• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Prieš ėduonį – dantų šepetukas

Autorius: www.lsveikata.lt
2009-08-26 08:02:00

Prieš ėduonį – dantų šepetukas
Jupiterimages nuotr.

Kad dantys būtų sveiki, o ir žandikauliai tvirti, vaikams būtina kramtyti – valgyti vaisius, „graužti“ morkas.

Mano vaikui tik ketveri metukai, o jau ištrupėję dantys. Kodėl taip nutiko?
Donata
 
Mano dešimtmečio sūnaus labai silpni dantys. Jie dažnai genda, o neretai pakraujuoja ir dantenos. Ką daryti? Gal tokio amžiaus vaikams, turintiems problemų, yra speciali dantų pasta?

Laima

Odontologė atsako

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro gydytoja odontologė Dainora Tučinskaitė:
- Aštuoniolika metų gydau vaikų dantukus. Kad dažnai genda dantys ir pakraujuoja dantenos, žinoma, tai gali būti susiję su bendra vaiko sveikatos būkle. Tačiau paprastai dantenų pakraujavimai yra dėl negero, tai yra nepakankamo dantų valymo. Todėl rekomenduojama, kad vaikams net iki dvylikos metų tėveliai padėtų valyti dantis. Kad gerai išsivalytų dantys, tam būtina atlikti specialius judesius. Tačiau bėda ta, kad ir patys suaugusieji  ne visada kruopščiai valo dantis.

Dantis turi   penkis paviršius

Nuo dešimties metų, kuomet vaikui jau yra išdygę nuolatiniai dantys, čia jau tikrai tėveliai turėtų prižiūrėti, kaip vaikas valo dantis. Mat dažniausiai vaikai nusivalo tik kramtomuosius paviršius. Net suaugusieji neretai primiršta, kad dantis turi penkis paviršius ir visus juos būtina kruopščiai nuvalyti.

Kas dėl dešimtmečio berniuko, kurio dantys dažnai genda ir pakraujuoja dantenos, geriausia būtų, jog mama jį nuvestų pas vaikų odontologą. Gali būti, kad pieninių dantukų šaknelės yra likusios. Valgant jos yra sudirginamos, todėl ir ima kraujuoti. Kita priežastis – nepakankama burnos ertmės higiena. Tačiau šiuo atveju reikėtų kreiptis ir į pediatrą dėl bendros vaiko savijautos.

Dantis rekomenduojama valyti tris minutes, tačiau realiai ši procedūra netrunka nei minutės.

Jeigu vaikas nešioja breketą, reiktų kiekvieną dantuką ypač kruopščiai apvalyti, kad neliktų apnašų, dėl kurių jos atsiranda.
Norėdami patikrinti, ar gerai išsivalėme dantis, galime naudoti pagalbines priemones, tai yra tabletes, nudažančias apnašas.

Nėra pastos, stebuklingai apsaugančios dantis. Visos dantų pastos, sertifikuotos Lietuvoje, yra geros. Dantų šepetuką būtina keisti kas tris mėnesius. Vaikams šepetukai yra skirtingo dydžio pagal jų amžių.

Kita priežastis, kodėl dantys dažnai genda – nesveika mityba. Ne tik dantims, bet ir bendrai vaiko sveikatos būklei kenkia vadinamasis greitas maistas, o ypač gaivieji gėrimai, kuriuose yra gausu saldiklių.

Kad vaikai mažiau valgytų saldumynų, tėveliai, pavyzdžiui, galėtų jiems padaryti „saldainių“, „ledų“ dienas. Vaikų dantys būtų sveikesni, jeigu po valgio, ypač pasilepinus saldumynais, mažieji būtų pratinami praskalauti burną paprastu vandeniu. To pakanka, kad ant dantų nepradėtų kauptis apnašos. Gelbsti ir kramtomoji guma, tačiau ji būtinai turi būti becukrė. Tačiau dar geriau būtų suvalgyti obuolį, nes tuomet natūraliai išsivalys dantys.
 
Priežiūra – nuo pirmojo danties

Ne tik ketverių, bet ir dviejų metukų vaikai jau turi problemų dėl ėduonies. Priežastis labai paprasta – nevalomi dantys. Tėveliai mano, kad nereikia prižiūrėti pieninių dantukų, esą jie vis tiek iškris.

Dantis būtina pradėti valyti išdygus pirmajam dantukui. Pirmieji dantukai švelniai yra apvalomi su drėgna marlyte. Vaikui augant jį pamažu reikia pratinti prie dantų šepetėlio.

Mažiems vaikams mamos turėtų apvalyti dantukus po kiekvieno pavalgymo, ypač jiems atsigėrus saldžios arbatos. Nes tik taip užkirsime kelią bakterijoms.

Paprastai nuo šešerių metų pieninius dantukus ima keisti nuolatiniai. Mamos daro didžiulę klaidą, duodamos vaikui vien minkštą maistą, o vietoj vaisių – sultis. Dėl to išdygę dantys būna kreivi ir trapūs. Dantų funkcija – kramtyti, jie tam ir yra skirti. Vaiko racione turi būti daugiau natūralių, o ne termiškai apdorotų produktų.

Jeigu suaugusiam žmogui pakanka vienąkart per metus profilaktiškai pasitikrinti dantis, vaiko vizitas pas odontologą turi būti gerokai dažnesnis, kas tris mėnesius.
 

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus