• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Vaikų pavydas: jį provokuoja tėvai

Autorius: parengė Laura M.
2009-11-06 14:43:00

Vaikų pavydas: jį provokuoja tėvai
Jupiterimages nuotr.
Vyresnėlio ir jaunėlio konkurencija šeimoje – toks dažnas reiškinys, kad daugeliui atrodo, jog tai – neišvengiama. Ko nepasidalina broliai ir sesės? Jie kovoja vienas su kitu dėl tėvų meilės. Skiriasi jų charakteris, temperamentas, jie tikrai ne visada panašūs vienas į kitą, skirtingas jų amžius diktuoja skirtingus interesus.

Sakoma, kad kuo didesnis skirtumas tarp vaikų – tuo mažesnė konkurencija. Ir atvirkščiai. Ryškiausios konkurencijos apraiškos šeimose, kur auga pametinukai. Tai paaiškinama visai paprastai: jei antrasis vaikas gimė po  4 ir daugiau metų, vyresnysis brolis ar sesė jam atrodo tarsi nepasiekiamas idealas, mažylis iš tiesų nė nemėgina jam prilygti – jis puikiai suvokia, kad netaps stipresniu, protingesniu, vikresniu už vyresnėlį. O kai amžiaus skirtumas – 1-3 metai, tarp vaikų neretai įsiplieskia itin nuožmi konkurencinė kova.

Tačiau gana dažnai patys tėvai pasistengia, kad tarpusavyje konkuruotų ir vienas kito nemėgtų netgi vaikai, tarp kurių gana didelis amžiaus skirtumas. Pagrindinė ir didžiausia tėvų klaida – nuolatinis vaikų lyginimas tarpusavyje.

1.    Fizinis patrauklumas. Kai giriamos vieno vaiko savybės, o apie kitą nutylima – situacijos įtampa įkaista iki maksimumo. Fizinė išvaizda vaikams ir taip turi daug reikšmės. Jei tėvai vieną vaiką pagiria, o apie kitą nutyli, netrunka susiformuoti nuomonė: tas, kurio nepagyrė – negražus. Skaudžiausia – kad tai „patvirtina“ patys tėvai. Vieno iš vaikų savo vertės suvokimas krenta žemyn. Fizinio patrauklumo suvokimas - labai svarbus faktorius vaiko savęs vertinime. Tėvai šiuo klausimu turėtų būti subtilūs ir taktiški, kruopščiai rinkti žodžius. Viena neatsargi frazė gali ilgam įpūsti brolių ar sesių tarpusavio neapykantos ugnį.

2.    Protiniai gabumai. Kai vaikai pradeda eiti į mokyklą, tėvai nevalingai ima lyginti jų gabumus. Ne tik mintyse. Jie nesidrovėdami pažįstamiems konstatuoja, kad vyresnėlis mokosi žymiai geriau, o mažėlis tingi, kad vienas iš vaikų matematikos uždavinius gliaudo kaip riešutus, o kitas savo gebėjimus parodo tik per kūno kultūrą. Net ir visai netyčia išsprūdę tokie palyginimai vaikams itin skaudūs – jie ima suvokti, jog būtent taip, kaip tėvai nupasakojo jų mokyklos reikalus, ir yra vertinami namuose, šeimoje: esą tas, kuris protingesnis, yra vertingesnis ir labiau mylimas.

2 psl.
Puslapis 1 iš 3Kitas


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus