• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Spjūvis reiškia pagarbą?

Autorius: Laima Siutilienė, respublika.lt
2009-08-04 08:19:00

Spjūvis reiškia pagarbą?
Jupiterimages nuotr.
Kad suprastum kitos šalies gyventojus, negana vien mokėti jų kalbą. Yra nė kiek ne mažiau svarbių bendravimo priemonių - mimika ir gestai, kurie visur skirtingi.
 
Liežuvis

Tarkim, iškišdami liežuvį mes erziname pašnekovą, o kinai jam grasina, tibetiečiai sveikinasi, majų indėnai - sutinka. Džiaugsmą, pyktį, nusivylimą reiškiančių gestų tiek, kad galima sudarinėti žodynus. Beje, tai jau daroma. Negana to, atsirado ir specialus mokslas - kinesika, nagrinėjantis neverbalinius emocijų išraiškos būdus.

Nesąlyginiai gestai

Stebint beždžionių mimiką ir gestus galima nesunkiai suprasti, kad šie bendravimo būdai atsirado kur kas anksčiau nei rišli kalba. Pirštu durti į geidžiamą daiktą, grasinti kumščiu, trypti kojomis - ar gali būti kas paprasčiau? Tai vadinamieji nesąlyginiai gestai, atsiradę žiloje senovėje ir pažįstami kiekvienam žmogui. Dar žymusis keliautojas Miklucha Maklajus įrodė, kad europiečiai ir Naujosios Gvinėjos papuasai vienodai supranta šypseną, verksmą, baimę ar nuostabą.

Sąlyginiai gestai

Kas kita - sąlyginiai gestai, būdingi tam tikroms tautoms, luomams, žmonių grupėms, vienijamoms idėjos ar religijos. Esama gestų, būdingų tam tikroms profesijoms (kariškių atiduodama pagarba, signalizuotojų, partijų narių sutartiniai ženklai). Tas pats gestas įvairiose epochose ir konkrečioje aplinkoje gali būti suprantamas skirtingai. Pavyzdžiui, Vakaruose išskėsti pirštai, vaizduojantys lotynišką V raidę, Vinstono Čerčilio (Winston Churchill) dėka reiškia pergalę. Bet tokią prasmę šis gestas įgavo tik nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, o iki tol reiškė raginimą nutilti. Italijoje tai įžeidžianti užuomina į santuokinę neištikimybę, kriminaliniame pasaulyje - grasinimas.

Rankos paspaudimas

Šiandien dėl globalizacijos daugelis gestų tapo suprantami visame pasaulyje, tarkim, rankos paspaudimas. O juk dar neseniai taip sveikindavosi tik europiečiai ir jiems giminingos tautos. Manoma, kad tai atkeliavo iš viduramžių, kai riteriai demonstruodavo neturį rankoje ginklo. Artimųjų Rytų gyventojai susitikę bučiuodavosi, indėnai sudėdavo rankas ties krūtine, kinai irgi spausdavo ranką, bet ne sutiktajam, o sau. Masajai prieš ištiesdami ranką kitam ją apspjaudavo, o vienos tautelės atstovai pagarbą žmogui išreikšdavo spjūviu į jį patį. Skandinavijos samiai ir Naujosios Zelandijos maoriai trindavosi nosimis, mongolai lyžčiodavo vienas kitam skruostus, tibetiečiai iškišdavo liežuvį, dešine ranka nusivoždavo kepurę, o kairiąja paliesdavo ausį. Šit japonas, išvydęs pažįstamą, sustingdavo vietoje, net jei tuo metu atsidurdavo vidury gatvės priešais artėjantį tramvajų. Paskui jis sulinkdavo stačiu kampu, ištiestomis rankomis slysdamas keliais žemyn, ir atsargiai pakeldavo aukštyn akis. Pirmajam išsitiesti būdavo labai nemandagu, tad abu besilankstantieji budriai stebėdavo vienas kitą.

Italai

Lygiai taip pat skirtingai žmonės ir atsisveikina: vieni pakelia delną ir moja juo, tarsi sakydami “ate ate”, kiti lėtai judina jį į šalis, ekspresyvesni apsikabina ir plekšnoja viens kitam per nugarą. Kuo labiau į pietus, tuo gyviau žmonės gestikuliuoja, tuo turtingesnė jų mimika ir gestų kalba. Europoje daugiausia gestų naudoja italai. Tarkim, susižavėjimą moters grožiu jie geba išreikšti ne mažiau nei penkiais būdais.

Rekordai

Anglų psichologai apskaičiavo, kad per valandą tiesioginio bendravimo meksikietis vidutiniškai padaro 180 gestų, prancūzas - 120, italas - 80, suomis - 1, anglas - nė vieno. Tokie skirtumai - papildoma dingstis vienas kito charakteristikoms. Antai šiauriečiai pietiečius laiko familiariais, nesivaržančiais, o šie pastaruosius vadina slapukais ir pasipūtėliais. Net tautų kaimynių gestai dažnai reiškia visiškai priešingus dalykus. Štai, pavyzdžiui, bulgarai sutikdami purto galvą, prieštaraudami - linksi! Beje, taip elgiasi ir jų kaimynai Balkanuose (graikai, rumunai, makedoniečiai), taip pat indusai.

Arabai

Arabų šalių gyventojai - tokie pat išradingi gestikuliuotojai Azijoje, kaip italai Europoje. Tarkim, reikšdami susižavėjimą jie smiliumi ant dešiniojo skruosto piešia įsivaizduojamą duobutę, skiriamąjį gražuolės požymį. Sveikindamiesi arabai ne tik spaudžia ranką, bet ir prideda ranką prie širdies, o norėdami parodyti, kad nesupranta pašnekovo, daro judesį, lyg bandytų įsukti lemputę. Demonstruodamas draugiškumą, arabas trina smilius vienas į kitą, likusius pirštus sulenkdamas. Jei arabų policininkas vienos rankos delno briauna stukteli į kitos linkį, traukite dokumentus. Beje, visi arabiški gestai daromi dešine ranka, - kairioji, kaip ir daugelyje tautų, laikoma nelaiminga.

Kvailumas

Norėdamas parodyti, kad idėja kvaila, prancūzas stuksena sau į galvą, o vokietis delnu pliaukšteli per kaktą. Tuo tarpu anglas tokiu gestu parodo, kad yra savimi patenkintas. Jei olandas, barbendamas sau per kaktą, iškelia smilių aukštyn, tai reiškia, kad jis deramai įvertino jūsų protą. Bet jei pirštas nukreiptas į šalį, jūs, jo nuomone, kuoktelėjęs. Įspėdami, kad informacija slapta, rusai ir vokiečiai prideda pirštą prie lūpų, anglai - prie nosies, o Italijoje tas pats gestas įspėja apie pavojų.

Viskas gerai

Anglakalbėse šalyse žiedu sudėti nykštys ir smilius reiškia “viskas gerai”, - užuomina į pasakymo “okei” pirmąją raidę. Tačiau Japonijoje šis gestas reiškia prašymą paskolinti pinigų, Brazilijoje - seksualinę aistrą, Prancūzijoje - nepasitikėjimą pašnekovo žodžiais (“nulis”). Turkijoje ir Graikijoje tai stiprus įžeidimas - užuomina į pašnekovo homoseksualumą. Arabai taip pat skausmingai reaguoja į aukštyn iškeltą nykštį - mums įprastą pritarimo ženklą. Japonai, nors ir įpratę prie vakarietiško etiketo, vis dar nervingai reaguoja į rankos paspaudimą ar tapšnojimą per petį, - jiems tai neleistinas familiarumas.
 
Parengta pagal "Respublikos" priedą "Julius/Brigita"


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus