• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Lenta stuburo neištiesinsi  4 

2008-12-02 00:00:00

Lenta stuburo neištiesinsi
"Gamma" nuotr.

Remiantis šiuolaikiniais mokslo duomenimis apie stuburo patologiją, daugelis dalykų, anksčiau laikytų sveikatos problemomis, dabar priskiriami normaliems reiškiniams, susijusiems su vaiko augimu.

Raumenys "atsilieka" nuo kaulų

Kasmet susumavę moksleivių sveikatos patikrinimų duomenis medikai nuogąstauja, kad vis daugiau vaikų turi stuburo problemų - ydingą laikyseną, asimetriją, skoliozę. Įvairiais duomenims, ydinga laikysena diagnozuojama 13-80 proc. vaikų ir paauglių, skoliozė - iki 20 proc. Pasak Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Ortopedijos centro vadovo Kęstučio Saniuko, šie skaičiai kelis kartus viršija Europos ir pasaulio duomenis, nes skirtingai interpretuojami stuburo patologijos ir normos variantai.

"Mes visi esame kreivi: vieni vaikšto susikūprinę, kiti - atkišę užpakalį ir t.t. Idealios laikysenos apibrėžimo nėra, - sako K.Saniukas. - Nugaros stabilumas priklauso nuo diskų, kurie susidėvi, raiščių ir 1,5 tūkst. nugaros raumenų. Nieko gero, kai žmogus idealiai tiesus, nes mūsų stuburas sukonstruotas dirbti kaip spyruoklė. Jei jis tiesus, su kiekvienu žingsniu nugara patiria smūgį ir diskai labai greitai susidėvi".

Gydytojo teigimu, šiuo metu pripažįstami 9 laikysenos tipai, kurie laikomi norma. Žinant, kaip vystosi stuburas, laikysenos asimetriją turi ne 46 proc. darželinukų ir pirmaklasių, kaip rodo tyrimai, o visas 100 proc., nes visų tokio amžiaus vaikų kūnas yra asimetriškas.

"Stuburas auga 2 kartus gyvenime: 4-6 m. mergaitėms ir 6-8 metų berniukams jis tiesiog šauna į viršų, o raumenys atsilieka - vaikas tampa tarsi susmegęs. Antrasis augimo spurtas būna paauglystėje: mergaitėms metai prieš mėnesines, apie 11-14 m., berniukams - 13-16 m. Augant kaulams, raumenys atsilieka maždaug pusantrų metų. Paaugliai atrodo susilenkę, susisukę, bet esant šiam amžiui tai normalus reiškinys. Gydytojui svarbiausia atskirti normalią būseną nuo patologijos", - pabrėžia K.Saniukas.

Korsetai padeda ne visiems

Yra keletas su stuburu susijusių ligų: kifotinė laikysena, Šauermano kifozė, įgimta kifozė ir skoliozė. Kifotinė laikysena diagnozuojama rentgenologiškai, jei stuburas ties krūtinės aukščiu išlinkęs į nugarą daugiau nei 45 laipsnius.

"Kifotinė laikysena - susikūprinimas - būdinga 2-3 proc. vaikų. Toks pakumpimas dažniausiai būdingas visai giminei, - aiškina K.Saniukas. - Šauermano kifozei būdingi tam tikri pokyčiai 7-9 stuburo slanksteliuose".

Koreguoti susikūprinimą labai sunku, nes vaikas gali išsėdėti tiesus ne ilgiau kaip 10-20 min. Maždaug 40 proc. vaikų padeda specialūs korsetai, jei pradedami dėvėti anksti ir dėvimi 24 val. per parą. Tačiau apklausos rodo, kad korsetus vaikai geriausiu atveju nešioja tik namuose, mokykloje beveik 98 proc. juos nusiima. Be to, kartais dėl aukšto korseto vaikams atsiranda žandikaulio problemų, deformuojamas dantų sukandimas.

"Bene svarbiausias dalykas, ko tėvai turėtų išmokyti besikūprinančių vaikų, - laikytis vadinamosios 4 atramų taisyklės: sėdint abi kojos turi būti ant žemės, o rankos - ant stalo, - aiškina gydytojas. - Nešiotis mokyklinę kuprinę reikia prisitraukus prie pečių, kad neatloštų nugaros. Kitas dalykas - kuprinės svoris. Nenormalu, kai pirmokėlis, kuriam galima kelti ne daugiau kaip 2 kg svorio, gniūžta po 5 kartus sunkesne kuprine..."

Ydingos laikysenos atvejų daugėja dėl besikeičiančio gyvenimo būdo, per mažo vaikų judrumo. Todėl jos profilaktikai ir jai koreguoti geriausiai tinka bet koks fizinis aktyvumas. Jei stuburo iškrypimas dėl kifozės pasiekia 80 laipsnių, taikomas operacinis gydymas - stuburas koreguojamas ne daugiau 40-45 laipsnių.

Skoliozės kilmė - genetinė

Skoliozei būdingas šoninis stuburo iškrypimas kartu su slankstelių ir raumenų rotacija. Remiantis naujausiu tarptautinės skoliozės asociacijos apibrėžimu, šiandien skolioze laikomas iškrypimas, didesnis nei 10 laipsnių. Tačiau K.Saniukas pabrėžia, kad laikysenos defektas ar netaisyklingas sėdėjimas prie kompiuterio niekada nesukelia skoliozės.

"Tikslios šios ligos priežastys dar nenustatytos, bet šiuo metu pasaulyje pripažįstama genetinės - hormoninės skoliozės kilmės teorija, - sako gydytojas. - Žinoma, kad 40 proc. ligonių aptinkamas 19-osios chromosomos defektas, melatonino hormono gamybos sutrikimas, - aiškina gydytojas. - Melatoniną gamina žmogaus smegenyse esanti kankorėžinė liauka. Šio hormono paveikta žmogaus centrinė nervų sistema siunčia skirtingo stiprumo impulsus skirtingose nugaros pusėse esantiems raumenims. Tuomet 750 raumenų, gavusių silpnesnį impulsą, "pasiduoda" kitiems 750-čiai gavusių normalų impulsą ir pradeda suktis - vyksta rotacija. Kad išlaikytų kūno ašį, pasisuka ir dubuo, todėl vizualiai lyg sutrumpėja viena ligonio koja".

Skolioze serga apie 3 proc. žmonių. Liga pasireiškia vaikystėje: mergaitėms 4-6 m., berniukams apie 6-8 m. Mergaitės serga dažniau. Iš pradžių stuburas krypsta po 3 laipsnius kasmet, metai prieš prasidedant mėnesinėms iškrypimas padidėja 10-15 laipsnių ir vaikas staiga "sugriūva". Daugeliu atvejų esant 40-50 laipsnių iškrypimui skoliozė nustoja vystytis, tačiau deformacijos negrįžtamos - susidaro kuprelė, dubuo ir krūtinės ląsta nebebūna vienoje plokštumoje.

Jei iškrypimas viršija 40-50 laipsnių, K.Saniuko teigimu, būtina vaiką operuoti, nes skoliozė progresuos ir toliau. Operacijos ištiesina nugarą beveik 100 proc., bet jos labai sudėtingos, ir operuoti galima tik 10-12 m. sulaukusius vaikus.

"Gulėjimas ant lentos skoliozei neturi jokio įtakos, nes žmogus gimęs vaikščioti, o ne gulėti. Neveiksmingi ir masažai, - pabrėžia gydytojas. - Žmonės neretai pasiduoda reklamos įtakai ir leidžia eksperimentuoti su savo vaikais manualiniams terapeutams ar elektrostimuliacijos žinovams. Deja, rentgeno tyrimai parodo, kad netinkamai pritaikyta elektrostimuliacija gali padidinti stuburo iškrypimą 10 laipsnių, o 2 savaičių manualinės terapijos kursas - net 15 laipsnių".

Specialūs mankštos pratimai, anot gydytojo, genetinės kilmės ligos tikrai nepagydys, bet juos taikant galima suformuoti C formos stuburą, tuomet rotacija vizualiai atrodys perpus mažesnė, žmogus neatrodys toks kreivas.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"
 Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus
Lina
2009-04-18 18:24:32
Mes isbandeme voriuka, dabar patenkinti tiesia laikysena. Praejo gal tik keli menesiai, o jau didziulis skirtumas. Ir vaikas laimingas :))

skelbiu.lt/parduodu-nauja-laikysenos-korektoriu-vadinama-6062641.html
supermama01
2009-03-17 08:18:52
mano dukrai 10 metu ir jai yra stuburo skolijoze jai atliks jau 2 operacija pirmaja buvo salinamas defektas galiu pasakyti jokie masazai nepadeda rekomenduoju vilniaus santariskiu ortopedus kreptis originalios pagalbos pas gyditojus ortopedus
D.
2008-12-11 21:40:11
Ir pas man skolioze tik gyde ja su kieta lova ir manksta.