• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai
Darius Čiupailis
Kompiuterių saugumo specialistas
Darius Čiupailis
Adresas: www.eset.lt
Bendrovė „NOD Baltic“ pristato pasaulinės saugumo sprendimų kūrėjos ESET produktus, tokius kaip antivirusinė programa „NOD32”, taip pat papildomus apsaugos sprendimus bei modernius programinius įrankius patogesniam kasdieniam darbui.

www.eset.lt
Elena
Pastaruoju metu mano kompiuteryje negalima kopijuoti ar perkelti kai kurių failų. Kai juos "pajudini" išmeta klaidą “operation could not be completed because of an I/O device error”. Kas yra I/O device? Ar šią problemą galima pašalinti?
Darius Čiupailis Klaidos pranešimas „I/O Device Error“ rodomas kuomet atsiranda problemų kopijuojant informaciją ar diegiant programą iš CD/DVD disko. Su sistemos saugumu ši klaida dažniausiai nėra susijusi. Informacijos, kaip problemą spręsti galite rasti tinklalapyje www.tech-faq.com/io-device-error.shtml.
Aukse
Sveiki, kaip man reikia atsisiųti garsą į kompiuterį, nors jį perinstaliavo ir dabar nėra garso, o „draiverių“ garso neturiu. Gal žinote, kokią svetainę ar ką nors, kur galima atsisiųsti garsą?
Darius Čiupailis Tiesiog pasižiūrėkite, kokia garso plokštė yra jūsų kompiuteryje. Pagal jos modelį internete turėtumėte surasti garso plokštės tvarkykles – atsisiuntimui jų turėtų būti ir garso plokštės gamintojo svetainėje.
Karina
Sveiki! Planuoju įsigyti antivirusinę programą. Gal galite rekomenduoti, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis?
Darius Čiupailis Antivirusinė apsauga turi būti tokia, kad ją būtų paprasta valdyti, ji užtikrintų proaktyvią apsaugą ir mažai klystų identifikuodama kenkėjiškas programas. Patikimumas yra bene svarbiausias antivirusinės programos aspektas, todėl verta atkreipti dėmesį į ekspertų analizes, saugumo sprendimo įvertinimus, gautus testuojant. Kadangi virusų kūrėjai sukurti virusą gali per valandą, o išplatinti – per kelias minutes, svarbu, kad antivirusinė apsauga sugebėtų į tai, kas patenka į jūsų kompiuterį, reaguoti realiu laiku ir kenkėjiškus kodus atpažinti pagal specifinius požymius. Vartotojui turėtų būti aktuali ir tokia antivirusinės programos savybė kaip menkas kompiuterio resursų naudojimas, užtikrinantis darbą kompiuteriu be trukdžių.
Elena
Pastaruoju metu kompiuteris (windows xp) labai stringa, ilgai „mąsto“. Tai ypač pasireiškia Windows Media Playeryje. Taip pat pastebėjau, kad tuo pačiu metu, kai kompiuteris pradėjo strigti, mano besisiunčiamuose „torrentuose“ vis išmeta „errorus“, kuriuose parašyta: " The request could not be performed because of an I/O device error" ir siuntimasis nutrūksta. Kas tai gali būti? Kaip šią problemą pašalinti? Viruso antivirusinė nerado...
Darius Čiupailis Gali būti, kad jūsų kompiuteris tiesiog per daug apkrautas. Juk siuntimas per „torrentus“ reiškia ne tik tai, kad jūs siunčiatės, bet kad ir iš jūsų siunčiasi. Apskritai „torrentai“ yra vienas greičiausių ir patikimiausių būdų virusams pasigauti, tad naudojantis šia programa reikia būti ypač atsargiems. Kita vertus, „Windows Media Player“ strigimas nebūtinai susijęs su „torrentais“ – galbūt jūsų kompiuterio kietajame diske liko mažai atminties. Bet kokiu atveju per mažai žinoma detalių, kad būtų galima diagnozuoti „ligą“, todėl siūlau apsilankyti pas specialistą.
Asta
Sveiki, turiu bėdą su nešiojamuoju kompiuteriu – jo ekranas stipriai pritemęs ir net vos vos pastebimai pašviesėja įjungus kroviklį. Saulėtą dieną praktiškai nieko neįmanoma įžiūrėti, anksčiau taip niekada nebuvo. Ką daryti? Ačiū už atsakymą.
Darius Čiupailis Greičiausiai reikia peržiūrėti apšvietimo nustatymus. Kadangi tai nėra kompiuterinio saugumo problema, efektyviausiai ją spręsti siūlau tiesiog apsilankius pas kompiuterių meistrą.
Aire
Laba diena,
Kokie antivirusinės programos NOD32 privalumai, lyginant su kitomis programomis (pvz., „Kaspersky“)? Ačiū už atsakymą.
Darius Čiupailis Lyginant su kitomis antivirusinėmis programomis verta išskirti keturis programos NOD32 privalumus. Visų pirma ESET saugumo sprendimuose įdiegta pažangi „ThreatSense“ technologija užtikrina proaktyvią kompiuterio apsaugą – NOD32 atpažįsta ne tik įprastus Trojos arklius, šnipinėjimo ir reklamos programas, kirminus, bet ir ką tik atsiradusius, neatpažintus virusus. Atliekama euristinė analizė neutralizuoja virusus, iššifruodama ir analizuodama vykdomąjį kodą realiuoju laiku. Taip antivirusinė programa sugeba atskirti nekenksmingus failus nuo ypač sumaniai sukurtų kenkėjiškų programų.

Antra, ESET saugumo sprendimai kompiuterį apkrauna minimaliai. Šis sklandžiai dirba ir tuomet, kai antivirusinė programa skenuoja kietąjį diską ar siunčiasi atnaujinimus. Beje, NOD32 siunčiami atnaujinimai neapkrauna interneto srauto, be to, tai atlieka kur kas rečiau nei kitos antivirusinės programos. Trečia, vartotojams, norintiems optimaliai išnaudoti vietą kompiuterio kietajame diske, NOD32 turėtų itin patikti – jis užima vos 44 MB. Galiausiai NOD32 ypač paprasta vadyti: nepatyrusių vartotojų negąsdins staiga iššokančios lentelės, palydimos keistais garsais, o labiau pažengę galės patys pasirinkti tam tikrus programos nustatymus.
Giedrė
Laba diena, turiu problemą ir niekas nepataria, ką daryti. Neišjungtas iš tinklo kompiuteris naktimis pats įsijungia ir gali pradėti dirbti. Dienos metu taip niekada dar nenutiko. Esu skaičiusi, kad į asmeninį kompiuterį gali įsibrauti hackeriai ir juo naudotis, darydami virtualius nusikaltimus. Ar čia toks atvejis? Ką man daryti?
Darius Čiupailis Kompiuterio bazinės išvesties/įvesties sistemoje – BIOS – reiktų atjungti bet kokias kompiuterio kitas įjungimo galimybes, išskyrus įjungimą rankiniu būdu, paspaudus mygtuką. Bet nepatariu į šią sistemą vartotojui lįsti savarankiškai, nes galima labai lengvai sugadinti kompiuterį. Jums reiktų išsikviesti kompiuterių specialistą, kuris apžiūrėtų jūsų kompiuterį ir nustatęs, kodėl jis įsijungia, problemą pašalintų.

Teoriškai kai kuriose tinklo plokštėse numatyta galimybė, kad tinklo administratorius galėtų prisijungti prie kompiuterio nuotoliniu būdu ir jį tvarkyti. Toks atvejis įmanomas, jei BIOS yra numatyta funkcija „Wake Up LAN“. Tačiau tai neįmanoma naudojantis vietiniu tinklu ar internetu – todėl dėl nepažįstamų asmenų, galinčių valdyti jūsų kompiuterį nuotoliniu būdu, galite būti rami.
Arunas
Laba diena, turiu tokį klausimą. Anksčiau turėjau vienos įmonės teikiamas interneto paslaugas, kurių greitis buvo žymiai mažesnis (126kb į užsienį ir iki 2mb Lietuvoje) už dabar Teo teikiamą (4mb užsienis ir 10 Lietuvoje). Bet yra viena bėda: internetas man pagrinde reikalingas, kad galėčiau žaisti kompiuterinius žaidimus internete “counter strike, call of duty” ir pan. Žaidžiu tam pačiam serveryje, kuris yra užsienyje jau daugelis metų. Ir ką aš pastebėjau: įvedus Teo daug spartesnį internetą, mano "pingas" žaidžiant dvigubai didesnis nei anksčiau buvo su senu internetu, tikėjausi atvirkštinio varianto. Noriu paklausti, kodėl mano kanalo pralaidumas toks lėtas? Po 23.00 valandos pingas kiek sumažėja iki 100 - jau pakenčiamai galima žaisti. Jokių siuntimosi programų žaidžiant nenaudoju, viskas atjungta, virusų irgi įsitikinęs nėra kompiuteryje. Gal mano modemas silpnai praleidžia duomenis (Firelli)?
Darius Čiupailis Interneto spartą iki vieno ar kito serverio gali lemti keli veiksniai. Vienas pagrindinių – duomenų paketo maršrutizavimas. Laiko tarpas, dar kitaip vadinamas „ping’as“ priklauso nuo to, kokiu keliu maršrutizuojamas ir per kuriuos interneto paslaugų didmeninius teikėjus nuo Jūsų kompiuterio iki pasirinkto serverio keliauja duomenų paketas. Jeigu maršrutas sudėtingas, duomenų paketui jį įveikti užtrunka ilgiau. Taip pat įtakos turi interneto kanalo apkrovimas ir kiekvienas interneto tiekėjo naudojamas tankinimas. Pavyzdžiui, jeigu interneto tiekėjas, kurio paslaugomis naudojotės anksčiau, interneto srautą į užsienį tankino 1:1, tai tokį interneto pralaidumą ir turėjote. Dabartinis tiekėjas galbūt yra nustatęs 1:30 sutankinimo koeficientą, tai tokiu atveju turint 1 MB pralaidumą galimas interneto srauto sumažėjimas iki 33 kbps. Koks taikomas Jums maksimalus sutankinimo koeficientas, galite užklausti savo interneto tiekėjo arba pasižiūrėti paslaugų teikimo sąlygų apraše.

