• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Vaikų auklėjimas: kaip „teisingai“ bausti?

Autorius: Parengė gyd. Psichoterapeutė Dalia Mickevičiūtė
2011-03-02 15:03:00

Vaikų auklėjimas: kaip „teisingai“ bausti?
123rf.com

Bausmė – žodis, kuris kelia baimę ne tik vaikams. Dažnai patys prisimename, kaip teko paragauti diržo ar pastovėti kampe, o gal buvome uždaryti už nepaklusnumą į tamsų sandėliuką, kur labai bijojome raganos... Vieni tėvai teigia, kad bausmė – normali sudėtinė auklėjimo dalis, juk “patys buvome baudžiami, ir nieko...” Kitiems, priešingai, norisi, kad vaikai nepatirtų to, ką patys išgyveno ir dabar prisimena jausdami ne pačius maloniausius jausmus. Taigi kur būtų teisingas požiūris?


Faktas yra toks, kad visi vaikai iš prigimties bando peržengti jiems nustatytas ribas. Nepaklusti jiems reiškia išbandyti kažką naujo, pažiūrėti, koks tas aplinkui supantis pasaulis ir kokie iš tiesų yra tėvai, kaip jie reaguos į savavališką elgesį. Reikėtų suprasti, kad vaikai nėra velniukai, tik ir tykantys progos ką nors iškrėsti: jie tiesiog domisi ir tyrinėja aplinką. Skiriasi tik tai, ką mes jiems leidžiame, ką reikėtų leisti ir kaip reaguoti, kai vaikai elgiasi ne taip, kaip mums norėtųsi ar kaip manome esant reikalinga.

 

Laikotarpis, kai karaliauja vaikai


Kodėl vieni vaikai yra paklusnesni, su kitais susikalbėti sunkiau? Žinoma, pirmiausia – įgimtos temperamento savybės: cholerikui visada sudėtingiau valdyti savo emocijas, nei, tarkim, flegmatikui. Be to, suvokimas, ko reikia klausyti, formuojasi pakankamai anksti, tarp 6 ir 20 mėnesių amžiaus, ir šiuo laikotarpiu parodytos tėvų reakcijos giliai įsirėžia į vaiko sąmonę bei pasąmonę. Tada kūdikis pradeda viską liesti, mėtyti, vėliau - kalbėti, vaikščioti... Tai laikas, kai įsitvirtina asmenybė. Žinoma, negalima visko drausti, nes kūdikiui gyvybiškai būtina pažinti aplinkinį pasaulį, viską išbandyti ir išragauti. Iš kitos pusės – yra dalykų, kurių negalime leisti, pavyzdžiui, liesti karšto virdulio ar lipti ant stalo, nes vaikas susižeis, arba bėgti į gatvę. Tėvai į veiksmus, kurie jiems atrodo netinkami, reaguoja įvairiai: vieni muša per rankas, kiti sako: “Negalima”, treti laikosi nuostatos, kad vaikas turi pats viską išbandyti ir patirti, kas tai yra, todėl nieko nesako.

2 psl.
Puslapis 1 iš 5Kitas


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus