• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Artėjant rugsėjui - pažymos iš lubų?  1 

Autorius: Lietuvos Sveikata
2010-08-24 14:00:00

Artėjant rugsėjui - pažymos iš lubų?
Jupiterimages.com nuotr.

Jau penkti metai iki rugsėjo vidurio moksleiviai privalo į mokyklas pristatyti pažymas apie profilaktinio sveikatos patikrinimo būklę. Per penkmetį profilaktiškai tikrinti moksleivius tampa nebe formalumas, gaišinantis šeimos gydytojų ir moksleivių atostogų laiką, o norma. Gydymo įstaigos profilaktiniais moksleivių patikrinimais
suinteresuotos, nes ligonių kasos joms už tai moka. Mąžta ir mokyklų bendruomenių priešinimasis naujai tvarkai. Tačiau visuomenės sveikatos biurai konstatuoja skirtingus pokyčius.

Nebeįsivaizduoja darbo starto

Dar praėjusį rudenį Neringa Tarvydienė, Klaipėdos rajono savivaldybės VSB direktorė, turėjo pastabų pažymas rašantiems gydytojams. Biuras, atlikęs profilaktinių patikrinimų analizę, nustatė, kad gydytojai vis dar tinkamai neužpildo profilaktinių patikrinimų pažymų, todėl apsunkina visuomenės sveikatos specialistų mokyklose darbą. Šiemet biuro darbuotojai, daug diskutavę su šeimos gydytojais, tikisi, kad pažymos bus geriau užpildytos, duomenys apie vaikų sveikatą - išsamesni. Ir vis dėlto kirba paklausti: kokia reali pažymų nauda mokykloje dirbančiam visuomenės sveikatos specialistui? “Kiekvienas visuomenės sveikatos specialistas veda duomenų bazę apie vaikų sveikatą ir nuolat stebi, kaip ji kinta. Jis visada pasižiūri, ar liko nustatytos diagnozės, kokia pagalba vaikui mokykloje reikalinga. Tik remiantis šiais duomenimis mes galime planuoti darbą mokykloje, - tikina biuro direktorė. - Šiais duomenimis remiasi vaikų susodinimas klasėse, nes žemesnio ūgio ir vaikai su regos sutrikimais turi sėdėti arčiau lentos. Tausojantis maitinimas organizuojamas, vaikas į kūno kultūros grupę paskiriamas irgi remiantis šiomis pažymomis. Be tokio starto, statistinės informacijos apie vaikų sveikatą visuomenės sveikatos specialistės mokykloje tiesiog negali pajudėti. Galų gale, analizuodamos pažymas jos gali spręsti apie vaikų sveikatos pokyčius”.
 
“Užleistas atvejis”

“Profilaktiškai tikrinti moksleivių sveikatą visuomet reikėjo, kažkas turėjo šio darbo imtis profesionaliai ir kokybiškai. O yra kaip yra”, - Vilniaus visuomenės sveikatos biuro vadovas Vytautas Šaduikis toli gražu ne toks euforiškas kaip jo kolegos kituose biuruose. - Vilniaus mieste moksleivių sveikatos patikra, jei vartosim medicininį terminą, yra labai užleistas atvejis. Iki šiol visuomenės sveikatos priežiūros specialistai mokyklose tas pažymas surinkdavo ir ką su jomis darydavo? Ogi nieko. Niekam tas nerūpi, Vilniaus mokyklų visuomenės sveikatos specialistai yra pavaldūs administracijoms, todėl tas pažymas pasidėdavo - ir tiek žinių. Biuras, užsimojęs surinkti duomenų apie Vilniaus miesto moksleivių sveikatą, kadangi turi stebėsenos skyrių, gavo tik Higienos instituto duomenis apie sergamumą, bet ne apie moksleivių sveikatos būklę. Per vargus, po ilgų raginimų, tarpininkaujant miesto savivaldybės Švietimo skyriui ir tik paskutinę mokslo metų dieną VVSB išsireikalavo moksleivių sveikatos pažymas iš daugelio Vilniaus mokyklų. “Jas pradėjus analizuoti mums kilo labai daug abejonių dėl pažymose surinktos informacijos teisingumo. Nemažai jos surašyta tiesiog “iš lubų” - duomenys surinkti neprofesionaliai, nekvalifikuotai, - pastebi V.Šaduikis.- Ir todėl dar labai daug ką reikia taisyti. Bet darbas pradėtas, mes tai pradėjome ir jį atliksime”. Kadangi Vilniaus rajono mokyklų visuomenės sveikatos specialistai dirba biure, šiame regione stebėti moksleivių sveikatos būklę problemų nėra. Kur kas kebliau Vilniaus mieste, nes nei sostinės bendruomenė, nei politikai nesuvokia, kad visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimas savivaldos lygmeniu vyksta tik per biurus.

Pastabų gydytojams, pildantiems moksleivių sveikatos pažymas, turi ir trečius metus dirbančio Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorius Viktoras Lebedžinskas. “Pageidautume išsamesnės moksleivių sveikatos ataskaitos, nes pažymose matyti atmestinumo - gal dėl laiko stokos, gal dėl kitų priežasčių. Mokyklose dirbančioms visuomenės sveikatos specialistėms kartais būna keblu spręsti apie mokinio sveikatą ir rekomendacijas, kad ir dėl fizinio lavinimo. Nes gydytojai tiesiog neparašo, dėl ko rekomenduoja moksleivį atleisti nuo fizinio pamokų arba sumažinti darbo krūvį”.
 
Komentaras

Ar pagrįsti visuomenės sveikatos specialistų priekaištai dėl kodais, nepaaiškinus rekomendacijų, užpildomų moksleivių
profilaktinio patikrinimo pažymų?
 
Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų draugijos prezidentė med.dr.Sonata Varvuolytė:

- Moksleivių profilaktinio sveikatos patikrinimo duomenys surašomi į specialią formą, patvirtintą sveikatos apsaugos ministro. Joje vaiko sveikatos sutrikimai yra koduojami. Užkoduoti sutrikimai nurodomi specialiose TLK knygose, kurias mokyklose dirbantys specialistai turi. Pažymoje pateikiamos ir išvados - ar gali vaikas mokyklos veikloje dalyvauti be apribojimų. Jei yra apribojimų, nurodomos rekomendacijos. Jei vaiko sveikatos būklė sudėtingesnė ir jam ribojamas krūvis ar vaikas turi būti mokomas namuose, rašomos specialios pažymos, kurios tvirtinamos gydytojų konsultacinėje komisijoje. Bet iš esmės vaikas yra patikrinamas ir rekomendacijos tikrai būna pagrįstos.

Pagal profilaktinio tikrinimo programą yra numatoma, kokiems specialistams konsultuoti jis turi būti siųstas, vaikas yra nuolat konsultuojamas, o užkoduota jo liga į pažymą įrašoma ir tuo remiantis teikiamos rekomendacijos dėl mokslo ar fizinio krūvio. Profilaktiniai moksleivių patikrinimai yra gan griežtai reglamentuoti - kiek vaikas turi būti patikrinamas ir kas turi būti įvertinama. 
 
 


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
Ineta
2010-08-24 21:48:35
Visiškai norėčiau nenešt pažymos. Absurdas. Nei man gerai, nei iš viso to reikia.