Vakare paprastai kanalas atsilaisvina, nes žmonės mažiau naudojasi internetu, taigi interneto sparta padidėja, sutrumpėja „ping‘as“ ir duomenų paketai greičiau pasiekia pasirinktą serverį. Jeigu problema būtų dėl modemo, interneto sparta būtų vienoda tiek dieną, tiek naktį. Rekomenduotina kreiptis į interneto paslaugų teikėją, kad jis išsiaiškintų dėl kokios priežasties duomenų paketai keliauja taip ilgai. Galbūt jis gali pakeisti nustatymus, kurie suteiktų galimybę žaidimų paketams judėti greičiau ir taip išspręstų žaidimų strigimo problemas.
Alma
Sveiki,
esu mačiusi kažkokią programą, kuri patikrina USB raktus ir kompaktus prieš juos paleidžiant kompiuteryje. Ar tai antivirusinių programų funkcija, ar tai atskira programa? Kaip ji veikia?
Darius Čiupailis Tokią funkciją atlieka kiekviena šiuolaikinė antivirusinė programa. Ji tikrina visas mobilias informacijos laikmenas – CD, USB raktus ir atminties korteles.
Aleksandra
Laba diena, neseniai į savo ganėtinai seną kompiuterį (ketverių metų senumo) instaliavau naujus Windows xp, tačiau greičiausiai jį užpuolė virusas, nes kompiuteris labai lėtai veikia ir, atrodo, kad nuolat kažką “vykdo”. Turiu “Kaspersky” antivirusinę programą, bet ji nieko nesugauna. Visos programos kompiuteryje yra legalios. Ką daryti?
Darius Čiupailis Ši problema galėjo atsirasti nebūtinai dėl kenkėjiškų programų. Tačiau problema gali slypėti ir tame, kad anksčiau kompiuteryje buvusi senesnė „Windows“ versija naudodavo mažiau sistemos resursų. Taip pat nemažai resursų reikalauja ir Jūsų turima antivirusinė programa. Rekomenduočiau internetine sistemos skenavimo priemone patikrinti, ar kompiuteris neužkrėstas virusu. Jeigu paaiškės, kad viruso nėra, tuomet vertėtų įdiegti senesnę „Windows“ versiją arba antivirusinę programą pakeisti naudojančia mažiau resursų.

Atkreipkite dėmesį ir į foniniu režimu dirbančias pokalbių, sistemos aptarnavimo ar kitas programas. Jei jų labai daug, tai taip pat gali būti bendro kompiuterio darbo sulėtėjimo priežastimi. Tokiu atveju siūlyčiau atsisakyti tų fone dirbančių priemonių, kurios nėra būtinos.
Vilma
Laba diena, norėjau pasiteirauti, kodėl mano internetas veikia lėčiau nei turėtų. Jis siunčia failus 30kbs/s, o turėtų 1mb. Prašau atsakymo.
Darius Čiupailis Internetas gali veikti lėčiau dėl keleto priežasčių. Visų pirma, įsitikinkite, ar tuo metu, kai matavote greitį, nebuvo įjungta keitimosi duomenimis (angl. peer-to-peer) programa. Jai veikiant, internetinio ryšio sparta galėjo būti mažesnė. Jeigu programa nebuvo įjungta, tuomet gali būti dvi problemos priežastys: ryšio sutrikimas, kurį turėtų pašalinti interneto tiekėjas arba kenkėjiškomis programomis užkrėstas kompiuteris. Rekomenduoju pirmiausiai patikrinti kompiuterį naudojantis internetine sistemos skenavimo priemone, pavyzdžiui www.eset.lt/section/ThreadCenter/Scaner. Jeigu paaiškės, kad sistema neužkrėsta, tuomet reiktų kreiptis į interneto ryšio tiekėją.
Gintarė
Sveiki. Pastebėjau, kad mano vaikinas internete naršo po pornografinius puslapius. Man tai labai nepatiko. Bandžiau kalbėtis, bet jis nesupranta, kodėl esu nepatenkinta. Norėčiau jam uždrausti tai daryti, bet nežinau kaip. Ar yra kokia programa, kuri neleistų prisijungti prie tokių puslapių?
Darius Čiupailis Egzistuoja ne viena tokios paskirties programa. Vieni iš paprastesnių naudoti įrankių – „DeriveIt's Web Content Filter“ ir „YASSAK V10“. Programas galite parsisiųsti iš jų kūrėjų tinklalapių – atitinkamai, www.deriveit.com ir www.yassak.com. Verta pastebėti, kad užsienio kūrėjų priemonės dažnai neapsaugo nuo vietinės, lietuviškos kilmės nepageidaujamo turinio svetainių. Jas prie blokuojamųjų sąrašo galima pridėti, tačiau tai gana sudėtingas ir reiklus laikui darbas. Elementarias konkrečių tinklalapių blokavimo priemones siūlo ir daugelis naršyklių, operacinės sistemos.

Daugiau informacijos apie informacijos internete filtravimą rasite tinklalapyje www.draugiskasinternetas.lt. Visgi prieš ribojant vaikino kompiuterio galimybes siūlyčiau problemą pakartotinai aptarti su juo pačiu.
jolanta
dar norėjau paklausti, kodėl atidarant bet kurį puslapį rašo „Page error“. Kas tai yra ir dėl ko taip atsitinka, ir ar tai kenkia kompiuteriui?
Darius Čiupailis Paprasčiausias atsakymas į šį klausimą – gali strigti interneto ryšys, todėl reikia pasitikrinti, ar jis gerai veikia. Kitas variantas – gali būti tiesiog blogai surinktas internetinio puslapio adresas.

Tikslesniam atsakymui reikėtų daugiau informacijos, pavyzdžiui, kokią operacinę sistemą ir interneto naršyklę (bei jos versiją) naudojant kyla ši problema. Tai gali būti susiję ir su naršyklės saugumo, ir su antivirusinės programinės įrangos nustatymais. Yra tikimybė, kad tai gali būti ir dėl kenkėjiškos programos.

Jeigu naudojatės „Internet Explorer“ naršykle, pirmiausia reiktų įsitikinti, ar dėl to nėra kalta ugniasienė (ypač „page error“ gali šokinėti, jei siuntėtės naršyklės atnaujinimus). Taip pat reiktų atsisiųsti paskutinius operacinės sistemos atnaujinimus.

Jeigu naudojatės „Windows XP“ operacine sistema, tai http://support.microsoft.com/kb/318378 yra paaiškinta, kaip naršyklę galima įdiegti iš naujo arba tinkamai pasirinkti jos nustatymus. Jeigu „Windows Vista“ – http://support.microsoft.com/kb/936215.
jolanta
Laba diena, mano kompiuteryje yra įdiegta „G data“ antivirusinė programa. Ar gali būti, kad dėl jos negalima peržiūrėti video vaizdų ir nerodo paveikslėlių? Ar čia problema ne dėl antivirusinės, gal kažką reikia instaliuoti? Dėkui už atsakymą.
Darius Čiupailis Jūsų problemos greičiausiai nėra susijusios su antivirusine programa. Visgi, kad įsitikintumėte siūlyčiau išjungti antivirusinę programą ir pasižiūrėti, ar tuomet rodys filmus ir paveikslėlius. Jei nerodo, tuomet siūlyčiau įsitikinti, ar jūsų kompiuteryje yra įdiegtas garso ir vaizdo įrašų grotuvas bei paveikslėlių peržiūros programos. Daugumą šių programų galima nemokamai parsisiųsti iš interneto.
Sonata
Laba diena. Naudojau Internet Exploret naršyklę, pradėjo strigti, veikti lėčiau. Ant darbalaukio atsiranda visokių siūlomų antivirusinių programų. Kaip viską panaikinti?
Darius Čiupailis Greičiausiai jūsų kompiuteris jau užkrėstas virusu, kuris į sistemą atkeliavo nebūtinai iš „Internet Explorer“ naršyklės. Antivirusinės programos, nuorodos į kurias atsiranda darbastalyje, veikiausiai netikros, tad jokiu būdu nereikėtų nuorodų spausti ar bandyti jose siūlomas programas pirkti – tai tik vienas iš būdų išvilioti mokėjimo kortelės duomenis.

Rekomenduoju patikrinti kompiuterį pasinaudojant internetine sistemos skenavimo priemone, pavyzdžiui www.eset.lt/section/ThreadCenter/Scaner. Siekiant išvengti panašių nesklandumų ateityje vertėtų įsigyti antivirusinę programą.
1 2 3 4 56

Klausti specialisto:

Vardas*
El. paštas
Klausimas*
* žymi privalomus laukus