• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai
Darius Čiupailis
Kompiuterių saugumo specialistas
Darius Čiupailis
Adresas: www.eset.lt
Bendrovė „NOD Baltic“ pristato pasaulinės saugumo sprendimų kūrėjos ESET produktus, tokius kaip antivirusinė programa „NOD32”, taip pat papildomus apsaugos sprendimus bei modernius programinius įrankius patogesniam kasdieniam darbui.

www.eset.lt
Dovydas
Sveiki, norėčiau paklausti. Kada būnu kur nors išvažiavęs ir kompiuteris stovi ir bet kas gali prie jo prieiti ir iškart naudotis. Gal žinote kokią programą ar ką kitą, kad apsaugotų kompiuterį nuo kito asmens naudojimo ir kad žmogus nieko negalėtų daryti su juo?
Darius Čiupailis Paprasčiausias būdas apsaugoti asmeninį kompiuterį nuo kitų naudotojų - sukurti slaptažodžiu apsaugotą administratoriaus profilį ir valdymo skyde ("Control Panel") prie vartotojų profilių pasirinkti "Disable Guest" - kad niekas negalėtų užeiti Svečio teisėmis. Jei norite, kad kompiuteriu pašaliniai galėtų naudotis nematydami Jūsų asmeninių duomenų, palikite Svečio profilį. Svečio profilis leis kitiems naudotojams tik naršyti internete ir kurti naujus dokumentus.
Toma
Sveiki. Netoli metų pabaiga, taigi, noriu pasidomėti ar antivirusinių programų metines licencijos yra konkretiems metams, ar jų aktyvumo laikas pradedamas skaičiuoti nuo pirmo instaliavimo. Ačiū.
Darius Čiupailis Daugelio saugumo programinės įrangos metinių licencijų laikas pradedamas skaičiuoju nuo programos aktyvavimo, t. y., licencija galios vienus metus nuo jos įsigijimo ir duomenų įvedimo programoje datos, su kalendoriniais metais šis ciklas nėra susijęs.
Daumantas
Sveiki. Po Beribu.lt netikros el. parduotuvės skandalo ne viena organizacija siūlo įkurt vienokį ar kitokį registrą, kur būtų tikros parduotuvės registruojamos. Kaip tokius siūlymus vertinate, ar tai išspręstų bėdą. O gal esama kokių paprastesnių būdų nei sugalvojus nusipirkti knygą eiti tikrinti parduotuves registre ar panašiai?
Darius Čiupailis Tai vienas iš galimų papildomos saugaus pirkimo internetu užtikrinimo būdų. Tačiau nemažiau svarbu aktyviai skatinti interneto naudotojų žinojimą apie jų tykančias grėsmes – tai padėtų apsisaugoti visur, pavyzdžiui, perkant iš užsienio interneto parduotuvių, kuri lietuviškame registre nebus. Apsisaugoti nuo apgavysčių perkant internetu padeda ir keletas paprastų patarimų. Verta įsitikinti, kad parduotuvė mokėjimo duomenims apdoroti naudoja saugų ryšio kanalą. Tai rodo „https://“ prierašas adreso laukelyje – jo reikėtų dairytis apmokėjimo, kortelės duomenų įvedimo lange, jokiu būdu ne vos užsukus į tinklalapį. Taip pat reikėtų nelaikyti pirkimui internetu skirtoje sąskaitoje didesnių pinigų sumų, nuolat sekti jos balansą. Apsisaugoti padeda ir patikimos antivirusinės programos su apsaugos nuo mažiau žinomų grėsmių moduliu naudojimas.
Daiva
Laba diena, norėjau pasiteirauti, ar saugu jungtis prie darbinio kompiuterio per atstumą? Kokios grėsmės tyko jungiantis tokiu būdu? Iš anksto dėkui už atsakymą.
Darius Čiupailis Viskas priklauso nuo prisijungimui naudojamų priemonių. Jeigu tai – įmonės kompiuterių specialisto suderintas įrankis, bijoti vargu ar verta. Tuo tarpu jei naudosite savarankiškai atsisiųstą programą, reikėtų papildomai pasidomėti jos patikimumu, saugumu. Nepriklausomai nuo to, kokios prisijungimo priemonės naudojamos, fone turėtų dirbti ir antivirusinė programa.
Dalia
Norėčiau pasiteirauti, gal galite patarti kokią patikimą elektroninę parduotuvę šventinėms dovanoms įsigyti..? Esu skaičiusi apie Beribu.lt skandalą ir nedrąsu dabar laimę bandyti įsigyjant elektroniniu būdu...
Darius Čiupailis Siūlau rinktis parduotuvę, kurią rekomendavo jos paslaugomis sėkmingai pasinaudoję kolegos, pažįstami. Jeigu tokių negirdėti, galite jos ieškoti ir savarankiškai. Tačiau įsitikinkite, kad parduotuvė mokėjimo duomenims apdoroti naudoja saugų ryšio kanalą. Tai rodo „https://“ prierašas adreso laukelyje. Taip pat reikėtų nelaikyti pirkimui internetu skirtoje sąskaitoje didesnių pinigų sumų, nuolat sekti jos balansą. Apsisaugoti padeda ir patikimos antivirusinės programos su apsaugos nuo mažiau žinomų grėsmių moduliu naudojimas.
arunas
Į Mozilla naršyklę atsisiunčiau Babilon. Kaip jos atsikratyti, programinė įranga Vista. Labai ačiū.
Darius Čiupailis Pabandykite pašalinti programą naudodamiesi standartine diegimo valdymo sistema, kuri pasiekiama iš operacinės sistemos skyriaus „Control Panel“. Jeigu tai nepadeda nepageidaujamo priedo atsikratyti, pasitelkite specializuotas priemones, pavyzdžiui, programą „Spybot: Search&Destroy”, kurią galite atsisiųsti iš tinklalapio www.safer-networking.org.
alina
Sveiki. Gal kukliam naudojimui namuose galėtumėte parekomenduoti ir kokia nemokamą programą? Kad ir su kokia reklama. Laikai ne tie, kad pirkti. Ačiū.
Darius Čiupailis Galite išbandyti www.free-av.com – tai neblogas, nors ir netobulas, nemokamas įrankis. Teks susitaikyti su mokamą versiją siūlančiais priminimais, silpna pagalbos sistema, nėra garantijų, kad nemokama programa netaps mokama. Visa tai ir geresnę apsaugą, kurią užtikrinti leidžia nuolatinės investicijos į tyrimus, siūlo mokami saugumo sprendimai. Laiko, naudotojų ir testų išbandytų programų licencija kainuoja apie 100 litų metams, perkant didesniam kompiuterių skaičiui ar ilgesniam laikui, kaina dar mažesnė. Tad patariu pasverti, ar sutaupyta suma nepasirodys maža jei dėl nemokamos programos spragų kiltų problemų.

Rasa
Sveiki, smalsu, ar NOD antivirusinė taip pat gerai apsaugo tiek legalius, tiek piratinius Windows turinčius kompiuterius?
Darius Čiupailis Operacinės sistemos kilmė gali daryti įtaką antivirusinių priemonių efektyvumui. Naudodama piratinę „Windows“, rizikuojate, kad tam tikros šnipinėjančios programos joje gali tūnoti nuo pat įdiegimo. Neretai apsaugas nuo piratavimo „nulaužiantys“ piktavaliai pasinaudoja proga į instaliacinį diską įrašyti ir savo sukurtų kenkėjiškų programų. Tuo tarpu antivirusinė programa gali įvairiai interpretuoti gerai paslėptų virusų veiksmus. Konkrečiai su „ESET NOD32 Antivirus“ problemų kilti neturėtų – programoje naudojama pažangi euristinė grėsmių aptikimo technologija, kuri virusų veikimą aptinka stebėdama jų veiksmus.

Atminkite, kad naudoti legalią programinę įrangą visuomet verta.
Daumantas
Laba diena. Noriu pasidomėti, kodėl antivirusinių programų kūrėjai nuo kadaise įprasto „susimoki-turi“ modelio, perėjo prie metinės programų prenumeratos. Kad nuolat esama kastų - suprantu, bet ne kitaip buvo ir tuomet. Tuo tarpu naudotojui, tiek namų, tiek verslo, manyčiau, patogiau susimokėti vieną kartą ir turėti, negu kasmet rūpintis atnaujinimu.
Darius Čiupailis Jūs esate teisus – abonentinio mokėjimo modelio atsiradimą didele dalimi lėmė nuolatinių investicijų, kurios būtinos siekiant žengti koja kojon su virusų kūrėjais, poreikis. Be to, toks mokėjimo būdas šiuo dinamišku metu patogus ir naudotojui: turėdamas teisę naudoti licenciją, tarkime, vienai darbo vietai, jis gali lengvai perkelti antivirusinę programą iš vieno kompiuterio į kitą. Nereikia niekuo rūpintis – įsigytas raktažodis „atrakina“ programas visur kur reikia, su sąlyga, kad laikotės licencinio susitarimo ir nenaudojate jų daugiau kompiuterių, nei leista.
Dovydas
Sveiki, kai manęs nebūna namie, kai kas naudojasi mano kompiuteriu. Norėčiau paklausti, ar yra kokia programa, kuri pasakytų, kada ir kas tuo metu buvo veikiama su kompiuteriu, kokiuose tinklapiuose lankėsi, kokias programas naudojo?
Darius Čiupailis Prieš imantis stebėjimo patariame gerai pasverti, ar laukiami rezultatai verti pastangų ir netaps nusivylimu. Užduotį atliekančių programų yra ne viena – „User Logger“, „Private Eye“ ir kitos. Kokį įrankį bepasirinktumėte, atminkite, kad etinė dilema šiuo atveju svarbesnė už techninę.
Dovydas
Norėčiau sužinoti, kodėl žaidimai stringa? O kai kurie taip užstringa, kad reikia išjungti kompiuterį. O tie, kurie labiausiai stringa yra prasti žaidimai. Mano kompiuterio tehnikinės specifikacijos nėra labai geros:
Procesorius: Intel Pentium Dual Core E5300 2.60GHz
Darbinė atmintis: 2GB
Vaizdo plokšt: NVIDIA GeForce 9600GTX
Kietasis diskas: 820GB (~800GB)
Operacinė sistema: Windows 7 Ultimate

Darius Čiupailis Prastą žaidimų veikimą gali lemti techninės ir programinės priemonės. Įsitikinkite, kad kompiuterio parametrai atitinka žaidimo kūrėjų rekomenduojamus sklandžiam veikimui duomenis. Siekiant racionaliai naudoti resursus, prieš paleidžiant jiems imlų žaidimą patariu išjungti visas foniniu režimu veikiančias programas, išskyrus antivirusinę. Verta pasidomėti, ar nepiktnaudžiauja ir ji – saugumo sprendimų poreikis techniniams resursams gali būti labai įvairus ir kartais neleistinai didelis.
ramunas
Laba diena, noriu paklausti, ar galėčiau gauti nemokamą antivirusinę programą. Netyčia mano žmona ištrynė ESET NOD32. Turėjau įvestą programą visam laikui. Dabar nežinau, ką daryti. Įsivedžiau tokią pat, bet tik mėnesiui. Kaip vėl įsivesti tą pačią programą. Būsiu tikrai dėkingas.
Darius Čiupailis Programos „ESET NOD32 Antivirus” licencijos „visam laikui“ nėra – ji perkama vieniems metams, kuriems pasibaigus licenciją reikia pratęsti. Tikėtina, kad jūsų turėtoji programos versija buvo vadinamoji „piratinė“, nelegali, o dabar įdiegėte bandomąjį „ESET NOD32 Antivirus” variantą, kuris be licencijos įsigijo veiks mėnesį. Per šį laiką siūlome programą visapusiškai išbandyti, o jei patiks – apsvarstyti licencijos pirkimą. Taip pat primename, kad nelegalios programinės įrangos, kuriai priskirtina jūsų anksčiau turėta programos versija, naudojimas yra draudžiamas, už jį numatytos su įrangos verte susietos baudos.
Sarunas
Laba ryta. Nežinau, kas pradėjo darytis su kompiuteriu: pirmą naktį kompiuteris pats startavo du kartus, kodėl - nesuprantu. BIOS nelindau iki šios nakties, išjungiau “Wake up”, bet ir vėl įsijungė. Gal galite patarti?
Darius Čiupailis Vertą įsitikinti, ar kompiuterio BIOS atjungėte visus galinčius būti susijusius „Wake up on...“ punktus, įskaitant „Wake up on LAN“. Jei visi susiję nustatymai išjungti, tikėtina, kad įsijungimą lemia priežastys, kurias aptikti padės techninės įrangos specialistai.
edgaras
Sveiki, turiu kažkokį virusą, kuris neduoda skanuoti kompiuterio “online”. Neatsidaro www.eset.lt nod32.lt. Išvis neatidaro jokių antivirusinių. Tinklapiai rašo, kad nepavyksta rasti nuotolinio serverio. Nežinau, ką daryt.
Darius Čiupailis Antivirusinių programų diegimo, jų kūrėjų tinklalapių blokavimas – neretam virusui būdinga veikla, tad tikėtina, kad kenkėjas kompiuteryje tikrai gyvena. Jį išgydyti galima bandyti pasitelkus operacinės sistemos „Safe Mode“ režimą, o nepavykus – prijungus kompiuterio kietąjį diską prie kitos, apsaugotos sistemos ir skenavimui pasitelkus ją. Jei naudotis „Safe Mode“ režimu ir išiminėti kietojo disko iš kompiuterio neteko – rekomenduojame kreipkitės į specialistus.
m41la5
Teko skaityti straipsnį, kad dabartiniai virusai negadina kompiuterio ir tik vagia duomenis. Gal ir tiesa, bet po to kai antivirusinė išvalė virusą nelabai veikia išorinis kietasis diskas. Ar šios prolemos tikrai negali būti susijusios? Ačiū!
Darius Čiupailis Iš tiesų, šiandieniniai virusai ir kenkėjiškos programos dažniausiai siekia ne sugadinti duomenis ar įranga, o tyko asmeninės informacijos – slaptažodžių, elektroninės bankininkystės ir mokėjimo kortelių duomenų. Išorinio kietojo disko problema su viruso išvalymu gali būti susijusi tik tuo atveju, jei jis buvo nepataisomai pažeidęs sisteminius failus, kuriuos pašalinus operacinė sistema diską ir nustojo „matyti“. Tačiau jei diskas neveikia fiziškai, t. y. prijungus jį prie kompiuterio neužsidenga būsenos indikatorius, negirdėti mechanizmo veikimo, gedimas greičiausiai neturi nieko bendro su virusais. Kad nustatyti, techninė ar programinė yra problemos kilmė, siūlau pabandyti prijungti diską prie kito kompiuterio.
1 2 34 5 6

Klausti specialisto:

Vardas*
El. paštas
Klausimas*
* žymi privalomus laukus