• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Žaizdos – vasariška problema

Autorius: Laura B., mama.lt
2010-07-14 14:00:00

Žaizdos – vasariška problema
Jupiterimages.com nuotr.

Nors įsipjauti, nusibrozdinti, įsidurti vaikai gali bet kuriuo metų laiku, šie nemalonumai vasarą pasipila kaip iš gausybės rago.

Vaikas susižeidė. Nuo ko pradėti?

1. Nusiplaukite rankas ir gerai apžiūrėkite žaizdą. Jei ji kraujuoja – pridėkite švarų tvarstį (bintą, servetėlę, rankšluostį ir pan.) ir tvirtai prispaudę palaukite, kol kraujavimas liausis. Jei taip nenutinka po keleto minučių – skubėkite kreiptis į gydytoją.

2. Kraujavimui apstojus atidžiai apžiūrėkite žaizdą, ar joje nėra stiklo, nešvarumų, žolės, svetimkūnių ir pan. Jei ką nors matote – pamėginkite išplauti vėsiu vandeniu, tada žaizdą nusausinkite. Jei žaizdos išplauti nepavyksta – atsargiai išrankiokite daleles dezinfekuotu pincetu.

3. Odą aplink sužeidimą nuplaukite šiltu vandeniu ir muilu, nusausinkite. Jei vaikas prausiamas priešinasi – pamirkykite sužeistą vietą šilto vandens vonelėje.

4. Jei sužeistą vietą skauda, galite prie jos pridėti į rankšluostį įvyniotų ledukų, patepti dezinfekuojančiu ir nuskausminančiu tepalu.

5. Vaikui vis dar labai skauda? Duokite jo amžių ir svorį atitinkančią vaikiško acetaminofeno arba ibuprofeno dozę. Tai padės mažyliui pasijusti geriau.

6. Jei pažeidimas nedidelis, geriausia jo apskritai neslėpti po pleistru ar bintu – mažos žaizdos geriausiai gyja kai oda ir pažeisti audiniai gali kvėpuoti. Tačiau tuomet, kol žaizda užsitrauks, reikėtų labiau pasaugoti vaiką kad neliestų pažeistos vietos prie kitų paviršių ir į audinius nepakliūtų infekcija. Jei žaizda – toje vietoje, ant kurios nuolat patenka nešvarumų (pvz. ant plaštakos ar pėdos) – geriau užklijuoti nedidelį pleistriuką, bet kartkartėmis jį nuimti, pvz. kai vaikas eina miegoti.

7. Kai pažeidimas gilesnis, prireiks tvarsčių. Tik pirmiausia įsitikinkite, kad oda po jais bus visiškai švari. Tvarstyti reikia taip, kad išsiskyrusios odos kraštai gražiai susieitų, taigi lengvai juos prispaudžiant. Tačiau nesuspauskite per daug, kad nesutrikdytumėte kraujo cirkuliacijos.

8. Tvarsčiai keičiami ne rečiau kaip kartą per dieną, o jei prireiks (pvz. tvarsčiui susitepus) – ir dažniau. Keičiant tvarstį svarbu kaskart vėl atidžiai apžiūrėti žaizdą, kaip ji gyja. Jei pastebėjote bent menkiausius infekcijos požymius (aplink žaizdą paraudo, patino, sužeista vieta ėmė kaisti ar susiformavo pūliniai) – skubėkite kreiptis į gydytoją.

9. Žaizdai apsitraukus šašu arba įpjovimui sugijus tvarsčio nebereikia. Nebent vaikas šią vietą nuolat liestų, vis taikytųsi nusikrapštyti šašą – tada geriau tvarstyti iki tol, kol šašas pats nukris.

Vis dėlto esama atvejų, kai be gydytojo pagalbos neišsiversite.
 
Kada kreiptis į gydytoją?

• Jei kraujavimas nesiliauja ilgiau kaip 10 minučių, net jums tvirtai prispaudus žaizdą.

• Jei žaizda labai gili ar „išsižiojusi“ ir manote, kad gali prireikti susiūti.

• Jei žaizdoje esama nešvarumų, kurių jūs negalite pašalinti.

• Jei žaizda yra veido srityje – net menkiausi pažeidimai gali palikti akivaizdžiai matomų randų visam gyvenimui, todėl šiuo atveju apsidrausti tikrai verta.

• Jei vaikui iki kraujo įkando gyvūnas arba kitas vaikas.

• Jei vaikas susižeidė nešvariu ar surūdijusiu daiktu.

Ko geriau nedaryti?

Ar žaizdą papūsti? Jokiu būdu! Papūsti galima sumušimą, kai nėra atviros žaizdos. Nors daugeliu atvejų skaudamos vietos papūtimas – labiau psichologinis vaiko nuraminimas, nei realus būdas nuskausminti, vis dėlto daugelis mamų jo griebiasi pirmiausia. Tačiau esant atvirai žaizdai geriau to nedaryti – visų pirma taip galima užnešti užkratą (tiek iš mamos burnos, tiek netyčia su oro srove įpūsti dulkių iš aplinkos), antra – jei žaizdoje jau yra smėlio, žemių, žolės ar kitų smulkių aplinkos dalelių, jos įpučiamos gilyn, žaizdą išvalyti tampa sunkiau.
 
Netepkite žaizdos jodu, vandenilio peroksidu ar alkoholiu. Šios medžiagos ne tik sukels papildomą skausmą, dėl ko vėliau vaikas sunkiau leisis gydyti žaizdas, bet ir apsunkins gijimą. Vaistinėlėje turėkite skausmo nesukeliančių, švelnių, vaikams tinkamų žaizdų dezinfekavimo priemonių.
 


 Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus