• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Kalbos raida po trečiojo gimtadienio

Autorius: parengė L.Barzdaitienė
2010-08-30 16:14:00

Kalbos raida po trečiojo gimtadienio
Jupiterimages nuotr.
Po trečiojo gimtadienio mažylio žodyne jau turėtų būti apie 300-500 aktyviai vartojamų žodžių. Iki ketvirtojo gimtadienio šis skaičius išaugs tris-keturis kartus. Trimečio sakinius sudaro 6-8 žodžiai, jis jau sugeba atkartoti daugumą garsų. Tokio amžiaus mažylio kalbą jau turėtų suprati ne tik artimieji ir jį nuolat supantys namiškiai, bet ir nepažįstami žmonės.

Kartais atrodo, kad vaikas plepa nesustodamas? Tai labai svarbi jo kalbos raidos fazė – jis mokosi ne tik įsiminti, bet ir tinkamai pavartoti įvairiausius žodžius, reikšti jausmus, poreikius, troškimus. Kuo daugiau mažylis kalba – tuo daugiau jis galvoja. Taigi netildykite ir nestabdykite jo. Tik atkreipkite dėmesį į kai kuriuos subtilius niuansus.

Tarimas

Sulaukęs trejų mažylis gali dar netarti kai kurių sudėtingesnių garsų (pvz. R, G, V ir kt.), žodžiuose juos pakeisti kitais. Nesijaudinkite, tai – laikinas sutrikimas, kuris veikiausiai išnyks savaime iki vaikui sueis 5 metai.

Kai kurie garsai gali būti tariami netiksliai. Pavyzdžiui, vietoje S – Š ar Ž. Tai taip pat neturėtų kelti susirūpinimo – šis kalbos defektas neretai savaime praeina tik priešmokykliniame amžiuje.

Sklandumas

Iki trejų metų mažyliams kalbėti kapota, „darbine“ kalba – normalu. Tačiau tarp 3 ir 4 metų jo mintys jau turėtų būti reiškiamos vis sklandžiau, pilnais, logiškais sakiniais. Pereinant prie šio raidos etapo kartais galima pastebėti, kad mažylis ima tarsi užsikirsti, ką nors pasakodamas stabteli. Jam paprasčiausiai reikia laiko pagalvoti ir sklandžiau sudėlioti savo mintis. Jau visai netrukus jis jums gebės papasakoti trumpas, rišlias istorijas, o kol kas – neskubinkite jo ir kantriai išklausykite.

Mikčiojimas

Nors vaiko mikčiojimas daugeliui tėvų kelia daug nerimo, gali būti, kad tai – ne kalbos sutrikimas, o tik laikinas mažylio raidos etapas. Šio amžiaus vaiko mintys, norai, įspūdžiai neretai gerokai aplenkia jo kalbinius gebėjimus, taigi norėdamas išreikšti visa tai žodžiais jis gali imti mikčioti, stabčioti, keliskart kartoti tą patį skiemenį, žodį, frazę. Jo sparčiai besivystančios smegenys stengiasi sudėlioti tinkamus žodžius tinkamose vietose. Tai – gana sudėtingas procesas, kuris taps sklandesnis tik po ilgesnės praktikos. Galite pastebėti, kad mažylis dažniau mikčioja kai yra pavargęs, taip pat užplūdus jausmų ir emocijų bangai. Jei šis mikčiojimas – ne sutrikimas, jis turėtų savaime praeiti iki 5-6 metų.

2 psl.
Puslapis 1 iš 2Kitas

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus