• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Gimdymas namuose su pribuvėja: pažangi tėvystė ar žingsnis atgal?

Autorius: Balsas.lt, freedigitalphotos.net
2012-08-05 12:27:00

medikai nepripažįsta pribuvėjų
medikai nepripažįsta pribuvėjų
 Ar gali moteris rinktis gimdymą namuose? Šis klausimas į dvi stovyklas padalijo medikų bendruomenę bei įžiebė nesantaikos kibirkštį tarp Sveiktos apsaugos ministerijos ir iniciatyvos gimimas.lt.

Vis dažniau ir garsiau diskutuojama apie gimdymo namuose galimybės suteikimą moterims. Tiesa, šiuo klausimu Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ne kartą išsakė kritišką nuomonę. Nevyriausybinės organizacijos ir iniciatyvūs judėjimai bei dalis medikų bendruomenės pyksta, kad SAM net nenori diskutuoti apie moterų teisę pasirinkti.

Nemažai sumaišties į šią situaciją įneša ir vienas teisinis paradoksas dėl minėtos problemos nereglamentavimo. Teisininkė E. Čypienė komentuodama situaciją sakė: „Gimdyti namuose nėra draudžiama nei Lietuvoje, nei kur nors kitur. Bet gimdymo samprata apima ir profesionalaus mediko pagalbą gimdymo metu. Lietuvoje medikams profesionalams draudžiama suteikti pagalbą gimdyvėms namuose.“

Specialistės teigimu, didžioji dalis Europos valstybių reglamentavo gimdymo namuose klausimą, o Lietuvoje apie tai nekalbama. „Kai kuriose šalyse gimdymas namuose yra prioritetinė sritis“, – kalbėjo specialistė ir pridūrė, kad kai kurios šalys skatina gimdyti namuose – pasirinkus tokią galimybę sąmoningai iš anksto, tai ir kainuoja pigiau. Teisininkė akcentavo, kad jei situacija nesikeis, Lietuva dėl tokio požiūrio gali tikėtis bylų Europos Žmogaus Teisių Teisme, nes nėra laikomasi Europos Žmogaus Teisių konvencijos įsipareigojimų.

Gimdyvė namuose jaučiasi saugiau

Neseniai surengta konferencija, kurios metu buvo išsakyta iniciatyvos gimimas.lt ir kitų specialistų pozicija dėl gimdymo galimybių namuose. Konferencijoje dalyvavęs psichiatras Paulius Skruibis teigė: „Kurį laiką manyta, kad gimdymas yra tik fiziologinis procesas ir nieko daugiau, bet tie laikai jau seniai praėjo. Pripažįstama, kad gimdyvei labai svarbi vieta, kur tai daroma.Visiems gerai žinomas faktas, kad kai gimdyvė atvyksta į ligoninę iš sau artimos ir pažįstamos aplinkos, sąrėmiai praretėja. Suprantama, vėliau jie atsinaujina, bet būtina pabrėžti, kad gimdymas namuose leidžia išvengti tam tikrų medicininių intervencijų, kurios yra nebūtinos. Namuose daugelis žmonių jaučiasi geriausiai, tad natūralu, kad ir gimdymas namų aplinkoje yra sklandesnis.“

2 psl.
Puslapis 1 iš 4Kitas


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus