilsiui.

Pozityvus nusiteikimas

Perėjimas iš vaikų darželio, kur pagrindiniu užsiėmimu buvo žaidimas, į mokyklą – didelis stresas šešerių-septynerių metu vaikui. Padėkite jam įveikti savo nerimą kuo lengviau. Visų pirma – neįbauginkite griežtais mokytojais ir frazėmis „vaikystė baigėsi“. Paaiškinkite, kad mokykloje bus labai įdomu, jis sužinos daug naujų dalykų, taps didesnis ir savarankiškesnis, susiras naujų draugų. Būtų šaunu jei turėtumėte galimybę dar prieš rugsėjo pirmą supažindinti vaiką bent su keletu būsimų bendraklasių. Tai padės jam greičiau adaptuotis naujame kolektyve.

Tu – jau beveik suaugęs! Pabrėžkite, kad mokykla – tai svarbus etapas pakeliui į suaugusiųjų pasaulį. O kadangi vaikas tampa jau „beveik suaugusiuoju“, jam bus leista šiek tiek daugiau, nei buvo iki šiol. Pavyzdžiui, jis jau turės savo kišenpinigių. Arba galės ką nors pakeisti savo kambaryje.

Kelias į mokyklą. Parepetuokite su būsimuoju pirmokėlio kelią iki mokyklos ir atgal. Visų pirma tai padės jam geriau įsiminti maršrutą, o antra – įsitikinsite, kad pats kelias nėra labai sudėtingas ar klaidus jūsų vaikui.

Meilė ne už pažymius. Visi tėvai svajoja, kad vaikas bus pirmūnas. Žinoma, ir jūs aiškinate, kad mokykloje reikės stengtis. Bet pagalvokite ir apie tai, kaip jausis vaikas jei iš pradžių sunkiai prisitaikys prie jūsų keliamų standartų? Jis gali arba apskritai prarasti norą mokytis, arba pernelyg užsisklęsti savyje. Taigi svarbu parodyti vaikui, kad jūsų meilė tikrai nepriklauso nuo jo pasiekimų moksle. Jus labai džiugintų geri mokslo rezultatai, bet net jei jų nėra – vis tiek jis pripras ir reikalai ateity pagerės. Papasakokite, kaip jūs pati ėjote į pirmą klasę. Apie tai, kad ir jums buvo sunku. Galite net seną albumą su mokyklinėmis nuotraukomis išsitraukti ir papasakoti, pakomentuoti apie savo pirmąsias mokyklines dienas.

Pažaiskite mokyklą. Kartkartėmis pasikeiskite vaidmenimis: iš pradžių mokytoja pabūkite jūs, paskui užleiskite savo kėdę vaikui. Žaidžiant jam bus lengviau perprasti kai kurias elgesio taisykles. Pavyzdžiui, kad negalima pertraukinėti mokytojo, o jei ko nors nesupratai – reikia kelti ranką ir klausti. Kad žaisti galima tik per pertrauką, o per pamoką nevalia nei žaisti, nei užkandžiauti.

Subtilūs reikalai. Patekęs į nepažįstamą aplinką mažylis gali visko bijoti – netgi, tarkim, pasiprašyti į tualetą. Paaiškinkite jam, kad negalima kentėti iki pareis namo, būtina pasinaudoti mokyklos tualetu.

Rūpinamės sveikata

Apsilankymas pas odontologą, okulistą, šeimos gydytoją – privalomas ritualas prieš peržengiant mokyklos slenkstį. Ir vis dėlto ties šiomis procedūromis rūpinimasis sveikata dar nesibaigia.

Jau dabar, vasarą, būtų naudinga pradėti grūdinimosi procedūras – pavyzdžiui, kasdienį apsitrynimą vėsiu vandeniu, rytinę mankštą. Tai stiprina vaiko imunitetą. Jei vaikas turi viršsvorio, peržiūrėkite jo valgiaraštį, įveskite būtinus pakeitimus. Ypatingai vertėtų atkreipti dėmesį į būsimojo pirmokėlio laikyseną.

Perkant kuprinę svarbu apžiūrėti, kad jos nugarėlė būtų tvirta. Rankenų ilgis turėtų nesunkiai reguliuotis.

Svarbu išrinkti ir tinkamą avalynę; sportiniai bateliai – kūno kultūros pamokoms, o kasdieniam vaikščiojimui – ortopediškai taisyklingas apavas su supinatoriumi.

Pirmosios dienos mokykloje

Manoma, kad vaikas prie mokyklos pratinasi visus pirmuosius metus. Tačiau sudėtingiausias – pirmas mėnuo. Todėl jei tik turite galimybę, pasiimkite šiam laikotarpiui atostogas, kad galėtumėte tinkamai organizuoti dienos režimą ir, žinoma, psichologiškai padėti savo vaikui adaptuotis.

•    Po rugsėjo pirmosios vertėtų surengti nedidelę šeimos šventę. Galite pasikviesti keletą artimų giminaičių ar mažylio draugų. Tegul pirmokėlis pamato, kaip visi džiaugiasi šia jo naująja pradžia. Tik nepamirškite, kad mažylis pirmąją dieną ir taip pavargo, tad ilgos linksmybės nerekomenduojamos. Galite nueiti į kavinę, padovanoti kokį nedidelį suvenyrą – atminimui apie šią svarbią dieną.

•    Dar iki rugsėjo pradėkite pratinti vaiką prie dienos režimo. Apskaičiuokite kėlimosi laiką taip, kad mažylis suspėtų neskubėdamas nusiprausti, padaryti mankštą, pavalgyti ir apsirengti. Geriau jį žadinti ne žadintuvo skambučiu, o negarsiai raginant keltis, švelniai pakrutinant.

•    Pamokos pirmokėliams baigiasi maždaug pusiaudienį. Tada – metas pietauti. Jei vaikas lanko prailgintos dienos grupę, užsakykite pietus mokyklos valgykloje – šiltas maistas kur kas geriau numalšins alkį nei sumuštinis. Jei po pamokų numatyta sporto treniruotė ar šokių repeticija – svarbu viską suderinti taip, kad užsiėmimas prasidėtų ne anksčiau kaip 40 min. po valgio.

•    Parėjęs iš mokyklos jūsų vunderkindas būtinai turėtų pailsėti, pažaisti gryname ore. Galbūt ir pamiegoti pietų miego, jei jam pačiam noris – toks poilsis labai naudingas. O paskui, po lengvų pavakarių, galima pradėti ruoštis rytojaus pamokoms. Namų darbus rekomenduojama baigti ne vėliau kaip 18 valandą. Kad vaikas nepervargtų, pamokų ruošai skirti ne daugiau kaip 1 valandą.

•    Būtinai paklausinėkite vaiko apie mokykloje patirtus įspūdžius. Pasirenkite, kad jie ne visada bus tokie, kokių laukiate – pirmokėlis galėjo ir nusivilti, jam gali kas nors nepasisekti. Sugalvokite papildomą stimulą, kodėl į mokyklą eiti verta. Pavyzdžiui, pažadėkite, kad artimiausią savaitgalį važiuosite į svečius pas mylimą močiutę ar apsilankysite atrakcionų parke.

Ar jau pasirengęs mokyklai?

Jei jaučiate, kad jūsų mažyliui kol kas dar ankstoka krimsti mokslus, į mokyklą geriau neskubėti. Be abejo, ši rekomendacija aktualiausia tėvams, kurių vaikai ketina pradėti eiti į mokyklą dar nesulaukę 7-erių. Nesvarbu, kad dokumentai jau pateikti ir viskas sutvarkyta. Jei išties suvokėte, kad dar ne laikas – verčiau ieškoti kelio atgal, o ne rizikuoti vaiko fizine ir psichine sveikata.

Štai testas, padėsiantis patikrinti, ar jūsų įtarimai pagrįsti. Jei vaikas netenkina 1-2 punktų – nieko baisaus. Tačiau jei dauguma šio testo užduočių jam kol kas neįveikiamos – dar kartą pagalvokite, ar tikrai būtina pradėti krimsti mokslus jau šiemet?

1. Kritiškai įvertinkite vaiko sveikatos būklę. Jei jis serga chroniškomis ligomis, dažnai užsikrečia virusais ir peršalimo ligomis – jam gali būti sudėtinga suspėti su bendraamžių mokymosi tempais. Be to, nuo streso chroniškos ligos gali paūmėti.

2. Atlikite keletą nesudėtingų testų – iš jų pamatysite, ar vaiko psichofizinis pasirengimas jau tinkamas mokyklai:

•    Paprašykite sudėti delnus taip, kad kairės rankos pirštai liestųsi su dešinės rankos pirštais. Tegul mažylis iš eilės patuksena pirštu į pirštą – vienos rankos nykščiu į kitos nykštį, smiliumi – į smilių ir t.t. išimtis – bevardis pirštas, nes jo judesio amplitudė ir taip labai ribota.

•    Tegul vaikas pereina per kambarį tiesia linija „tip topais“ – vienos kojos kulną statydamas prie kitos kojos pirštų.

•    Mažylis turi gebėti pagauti jam metamą kamuolį.

•    Duokite į rankas lazdelę – su ja turėtų gebėti kurį laiką pavarinėti kamuolį neliesdamas jo nei kojomis, nei rankomis.

3. Ar pasirengęs vaiko kalbos aparatas? Jei jis turi dikcijos defektų, apsilankykite pas logopedą ir pasitarkite, kaip juos ištaisyti ir ar netrukdys jie mokykloje.

4. Kaip išsivystę vaiko pažintiniai įgūdžiai – atmintis, mąstymas, dėmesys?

•    Atminties patikrinimui pasakykite 5 žodžius, tegul juos pakartoja. Regimąją atmintį galima patikrinti parodžius 5-6 paveikslėlius – paskui liepkite iš atminties išvardyti, kokie daiktai buvo juose pavaizduoti.  

•    Patikrinkite, ar jis geba ilgesnį laiką išlaikyti dėmesį: parodykite vaikiškame žurnale ar knygelėje esantį labirintą ir stebėkite, ar gali vedžiodamas pirštu surasti teisingą kelią?

•    Paskui užduokite keletą klausimų loginiam mąstymui patikrinti: pavyzdžiui, kuo skiriasi paukštis nuo lėktuvo, vaikas – nuo senuko ir t.t. Turėtų išvardyti bent po keletą kriterijų.

5. Ar vaikas moka bendrauti kolektyve? Tai – ne tik sugebėjimas nekonfliktuoti, bet ir paprasčiausi buitiniai reikalai: ar prireikus mokės susirasti tualetą, savarankiškai pavalgyti valgykloje, tvarkingai susidėti ant stalo daiktus, prireikus ko nors paklausti vaiko ar suaugusiojo?

6. Ar vaikas nori į mokyklą? Praktika rodo, kad maždaug pusė būsimųjų pirmokų nenori. Taigi būtinai paklauskite: kodėl jam reikia eiti į mokyklą? Kodėl apskritai reikia mokytis?

7. Ar jo valia pakankamai susiformavusi? Kitaip tariant, ar gali jis iki galo atlikti nesudėtingą užduotį, net jei ši užduotis jam visai ne prie širdies?

Mamos nuotaika taip pat svarbu

Nusiteikite, kad kol vyks prisitaikymo procesas, mažylis gali savo pasiekimų knygelėje parsinešti ne vieną ir ne dvi pastabas dėl elgesio. Nepulkite į paniką ir tuo atveju, jei pats vaikas pareikš, jog daugiau nebenori eiti į pamokas. Tai normalu. Turi praeiti šiek tiek laiko, kol jis pripras prie mokyklos disciplinos ir krūvio.

Pradžioje ne tik vaiko, bet ir jūsų gali laukti ne itin malonių staigmenų: pavyzdžiui, paaiškės, kad mokytoja ne tokia gera, kokios tikėjotės, kad vaikas mokysis nenoromis, tinginiaus. Svarbiausia – viską vertinkite pozityviai. Vaikai labai greitai pajunta tėvų nuotaiką. Tad jei iš jūsų spinduliuos pasitikėjimas ir tikėjimas, kad mažyliui viskas pavyks – šiuo optimizmu neišvengiamai užsikrės ir jūsų pirmaklasis!Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus