• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Vaikiškas godumas: kaip spręsti problemą?  2 

Autorius: www.eli.lt
2009-01-18 00:00:00

Vaikiškas godumas: kaip spręsti problemą?
"Gamma" nuotr.
Kai vaikams sueina 1,5-2 metai, dauguma tėvų susiduria su taip vadinamąja "godumo" problema. Jei anksčiau vaikas nekreipdavo jokio dėmesio į tai, kas ima jo žaislą, tai apie antruosius gyvenimo metus viskas pasikeičia, ir tėvus ima gąsdinti vaiko nenoras dalintis "savo" daiktais ir aktyvus nuosavybės gynimas. Su kuo susiję tokie pokyčiai? Kaip susitvarkyti su savo emocijomis ir kaip koreguoti vaiko elgesį nepabloginant situacijos?


Ne godumas, o "aš" ribų pažinimas


"Mano Liudvikui beveik du metukai. Išėjus į žaidimų aikštelę, jis savo žaislus gražiai susidėlioja, o pats žaidžia su svetimais. Tačiau jei kas nors paima jo mašinytę ar kibirėlį, jis tuoj pat atima, o kartais net ir suduoda. Labai nepatogu prieš kitas mamas, juk Liudvikas gali užgauti ir mažesnį. Bijau, kad jis gali užaugti godžiu..." – pasakoja Asta.


Apie antruosius gyvenimo metus prasideda visiškai naujas vaiko loginio vystymosi etapas, kuomet jis pradeda vartoti žodžius "aš" ir "mano". Pamenate, kaip anksčiau vaikas apie save kalbėdavo trečiuoju asmeniu, tai yra "Liudvikas valgo, Liudvikas žaidžia". Dabar jam formuojasi pilnas savo paties vaizdas, o tai pasireiškia ir žodžio "aš" atsiradimu vaiko kalboje.


Kartu su žodžiu "aš" atsiranda ir žodis "mano": "tai mano žaislas, mano mama, mano kėdė". Viskas, ką vaikas apibūdina žodžiu "mano" yra jo asmenybės tęsinys. Visi tie daiktai ir žmonės priklauso jo asmeninei erdvei. Būtent todėl vaikas taip emocionaliai reaguoja į tai, jog kažkas atsisėdo ant jo kėdės, žaidžia jo žaislu ir kalba su jo mama.
Tokiame amžiuje apie godumą kaip asmenybės bruožą negali būti ir kalbos. Vaikui svarbu žinoti, kad jis pats ir jo daiktai nebus paliesti be jo sutikimo.


Be to, šiuo laikotarpiu kartu su "mano" vaikas ima suprasti ir tai, kas yra "svetima". Galite išgirsti vaiką sakant: "tai mamos sijonas, tai tėtės laikrodis". Tai pats tinkamiausias laikas išmokyti vaiką, jog visuomet prieš paimant svetimą daiktą reikia atsiklausti.

2 psl.
Puslapis 1 iš 11Kitas

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
RB
2010-11-19 21:44:03
Aciu uz straipsni. Jau buvau pradejusi galvoti, kad mano 1,5 dukryte auga savanaude ir del to kalti teveliai ir ju auklejimas
Bastetė
2009-01-20 14:44:47
Čia viskas labai gražu, teoriškai. "jis gali nesidalinti, jei nenori". O kiti vaikai su juo PRIVALO dalintis. Gal ir kitiems vaikams smėldėžėje savo žaislų gaila? Na maždaug taip - jei mano vaikas kitiems neduoda savo žaislų, jis teisus, savo nuosavybę gina. O kad naudojasi svetimais daiktais, nieko mainais neduodamas, tai jau gerai. Juk kitos mamos smėldėžėje ne veltui ima kreivai žiūrėt - mūsų vaikai yra durneliai, kurie turi dalintis. Mano galva, jei nenori dalintis, nesinešk.