• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Mažasis manipuliatorius. "Spektaklis" namuose

2008-08-30 00:00:00

Mažasis manipuliatorius.
"Gamma" nuotr.


Norite būti marionetė kieno nors rankose? Žinoma, ne. Bet gali būti, kad jus jau seniausiai valdo mažasis šeimos narys.

Šeimyninė idilė

Visose vaikų psichologijos knygose rašoma, kad mažyliai – iš tiesų nuostabūs manipuliatoriai. Bet mes kažkodėl nesuprantame arba nenorime patikėti, kad mūsų angelėlis atsisėdo mums kupros, nuleido kojas ir mus ragina. Tik svečiuodamiesi kitoje šeimoje mes matome, kaip meniškai keturmetis pyplys valdo tėvus: aktyviai ir tikslingai jiems komanduoja, tėvams užkibus ant kabliuko gauna ko panorėjęs, išsisuka ir pergudrauja...

Aš dažnai apsilankau pas savo giminaičius, kurie augina nuostabią, labai simpatišką ir gerą mergaitę. Tėvai ir močiutė jau ištisus penkerius metus nesiliauja žavėjęsi šiuo stebuklu, kurį jiems pasiuntė Dievas. Deimantė – paklusni mergaitė, nieko nedaro be vyresniųjų leidimo. Bet taip atrodo tik jiems. Mano akimis žvelgiant, ji apskritai nieko nedaro. Kol būnu tuose namuose, kiekvieną minutę girdžiu meilų mergaitės balselį: "Močiute, prašau, išvyniok man saldainį. Mamyte, pataisyk man kelnes ir padėk nusiplauti rankytes. Tėveli, prašau, paduok man lėlytę iš spintos..." Užrišti raištelius, sušukuoti plaukelius, įpilti kompotėlio – absoliučiai viskas, įskaitant ir mergaitės palydėjimą į tualetą, suaugusiems šeimos nariams yra maloni pareiga. Žinoma, jokių kalbų apie vaikų darželį, apie jokius bandymus... Ne, ne priversti, o bent jau paprašyti Deimantės ką nors padaryti savarankiškai neįmanoma.

Mažylio "talentas"

Neretai būna ir taip, kad koks nors karapūzas nustebina suaugusiuosius tuo, kaip pasikeičia jo elgesys atsižvelgiant į tai, kas būna šalia. Vaikas diferencijuotai elgiasi su skirtingais šeimos nariais, įvertina jų požiūrį į jį, reakcijas į vienokius ar kitokius jo poelgius. Kitais žodžiais tariant, mažylis įžvelgia suaugusiųjų vaidmenį šeimoje. Jis susipažįsta su tėvo ir motinos, tėvuko ir močiutės vaidmeniu ne pagal tai, kaip jie bendrauja tarpusavyje (šiuo atveju suaugusieji turėtų būti ypatingai taktiški ir gerbti vieni kitus), o pirmiausiai pagal tai, kaip jie elgiasi su juo. Būna taip, kad tėvukas viską leidžia, močiutė viską atleidžia, mama dažnai baudžia, tėtis nieko nepastebi. Atsižvelgdamas į tokią skirtingą padėtį, vaikas pradeda vaidinti skirtingus vaidmenis: tai "užsispyrėlė", tai "angelėlis", tai "verkšlentoja". Dažnai tenka nustebti, kaip netikėtai ir meistriškai pasikeičia vaikas patekdamas iš vienos auklėjimo terpės į kitą ir kaip persikūnija sugrįždamas atgal.

2 psl.
Puslapis 1 iš 3Kitas


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus